სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და საქართველოს მთავრობის წევრებთან ერთად, ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული თერთმეტი პირის სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო, დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო და ოჯახის წევრებს კიდევ ერთხელ მიუსამძიმრა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი თანამშრომლობით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად, უგზო-უკვლოდ დაკარგული 11 იდენტიფიცირებული პირის გადმოსვენება მოხერხდა, მათგან 8 სამხედრო და 3 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
შეიარაღებული მოქმედებების დროს დაღუპულთა ნეშტები სამების საკათედრო ტაძარში დაასვენეს და სამოქალაქო პანაშვიდი 2 დღის განმავლობაში გაიმართება. უგზო-უკვლოდ დაკარგული 11 პირიდან 3 მებრძოლს, დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით, დანარჩენებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე დაკრძალავენ.
„საქართველოში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომის შედეგად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში, პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე მექანიზმების ფარგლებში ნაპოვნია 598 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 230.საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებულმა მოქმედებებმა და რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომმა, დღემდე მიმდინარე არაერთ უმძიმეს გამოწვევასთან ერთად, მრავალი ჩვენი თანამემამულე და გმირი შეიწირა და ამასთან 2300-ზე მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის ტრაგიკული ისტორია შექმნა. სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, ჩვენ უაღრესად დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ ჰუმანიტარული პროგრამის მიმდინარეობას გაუჩინარებულთა მოძიების და მათი ოჯახების თანადგომის მიზნით, რომელიც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მიმდინარეობს და რომლის ფარგლებში ამ ეტაპზე ჩვენ კიდევ დამატებით 11 პირის იდენტიფიცირება და ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენება შევძელით. დღეს, განსაკუთრებით მძიმე დღეა იმ ოჯახებისთვის, რომლებიც ახლობელი ადამიანის დაკარგვის დადასტურებით, კიდევ ერთხელ, განიცდიან განუზომელ ტკივილს და მსურს, მათ კიდევ ერთხელ მივუსამძიმრო და თანადგომა გამოვუცხადო, მაგრამ ამასთანავე ჩვენ გვაქვს იმედი, რომ მრავალწლიანი გაურკვევლობის და მოლოდინის დასრულება, მცირედით მაინც ანუგეშებთ მათ, რისთვისაც ჩვენ, რა თქმა უნდა, ჩვენ გაერთიანებული ძალისხმევით და შესაბამისი უწყებების ჩართულობით, განვაგრძობთ ამ პროგრამის განხორციელებას,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Теа Ахвледиани вместе с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили и членами правительства Грузии присутствовали на гражданской панихиде одиннадцати человек, погибших в результате вооруженного конфликта в Абхазии.
При совместном сотрудничестве аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста, в рамках двустороннего, грузино-абхазского координационного механизма, были найдены и идентифицированы останки 11 лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х гг, из них 8 военнослужащих и 3 гражданских.
Тела погибших были перенесены в Собор Святой Троицы, где гражданская панихида продлится 2 дня. Трое из 11 человек будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
«Первая идентификация и передача пропавших без вести лиц была осуществлена в 2013 году. На данный момент найдено 598 человеческих останков, 230 из них идентифицированы. Вооруженные действия 90-х годов в Грузии и российско-грузинская война 2008 года, наряду с рядом тяжелейших испытаний, которые продолжаются до сих пор, унесли жизни многих наших соотечественников и героев. В рамках государственной политики мы придаем большое значение реализуемой гуманитарной программе по поиску пропавших без вести и оказанию помощи их семьям, которая проводится под эгидой Международного Комитета Красного Креста. Сегодня особенно тяжелый день для семей, которые в очередной раз испытывают неизмеримую боль, и я хотела бы еще раз выразить им свои соболезнования и поддержку, в то же время мы надеемся, что окончание многолетней неопределенности хоть немного утешит их», - заявила Теа Ахвледиани.