თეა ახვლედიანი საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
28 ნოემბერი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანს უწყების კომპეტენციაში შემავალი ორივე - შერიგებისა და ჩართულობის, ისევე როგორც სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების, მიღწეული შედეგებისა და სამომავლო ხედვების, ასევე შემდგომი თანამშრომლობის კონკრეტული გზების განხილვა წარმოადგენდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო და კოორდინირებული თანამშრომლობის მნიშვნელობას და მადლობა გადაუხადა ორივე პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მათი აქტიური ჩართულობის, ასევე საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ჰუმანიტარულ და უფლებრივ მდგომარეობას და ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაციასა და ფუნდამენტური უფლებების სხვა უხეშ დარღვევებს. აღნიშნულ კონტექსტში, განსაკუთრებულად გაესვა ხაზი ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების ჰუმანიტარული მიდგომის საფუძველზე უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად. თეა ახვლედიანმა ასევე ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობასა და ამ პროცესში არსებულ გამოწვევებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ხედვაზე, მიზნებსა და ამოცანებზე. მან ხაზი გაუსვა 2021-2030წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის ხუთი ურთიერთდაკავშირებული პრიორიტეტული მიმართულების ფარგლებში მიღწეულ შედეგებს, ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებს და ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, რომელზეც მონაწილეებმა გამოთქვეს მოსაზრებები განხორციელებულ საქმიანობასთან და არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით.
საქართველოში აკრედიტებულმა ელჩებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა დადებითად შეაფასეს ორივე მიმართულებით სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობა და შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვეს.
„ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ინტენსიური და მჭიდრო, კოორდინირებული თანამშრომლობა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. დღევანდელ შეხვედრაზე ჩვენ შევაჯამეთ ერთობლივი ძალისხმევით მიღწეული შედეგები, ვიმსჯელეთ არსებულ გამოწვევებსა და გამოკვეთილ ტენდენციებზე, ისევე როგორც დავსახეთ ჩვენი სამომავლო თანაშრომლობის ერთიანი ხედვა. საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან, კიდევ ერთხელ, ხაზგასმით და ცალსახად აღინიშნა მტკიცე და ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში, ისევე როგორც მხარდაჭერა ჩართულობისა და შერიგების, ნდობის აღდგენის პოლიტიკის განხორციელების მიმართ. ასევე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მხარდაჭერა სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების მიმართ, USAID-ის პროგრამის „ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
შეხვედრა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის მხარდაჭერით გაიმართა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с аккредитованными в Грузии послами и представителями международных организаций.
Целью встречи было обсуждение реализации политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции, достигнутых результатов и видений на будущее.
Госминистр подчеркнула важность тесного и скоординированного сотрудничества с международными партнерами и поблагодарила их за активное участие в реализации обеих политик, а также за твердую поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах международно признанных границ.
На встрече значительное внимание было уделено тяжелой гуманитарно-правовой ситуации в оккупированных регионах Грузии, дискриминации местного населения, особенно этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах, и другим грубым нарушениям основных прав человека. Была подчеркнута необходимость продолжения совместных усилий для обеспечения безоговорочного и немедленного освобождения незаконно задержанных граждан Грузии. Теа Ахвледиани также рассказала о реализации политики примирения и вовлеченности, в том числе о мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему».
Госминистр рассказала о целях и задачах государственной политики гражданского равноправия и интеграции. Она подчеркнула результаты, достигнутые в рамках пяти взаимосвязанных приоритетных направлений государственной стратегии на 2021-2030 годы.
В рамках встречи состоялась дискуссия, в ходе которой участники высказали свое мнение относительно реализованных мероприятий и существующих вызовов.
Послы и представители международных организаций положительно оценили деятельность аппарата Госминистра по обоим направлениям и выразили полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству.
«Интенсивное и тесное скоординированное сотрудничество с нашими стратегическими партнерами, международными организациями и представителями дипломатического корпуса, аккредитованными в Грузии, является одним из основных приоритетов аппарата государственного министра. На сегодняшней встрече мы подвели итоги, достигнутые нашими совместными усилиями, обсудили текущие вызовы и тенденции, а также обозначили общее видение нашего будущего сотрудничества. Международное сообщество еще раз решительно заявило о твердой и непоколебимой поддержке суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах международно признанных границ. Также стоит отметить поддержку Соединенными Штатами Америки реализации государственной политики гражданского равноправия и интеграции в рамках программы USAID «Единство в многообразии», которую реализует Ассоциация ООН в Грузии», заявила Теа Ахвледиани.
Встреча прошла при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии.