ლია გიგაურმა ქვემო ქართლის რეგიონში, სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციასთან არსებული საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს სხდომაში მიიღო მონაწილეობა
15 ნოემბერი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილე ლია გიგაურმა ქვემო ქართლის რეგიონში, სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციასთან არსებული საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს სხდომაში მიიღო მონაწილეობა და სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი დოხტურიშვილთან ერთად, დამსწრე საზოგადოებას, მისასალმებელი სიტყვით მიმართა.
ლია გიგაურმა ხაზი გაუსვა საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს მნიშვნელოვან როლს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ინტეგრაციის პროცესის ეფექტიანობის და საზოგადოების მონაწილეობის ამაღლების თვალსაზრისით.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს სხდომის მონაწილეებს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე პოლიტიკის როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის თაობაზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა, განსაკუთრებული აქცენტი კი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის 5 ძირითადი პრიორიტეტის ფარგლებში დასახულ მიზნებზე გააკეთა და მიმოიხილა ამ პოლიტიკის ეფექტიანი განხორციელების ფარგლებში მიღწეული პროგრესი. ასევე ისაუბრა ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებზე, სტრატეგიის ფარგლებში სამომავლოდ დასახული გეგმებისა და ამოცანების რეალიზებისთვის ადგილზე არსებული ყველა შესაბამისი მექანიზმის გაძლიერებისთვის ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა, რომელზეც მონაწილეებმა სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილესა და სახელმწიფო რწმუნებულს გაუზიარეს თავიანთი მოსაზრებები, პოზიციები და შეფასებები როგორც მიღწეული პროგრესის, ასევე სხვა აქტუალური საკითხებისა და არსებული გამოწვევების თაობაზე, რომელთა სამომავლო გადაჭრის გზები სხდომის ფარგლებშივე დაიგეგმა.
შეხვედრაში მონაწილეობა რეგიონში მოქმედმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და ქვემო ქართლის რეგიონის მუნიციპალიტეტის მერებმა მიიღეს.
სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციასთან არსებული საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭო, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით 2016 წელს შეიქმნა.

Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури приняла участие в заседании Общественно-консультативного совета при администрации губернатора Квемо Картли и вместе с губернатором Гиоргием Дохтуришвили обратилась к собравшимся с приветственной речью.
Лия Гигаури подчеркнула важную роль Общественно-консультативного совета с точки зрения повышения эффективности процесса интеграции представителей этнических меньшинств.
Первый заместитель госуминистра предоставила участникам заседания подробную информацию о государственной политике примирения и вовлеченности, а также гражданского равноправия и интеграции. Первый заместитель сделала особый акцент на 5 основных приоритетах государственной политики гражданского равноправия и интеграции, и рассмотрела прогресс, достигнутый в рамках их реализации. Она также рассказал о проблемах, которые все еще существуют и о важности сотрудничества между представителями местных органов власти и гражданского общества.
Встреча прошла в интерактивном режиме, в ходе которой участники поделились с первым заместителем и губернатором своими мнениями, позициями и оценками относительно достигнутого прогресса.
Во встрече приняли участие общественные организации, действующие в регионе, и мэры муниципалитета Квемо Картли. Общественно-консультативный совет при Администрации губернатора был создан в 2016 году по инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.