თეა ახვლედიანი: 2022 წელს სახელმწიფო რეფერალური პროგრამით 1352 ადამიანმა ისარგებლა როგორც აფხაზეთის, ისე ცხინვალის რეგიონიდან და მიიღო ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება
ჯანდაცვის კუთხით, გრძელდებოდა სახელმწიფო რეფერალური პროგრამის უწყვეტი და ეფექტიანი ფუნქციონირება, რომლითაც წელს, ამ დრომდე, 1352 ადამიანმა ისარგებლა როგორც აფხაზეთის, ისე ცხინვალის რეგიონიდან და მიიღო ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება სხვადასხვა პროფილურ კლინიკაში. პარალელურად, გრძელდებოდა აფხაზეთის რეგიონის დახმარება პანდემიასთან საბრძოლველად განკუთვნილი პრეპარატებითა და აღჭურვილობით, ასევე იმუნიზაციის და გრიპის ვაქცინებით, დიაბეტის, ტუბერკულოზის და აივ/შიდსის საწინააღმდეგო მედიკამენტებით; ჯანდაცვის საერთო კომპონენტებზე დახარჯული თანხა კი, წელს ჯამში, 6 მილიონ ლარს აჭარბებს.
ამასთან, აფხაზეთის რეგიონს რეგულარულად მიეწოდებოდა საჭირო სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების 600 ათას ლარზე მეტი ღირებულების პროდუქცია, ფაროსანასთან ბრძოლის საშუალებების ჩათვლით.

“In terms of health care, effective functioning of the state referral program continued this year. So far, 1352 people from both Abkhazia and Tskhinvali regions have benefited and received quality medical services in various specialized clinics.
At the same time, assistance to the Abkhazian region continued with drugs and equipment to fight the pandemic, as well as immunization and flu vaccines, anti-diabetic, anti-tuberculosis and anti-HIV/AIDS drugs. The amount spent on health care components exceeds 6 million GEL this year.
In addition, the region of Abkhazia was regularly supplied with necessary agricultural products worth more than 600,000 GEL”, - said the State Minister Tea Akhvlediani, while delivering speech in the Parliament.