შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილი სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა.
სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომაზე შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა და 2021 წლის აპრილიდან მისი სტრატეგიული გადახედვის პროცესი განიხილეს, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობით და სამთავრობო უწყებებთან მჭიდრო კოორდინაციით, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში ხორციელდება. ამასთან, სამთავრობო კომისიამ, „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ სამშვიდობო ინიციატივების ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობაც შეაჯამა და ამ პროცესში მიღწეულ შედეგებზე, არსებულ სირთულეებსა და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელა.
„დღევანდელ უწყებათაშორის კომისიაზე გამართული მსჯელობა, წლის მანძილზე გაწეული საქმიანობის შეჯამებასა და შემდგომი ნაბიჯების განსაზღვრასთან ერთად, მეტად მნიშვნელოვანი იყო იმ შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს შორის კოორდინაციის გაძლიერების თვალსაზრისით, რომლებიც ვმონაწილეობთ შერიგების და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის, ისევე როგორც სამშვიდობო ინიციატივების ერთიანი სამთავრობო მიდგომით განხორციელების პროცესში. ჩვენ სიღრმისეულად განვიხილეთ ყველა მნიშვნელოვანი განზომილება, მიღწეული შედეგები, გამოვლენილი ტენდენციები და არსებული სირთულეებიც. დასახული ერთიანი ხედვის ფარგლებში, ვაგრძელებთ ინტენსიურ და ერთობლივ თანამშრომლობას ჩვენს ყველა სხვა პარტნიორთან ერთად იმისთვის, რომ მეტ შედეგებს მივაღწიოთ კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე - ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგების თვალსაზრისით. ასევე, იმ მიზნით, რომ თითოეული ჩვენი შემდგომი ნაბიჯი უკეთესად და მაქსიმალურად იყოს მორგებული ადგილზე არსებულ ვითარებას და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებს,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სამთავრობო კომისიის ინტენსიური მუშაობა განახლებული შემადგენლობით 2021 წლიდან დაიწყო, რომლის შემადგენლობაშიც არიან საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, მათ შორის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის წარმომადგენლები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела заседание Правительственной комиссии по вовлеченности.
На заседании правительственной межведомственной комиссии был обсужден ход реализации политики примирения и вовлеченности и процесс ее стратегического пересмотра, который осуществляется под руководством аппарата госминистра, в тесном сотрудничестве с государственными органами. Кроме того, правительственная комиссия подвела итоги деятельности, проведенной в рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», обсудила достигнутые результаты, существующие трудности и планы на будущее.
«Обсуждение, состоявшееся сегодня на межведомственной комиссии, было очень важным с точки зрения усиления координации между соответствующими государственными органами, участвующими в реализации государственной политики примирения и вовлеченности, а также мирных инициатив Грузии. Мы подробно обсудили все важные аспекты, достигнутые результаты, выявленные тенденции и существующие трудности. В рамках нашего общего видения мы продолжаем интенсивно и совместно работать со всеми другими нашими партнерами для достижения большего результата до полного разрешения конфликта. А также с целью, чтобы каждый наш дальнейший шаг был максимально адаптирован к ситуации на местах и потребностям затронутого конфликтом населения», - заявила Теа Ахвледиани.
Интенсивная работа правительственной комиссии началась в 2021 году с обновленным составом, в который вошли представители государственных органов Грузии, в том числе правительства Автономной Республики Абхазия и временной администрации бывшего Юго-Осетинского автономного округа. В заседании также приняли участие представители администрации правительства Грузии и аппарата Совета национальной безопасности.