შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში ავსტრიის რესპუბლიკის ელჩს თომას მიულმანს შეხვდა. სამუშაო შეხვედრა ავსტრიელი კოლეგის ინიციატივით გაიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ავსტრიის მნიშვნელოვან როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის შერიგების და ჩართულობის პროცესში, ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის გზით.
მხარეებმა განიხილეს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების ფარგლებში ავსტრიულ მხარესთან თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები, სამომავლო გეგმები და ინიციატივები. ხაზი გაესვა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას, მათ შორის კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის თვალსაზრისით.
თეა ახვლედიანმა ელჩს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეული პროგრესი და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
ავსტრიის ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ავსტრიის მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და შერიგებისა ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с послом Австрийской Республики в Грузии Томасом Мюльманном. Рабочая встреча состоялась по инициативе австрийского коллеги.
Теа Ахвледиани подчеркнула важную роль Австрии в мирном разрешении конфликта в Грузии, способствуя восстановлению доверия между разделенными войной обществами. Стороны обсудили вопросы сотрудничества с австрийской стороной в рамках реализации политики примирения и вовлеченности. Была подчеркнута важность активного участия международных партнеров в мирном урегулировании конфликта, в том числе в плане защиты основных прав затронутого конфликтом населения.
Госминистр проинформировала дипломата о прогрессе, достигнутом в реализации политики примирения и вовлеченности, и перспективах на будущее, направленных на улучшение социально-экономических условий затронутого конфликтом населения.
Со своей стороны посол еще раз подтвердил поддержку Австрией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ и выразил полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству с аппаратом государственного министра в процессе реализации политики примирения и вовлеченности.