სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოს გაეროში გაწევრიანების 30 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა
26 ოქტომბერი 2022
სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოს გაეროში გაწევრიანების 30 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი გაერთიანებული ერების დღისა და გაეროში საქართველოს გაწევრიანების 30 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა და საქართველოს მთავრობის სახელით საიუბილეო თარიღი, დამსწრე საზოგადოებასთან ერთად, სრულიად საქართველოს მიულოცა.
სახელმწიფო მინისტრმა საკუთარ გამოსვლაში განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა გაეროს როლზე საყოველთაო მშვიდობისა და უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებების დაცვისა და თანასწორობის, ასევე მდგრადი განვითარების კონტექსტში. თეა ახვლედიანმა საქართველოში გაერო-ს მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა, მათ შორის, დემოკრატიული განვითარების, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების განმტკიცების, ღია მმართველობის, ეკონომიკური გაძლიერების, გენდერული თანასწორობის, ჯანდაცვის, განათლების, სოფლის მეურნეობის, გარემოს დაცვის, კლიმატის ცვლილების თუ სხვა შესაბამისი მიმართულებებით. ხაზსგასმით აღინიშნა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ გაერო-ს მხარდამჭერი მტკიცე პოზიციის, ისევე როგორც კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის თანადგომის პროცესში მისი როლის მნიშვნელობა.
თეა ახვლედიანის განცხადებით, წლების მანძილზე, საქართველო, გაერო-ს ჰუმანიტარული დახმარების მიმღები ქვეყნიდან, ჩამოყალიბდა მდგრადი ეკონომიკური განვითარების მქონე სტაბილურ დემოკრატიულ სახელმწიფოდ, გლობალური უსაფრთხოების განმტკიცებაში მნიშვნელოვანი როლითა და ნატო-სა და ევროკავშირში გაწევრიანების მყარი და ღირსეული პერსპექტივით, რაც ასევე გაერო-სთან ჩვენს ნაყოფიერ მუშაობას უკავშირდება.
სახელმწიფო მინისტრმა საქართველოს მთავრობის სახელით კიდევ ერთხელ დაადასტურა გაერო-ს ფუძემდებლური პრინციპებისადმი საქართველოს ერთგულება და შემდგომი მტკიცე მზაობა, რათა კიდევ უფრო გაღრმავდეს თანამშრომლობა ერთიანი ფასეულობების დასაცავად, საქართველოში და გლობალურად მშვიდობის განმტკიცებისთვის. თეა ახვლედიანმა აღნიშნა, რომ საქართველოს საკუთარი გამორჩეული ადგილი უკავია გაერო-ს ფარგლებში, ყველა პრიორიტეტული მიმართულებით მიმდინარე პროცესებში და აქტიურად არის ჩართული ორგანიზაციის საქმიანობაში, მათ შორის არჩევითი ორგანოების წევრობის გზით.
სახელმწიფო მინისტრმა თავისი გამოსვლა, გაერო-ს გენერალურ ასამბლეაზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ წარმოთქმული სიტყვებით დაასრულა:
- „საერთაშორისო თანამეგობრობის ერთიანობითა და თანამშრომლობით, ჩვენ ავაშენებთ უფრო ნათელ, მეტად მშვიდობიან და აყვავებულ სამყაროს დღევანდელი და მომავალი თაობებისთვის“
- „...ჩვენ დავაბრუნებთ მშვიდობასა და კეთილდღეობას ჩვენს სახლებში და ქვეყნებში, რაც გაერო-ს დაარსების მთავარ სულისკვეთებას წარმოადგენს.“
ღონისძიება საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობის ინიციატივითა და ორგანიზებით გაიმართა და სახელმწიფო მინისტრთან ერთად, დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა გაეროს მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში საბინე მახლმა. ღონისძიებაზე საქართველოსა და გაეროს 30 წლიანი პარტნიორობის შესახებ მოკლემეტრაჟიანი ფილმის ჩვენება შედგა და საღამოს მუსიკალურ ნაწილში საიუბილეო კონცერტი მოეწყო საქართველოს ეროვნულ სიმფონიურ ორკესტრის შესრულებით, მის სამხატვრო ხელმძღვანელ, მაესტრო ნიკოლოზ რაჭველთან და მუსიკოს ცოტნე ზედგინიძესთან ერთად.

Государственный министр Теа Ахвледиани выступила с приветственной речью на мероприятии, посвященном 30-летию членства Грузии в ООН
26 October 2022
Государственный министр Теа Ахвледиани выступила с приветственной речью на мероприятии, посвященном 30-летию членства Грузии в ООН.
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани выступила с приветственной речью на мероприятии, посвященном Дню Организации Объединенных Наций и 30-летию членства Грузии в ООН, и от имени правительства поздравила всю Грузию с этой датой.
В своем выступлении госминистр уделила особое внимание роли Организации Объединенных Наций в процессе построения всеобщего мира и безопасности, защиты прав человека и устойчивого развития. Теа Ахвледиани рассказала о важности поддержки ООН в Грузии в сферах демократического развития, укрепления прав человека, расширения экономических возможностей, гендерного равенства, здравоохранения, образования, сельского хозяйства, защиты окружающей среды, изменения климата и других соответствующих направлениях. Была подчеркнута твердая позиция Организации Объединенных Наций в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также ее роль в процессе мирного урегулирования конфликта.
По словам Теи Ахвледиани, за эти годы Грузия из страны, получающей гуманитарную помощь от ООН, превратилась в стабильное демократическое государство с устойчивым экономическим развитием, с важной ролью в укреплении глобальной безопасности и перспективой вступления в НАТО и Евросоюз.
Госминистр еще раз подтвердила приверженность Грузии основным принципам ООН и твердую готовность к дальнейшему углублению сотрудничества для защиты общих ценностей и укрепления мира в Грузии и во всем мире. Теа Ахвледиани отметила, что Грузия занимает свое особое место в ООН, активно участвует во всех приоритетных процессах организации.
Государственный министр закончила свое выступление словами, сказанными премьер-министром Грузии на Генеральной Ассамблее ООН:
- «При единстве и сотрудничестве международного сообщества мы построим более яркий, мирный и процветающий мир для нынешнего и будущих поколений»
- «...мы вернем мир и процветание в наши дома и страны, что является основной сутью создания ООН».
Мероприятие состоялось по инициативе и организации Представительства ООН в Грузии, и вместе с госминистром к собравшимся обратилась Постоянный представитель ООН в Грузии Сабина Махл. На мероприятии был показан короткометражный фильм о 30-летнем партнерстве Грузии и ООН, а в музыкальной части вечера был организован юбилейный концерт с выступлением Национального симфонического оркестра Грузии, вместе с его художественным руководителем маэстро Николозом Рачвели и музыкантом Цотне Зедгинидзе.