შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანა-თავმჯდომარესთან, მარინა კალიურანდთან და საქართველოს საკითხზე ევროპარლამენტში მომხსენებელთან, სვენ მიქსერთან სამუშაო სადილის ფორმატში შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპარლამენტარებს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. აღნიშნულ კონტექსტში, ხაზი გაესვა საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭების მნიშვნელობას.
შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესთან დაკავშირებულ აქტუალურ საკითხებზე. ამასთან, განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე ვითარება, ასევე საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის მიმდინარეობა და სამომავლო ხედვები.
ევროპარლამენტის წევრებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ევროკავშრის ურყევი მხარდაჭერა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
შეხვედრაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ სამხარაძემ და ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა, ნიკო თათულაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела рабочий ужин с сопредседателем парламентского комитета Ассоциации Грузия-ЕС Мариной Калиуранд и докладчиком по вопросу Грузии в Европарламенте Свеном Миксером.
Теа Ахвледиани поблагодарила депутатов Европарламента за их решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также процесса европейской и евроатлантической интеграции. В этом контексте была подчеркнута важность европейской перспективы для Грузии.
На встрече стороны обсудили текущие вопросы, связанные с процессом евроинтеграции Грузии. Кроме того, обсуждалась сложная ситуация в оккупированных регионах Грузии с точки зрения безопасности, гуманитарных вопросов и прав человека.
Депутаты Европарламента еще раз подтвердили непоколебимую поддержку Евросоюзом суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.
Во встрече также приняли участие председатель комитета по внешним связям парламента Грузии Николоз Самхарадзе и советник премьер-министра Грузии по вопросам защиты прав человека Нико Татулашвили.