თეა ახვლედიანი: ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის სახელმწიფო ენის სწავლება პოლიტიკის პირველი რიგის და ყველაზე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია
სახელმწიფო ენა ინტეგრაციისთვის - პოლიტიკის პირველი რიგის და ყველაზე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია, რომლის ფარგლებში ქართული ენის ცოდნის დონის ამაღლება განიხილება, როგორც პიროვნული და პროფესიული განვითარებისთვის თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველყოფის, სრულფასოვანი სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის, სხვადასხვა ეთნოსებს შორის კომუნიკაციის უზრუნველყოფის და კულტურის გაზიარების წინაპირობა.
როგორც მოგეხსენებათ, მიუხედავად ბოლო წლებში მიღწეული თვალსაჩინო პროგრესისა, სახელმწიფო ენის ცოდნა კვლავ გამოწვევად რჩება არაქართულენოვანი მოსახლეობის გარკვეული ნაწილისთვის, რომლის დასაძლევად, სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ძალისხმევით დავიწყეთ კომპლექსური ღონისძიებების გატარება ქართული ენის პოპულარიზაციისა და სწავლების ხარისხის ამაღლების, ისევე როგორც ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, რაც ასევე ჩვენს სტრატეგიულ პრიორიტეტს წარმოადგენს. კერძოდ:
• სახელმწიფო ენის სწავლება ბილინგვური მეთოდით, ახლა უკვე 15 საბავშვო ბაღსა და 41 საჯარო სკოლაში მიმდინარეობს, რომლის შედეგების შეფასების საფუძველზე დაგეგმილია პროგრამის შესაძლებლობების განვითარება და განხორციელების არეალის შემდგომი გაფართოება.
• საგანმანათლებლო პროცესის ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით აღსანიშნავია, რომ ინტენსიურ რეჟიმში წარიმართა ადგილობრივი და ორენოვანი დამხმარე მასწავლებლების გადამზადების პროცესი. მაღალკვალიფიციური კადრების არსებული დეფიციტის დასაძლევად მუნიციპალიტეტებში, მიმდინარე წელს მივლინებულია 207 ქართულენოვანი მასწავლებელი. დამატებით, მასწავლებელთა ენის კომპეტენციისა და პროფესიული განვითარების მიზნით, ქართულ ენაში გადამზადდა სხვადასხვა საგნის და პროგრამის 4000-მდე მასწავლებელი, ისევე როგორც ქართულის, როგორც მეორე ენის 518 მასწავლებელი.
• არაქართულენოვანი სკოლების პირველ-მეცხრე კლასებში ეტაპობრივად დაინერგა ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა და განხორციელდა სკოლების უზრუნველყოფა განახლებული სახელმძღვანელობით ყველა საგანში, რომლებიც აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზეა თარგმნილი; საშუალო საფეხურზე პროცესი თანმიმდევრულად გაგრძელდება შემდეგ წლებში.
• სახელმწიფო ენის სწავლებისკენ მიმართული ძალისხმევის პარალელურად სრულად რეალიზებული და დაცულია ეთნიკური უმცირესობების მშობლიურ ენაზე განათლების უფლება, როგორც სკოლამდელ დაწესებულებებში, ასევე მოქმედ 296 არაქართულენოვან სკოლასა და სექტორზე. ამავდროულად, ხელს ვუწყობთ მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების ენების - ოსური, ასურული, ჩეჩნური, უდიური, ხუნძური - სწავლებას, რაც ჩვენს ქვეყანაში დანერგილ სხვა მრავალ მიდგომასთან ერთად, საერთაშორისო შეფასებებში აღიარებულია როგორც ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვის ერთ-ერთი უნიკალური მექანიზმი.
• სკოლამდელი და ზოგადი განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდის და სასწავლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების მიზნით, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სამივე რეგიონში 2021-22 წლებში დასრულებული და მიმდინარე პროექტების ფარგლებში, განხორციელდა რამდენიმე ათეული სკოლის და საბავშვო ბაღის სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივა - ქვეყნის მასშტაბით 400-ზე მეტი საბავშვო ბაღის და 800-ზე მეტი სკოლის მშენებლობა/რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვან გარდატეხას მოახდენს როგორც ეთნიკური უმცირესობების სკოლამდელ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის, ასევე სკოლების ინფრასტრუქტურის სრულყოფის კუთხით.
• პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობა არაქართულენოვანი ახალგაზრდებისთვის მნიშვნელოვნად გაფართოვდა ქართულ ენაში მომზადების კურსის დანერგვის შედეგად, რომლის ფარგლებშიც პროფესიის შეძენის ინტერესი 1000-ზე მეტმა ახალგაზრდამ გამოხატა; წელს კი, პროფესიულ სასწავლებლებში ჩარიცხულთა რაოდენობა 263-ია. ამასთან, ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის და კახეთის რეგიონების შერჩეული საჯარო სკოლების ბაზაზე „პროფესიული უნარების განვითარების პროგრამების“ ამოქმედებამ შექმნა საცხოვრებელ ადგილზე პროფესიული განათლების მიღება/გადამზადების დამატებითი, უნიკალური შესაძლებლობა ახალგაზრდებისთვის.
• უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით მოქმედ „1+4 პროგრამაში“, წელს 1400-მდე სტუდენტი ჩაერთო. მიმდინარე საჭიროებებთან შესაბამისობაში უკეთ მოყვანის მიზნით მიმდინარეობს პროგრამის განვითარებაზე მუშაობა. ამასთან, აღსანიშნავი და მისასალმებელია უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ეროვნული გამოცდებით ჩარიცხული არაქართულენოვანი სკოლების კურსდამთავრებულთა შედეგები, რაც სკოლის დონეზე სახელმწიფო ენის სწავლების გაუმჯობესების პოზიტიურ დინამიკაზე მეტყველებს.
• ზრდასრული მოქალაქეებისთვის სახელმწიფო ენის სწავლების მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს კვლავ ქმნიდა ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაც, რომელიც ნებისმიერ მსურველს სახელმწიფო დაფინანსებით სთავაზობს შესაბამის პროგრამებს როგორც მის 12 ცენტრში, ასევე საჯარო ორგანიზაციებში, სამხედრო სამსახურსა და რელიგიურ დაწესებულებებში, მობილური ჯგუფების, დისტანციური თუ ჰიბრიდული სწავლების ფორმებით. მხოლოდ ერთი წლის განმავლობაში 5000-მდე პირმა გაიუმჯობესა ქართული ენის ცოდნის დონე; ამასთან, „სახელმწიფო ენის სწავლებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ფარგლებში 200-მდე საჯარო მოხელე გადამზადდა, რომლებმაც სახელმწიფო ენის კომპეტენციასთან ერთად, განავითარეს თავიანთი პროფესიული უნარებიც.
• ქართული ენის პოპულარიზაციას და შესწავლის მოტივაციის გაზრდას ემსახურებოდა შესაბამისი უწყებების მხრიდან რეგიონებში განხორციელებული ღონისძიებები, მათ შორის სახელმწიფო ენის ცოდნის მნიშვნელობის თაობაზე ცნობიერების ამაღლების კამპანიები და ენის შესწავლის შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაციის გავრცელება.
• წარმატებით გრძელდება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ „1+4 პროგრამის“ სტუდენტებისა და კურსდამთავრებულებისთვის საჯარო სექტორში სტაჟირების სპეციალური პროგრამა, ახალგაზრდების პროფესიული უნარების განვითარების, საჯარო სფეროში მუშაობის გამოცდილების შეძენისა და შრომის ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის ხელშეწყობის მიზნით.
პოლიტიკის ფარგლებში წლების განმავლობაში გაწეული ძალისხმევის და ამოქმედებული უნიკალური საგანმანათლებლო მექანიზმების, ისევე როგორც საშეღავათო პროგრამების შედეგია ათასობით ორენოვანი ახალგაზრდის წარმატება, რომელიც დაკავშირებულია სახელმწიფო ენის ფლობასა და პროფესიის შეძენასთან, რაც განაპირობებს მათ მაღალ მზაობასა და მონაწილეობას საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. ძალისხმევა რა თქმა უნდა გრძელდება, ამ მიმართულებით ბევრად მასშტაბური შედეგების მიღწევის მიზნით, რაც დაეფუძნება არსებულ საჭიროებებს და მათი გადაჭრისთვის კომპლექსურ მიდგომას.

Для интеграции государственный язык является первым и наиболее важным приоритетом политики, в рамках которого повышение уровня владения грузинским языком рассматривается как необходимое условие для обеспечения равных возможностей для личного и профессионального развития, полноценного гражданского и политического участия, обеспечения коммуникации между различными этническими группами.
