თეა ახვლედიანი: განსაკუთრებული ზრუნვის საგანია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს, კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა
ჩვენთვის განსაკუთრებული ზრუნვის საგანია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს, კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა. მოგეხსენებათ, 2013 წლიდან, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ხელმძღვანელობით და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანა-თავმჯდომარეობით, სამთავრობო კომისიის ფარგლებში გრძელდება ინფრასტრუქტურული, სოციალური, ჯანდაცვის, საგანმანთლებლო, სასოფლო-სამეურნეო და სხვა პროგრამების განხორციელება. 2022 წელს დასრულებული, მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების საერთო ღირებულებამ 85 მლნ. ლარს მიაღწია.
ერთიანი სამთავრობო ძალისხმევის შედეგად: გათბობით უზრუნველყოფილია 14 000-ზე მეტი ოჯახი; სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა 6 სკოლისა და 8 საბავშვო ბაღისთვის. 2021-22 სასწავლო წლისთვის სახელმწიფომ 2400-მდე სტუდენტს დაუფინანსა უმაღლესი განათლება, რისთვისაც გამოიყო 5 მილიონი ლარი. არსებული საგანმანათლებლო პროგრამის განვითარების და უკეთ ორგანიზების მიზნით, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივითა და ძალისხმევით, პარტნიორ უწყებებთან ერთად კომისიამ დაამტკიცა კონკრეტული ცვლილებების გეგმა და წელს პირველად სტუდენტებს საშუალება მიეცათ დაფინანსების მისაღებად რეგისტრაცია გაევლოთ ელექტრონულად, სპეციალურად შექმნილი პლატფორმის მეშვეობით, რაც გაზრდის პროცესების მართვის ეფექტიანობას.

Теа Ахвледиани: Население, проживающее в пострадавших от конфликта селах вблизи разделительных линий, нуждается в особой заботе
Население, проживающее в пострадавших от конфликта селах вблизи разделительных линий, нуждается в особой заботе. Как известно, с 2013 года под руководством Министерства регионального развития и инфраструктуры и под сопредседательством Аппарата Госминистра продолжается реализация инфраструктурных, социальных, медицинских, образовательных, сельскохозяйственных и других программ. В 2022 году общая стоимость завершенных, текущих и запланированных проектов достигла 85 миллионов лари.
В результате объединенных усилий правительства теплом обеспечено более 14 тысяч семей. Проведены строительно-восстановительные работы в 6 школах и 8 детских садах. На 2021-2022 учебный год государство профинансировало высшее образование для 2400 студентов, на что было выделено 5 миллионов лари. В целях развития и совершенствования действующей образовательной программы, по инициативе Министерства образования и науки, совместно с партнерскими агентствами был утвержден новый план действий и в этом году впервые у студентов появилась возможность зарегистрироваться на финансирование в электронном виде, через специально созданную платформу, что повысит эффективность управления процессами.