თეა ახვლედიანი: განათლების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით დავიწყეთ მუშაობა განათლების ყველა საფეხურისა და არაფორმალური განათლებისთვის დისტანციური განათლების შესაძლებლობების განვითარებაზე
თეა ახვლედიანი: განათლების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით დავიწყეთ მუშაობა განათლების ყველა საფეხურისა და არაფორმალური განათლებისთვის დისტანციური განათლების შესაძლებლობების განვითარებაზე.
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის, ასევე ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებული დაბრკოლებების საპასუხოდ, პრიორიტეტად დავისახეთ ადგილობრივი მოსახლეობისთვის მაღალი სტანდარტის განათლების შესაძლებლობების განვითარება. შეთავაზებული პროგრამების გამოყენებით, მიმდინარე წელს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან საქართველოს უმაღლესი განათლების დაწესებულებებში, კვლავ უგამოცდოდ 230 სტუდენტი, 1+4 პროგრამის ფარგლებში და ეროვნული გამოცდების საფუძველზე კი, დამატებით 14 სტუდენტი ჩაირიცხა. ვითვალისწინებთ რა ადგილზე არსებულ გამოწვევებს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით დავიწყეთ მუშაობა არსებული მექანიზმების დახვეწაზე, ასევე განათლების ყველა საფეხურისა და არაფორმალური განათლებისთვის ალტერნატიული სასწავლო ფორმატების შექმნისა და დისტანციური განათლების შესაძლებლობების განვითარებაზე, რაც ოკუპირებულ რეგიონებში ახალგაზრდების ინტერესის სფეროს წარმოადგენს.
სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში სხვადასხვა სახელმწიფო სერვისზე წვდომის გამარტივების მიზნით, ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ თითოეულ დარგობრივ სახელმწიფო უწყებასთან, რათა პრაქტიკაში წარმატებით დაინერგოს შესაბამისი სტატუს-ნეიტრალური მექანიზმები და უზრუნველყოფილ იქნას საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების ცხოვრებაში ეფექტიანი რეალიზება. სავაჭრო-ეკონომიკური მიმართულების შემდგომი განვითარების მიზნით ჩვენ მომზადებული გვაქვს წინადადება საკანონმდებლო ცვლილებების თაობაზე, რომელსაც მომავალი წლის დასაწყისში წარმოვუდგენთ საქართველოს პარლამენტს განსახილველად.

В связи с ограничениями получения образования на родном языке на оккупированных территориях Грузии, а также препятствиями с точки зрения доступа к качественному образованию, мы сделали приоритетным развитие возможностей получения образования на высоком уровне для местного населения. По предложенным программам в этом году в высшие учебные заведения Грузии без экзаменов зачислено 230 студентов с оккупированных территорий, а в рамках программы 1+4 и на основе национальных экзаменов дополнительно зачислено 14 студентов. Учитывая вызовы на местах, в тесном сотрудничестве с Министерством образования и науки мы начали работу по совершенствованию существующих механизмов, а также созданию альтернативных форматов обучения для всех уровней образования и неформального образования, развитию возможностей на дистанционное образование, что является сферой интересов молодежи в оккупированных регионах.
В целях упрощения доступа к различным государственным услугам, в рамках мирной инициативы, мы активно сотрудничаем с каждым отраслевым государственным органом, чтобы успешно внедрить на практике соответствующие статусно-нейтральные механизмы и обеспечить эффективную реализацию законодательных изменений, принятых Парламентом Грузии. В целях дальнейшего развития торгово-экономического направления мы подготовили предложение по законодательным изменениям, которое представим на рассмотрение Парламента Грузии в начале следующего года.