Несмотря на видимый прогресс, достигнутый в последние годы, знание государственного языка по-прежнему остается вызовом для определенной части негрузиноязычного населения. Для преодоления этого в рамках государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции усилиями Министерства образования и науки мы приступили к реализации комплексных мер по популяризации грузинского языка и повышению качества преподавания. В частности:
- Обучение государственному языку по билингвальной методике сейчас проходит в 15 детских садах и 41 общеобразовательной школе, по оценке результатов планируется развитие возможностей программы и дальнейшее расширение области реализации.
- В плане повышения качества образовательного процесса стоит отметить, что в интенсивном режиме проходил процесс переподготовки местных и двуязычных ассистентов учителей. В целях преодоления нехватки высококвалифицированных кадров в этом году в муниципалитеты были командированы 207 грузиноязычных учителей. Около 4000 учителей различных предметов и программ, а также 518 учителей грузинского как второго языка, прошли обучение грузинскому языку с целью повышения квалификации.
- В негрузиноязычных школах постепенно вводилась новая учебная программа в 1-9 классах, школы были обеспечены обновленными учебниками по всем предметам, переведенными на азербайджанский и армянский языки. На уровне среднего образования процесс будет последовательно продолжаться в последующие годы.
- Параллельно с усилиями, направленными на обучение государственному языку, в полной мере реализуется и защищается право на получение образования на родном языке национальных меньшинств, как в дошкольных учреждениях, так и в 296 негрузиноязычных школах и секторах. В то же время мы продвигаем преподавание языков малых этносов – осетинского, ассирийского, чеченского, удинского, хундзурского – что, наряду со многими другими подходами, реализуемыми в нашей стране, признано в международных оценках одним из уникальные механизмы защиты прав национальных меньшинств.
- В целях расширения доступа к дошкольному и общему образованию и улучшения образовательной инфраструктуры в рамках реализованных и реализуемых в 2021-2022 годах проектов во всех трех районах проживания этнических меньшинств проведены ремонтно-восстановительные работы нескольких десятков школ и детских садов. Инициатива премьер-министра Грузии - строительство/восстановление более 400 детских садов и более 800 школ по всей стране - совершит значительный прорыв как с точки зрения доступа к дошкольному образованию для национальных меньшинств, так и улучшения инфраструктуры школ.
- Доступ к профессиональному образованию для негрузиноязычной молодежи значительно расширен в результате введения курса обучения грузинскому языку, в рамках которого более 1000 молодых людей выразили заинтересованность в получении профессии. В этом году количество обучающихся в профессионально-технических училищах составляет 263 человека. Кроме того, реализация «Программ развития профессиональных навыков» в регионах Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети создала дополнительную, уникальную возможность для молодежи получить профессиональное образование/переподготовку по месту жительства.
- Около 1400 студентов приняли участие в программе «1+4» с целью повышения доступа к высшему образованию. Ведется работа по доработке программы с целью приведения ее в соответствие с текущими потребностями. Кроме того, заслуживают внимания результаты выпускников негрузиноязычных школ, зачисленных в высшие учебные заведения через национальные экзамены, что свидетельствует о положительной динамике совершенствования преподавания государственного языка на школьном уровне.
- Школа государственного администрирования имени Зураба Жвания также создала возможности для изучения государственного языка взрослыми гражданами, которая при государственном финансировании предлагает соответствующие программы всем желающим как в своих 12 центрах, так и в общественных организациях, воинских частях и религиозных учреждениях, в формате мобильных групп, дистанционного или гибридного обучения. Всего за год до 5000 человек улучшили свои знания грузинского языка. Кроме того, в рамках «Программы обучения и интеграции государственного языка» было обучено около 200 государственных служащих, которые развивали свои профессиональные навыки наряду со знанием государственного языка.
- Продвижению грузинского языка и повышению мотивации к его изучению способствовали меры, осуществляемые соответствующими ведомствами в регионах, в том числе кампании по повышению осведомленности о важности знания государственного языка.
- Аппаратом Государственного министра успешно продолжается специальная программа стажировок для студентов и выпускников программы «1+4» в госсекторе с целью развития профессиональных навыков молодежи и получения опыта работы в госсекторе.
В результате многолетних усилий и уникальных образовательных механизмов, реализованных в рамках политики, а также льготных программ, успех тысяч двуязычных молодых людей связан с овладением государственным языком и приобретением профессии. Для достижения более высоких результатов, усилия в этом направлении, безусловно, продолжаются.