თეა ახვლედიანი: ადამიანების საჭიროებების საპასუხოდ, ვაგრძელებთ უფრო მეტად ხელშესახებ შედეგზე ორიენტირებულ საქმიანობას ყველა შესაბამისი მიმართულებით
თეა ახვლედიანი: ადამიანების საჭიროებების საპასუხოდ, ვაგრძელებთ უფრო მეტად ხელშესახებ შედეგზე ორიენტირებულ საქმიანობას ყველა შესაბამისი მიმართულებით.
ერთი მხრივ, ადამიანზე ორიენტირებული შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკა, როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს განუყოფელ ტერიტორიებთან - ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონთან მიმართებაში განიხილება და მიზნად ისახავს, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე შევქმნათ პირობები, ომით და საოკუპაციო ხაზით დროებით დაშორებულ ადამიანებს შორის მშვიდობიანი და ჰარმონიული, ისტორიულად დამკვიდრებული, უთიერთგაგებასა და პატივისცემაზე დამყარებული თანაცხოვრების აღსადგენად. ამისათვის კი, ჩვენი ძალისხმევა მიმართულია, როგორც ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგებისკენ, ასევე, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვისა და მათი მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენ - უკეთესი მომავლის პერსპექტივების გასაძლიერებლად. აღნიშნული, თავის მხრივ, უკავშირდება მდგრადი მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებას და საერთო მომავლის ხედვას განვითარებულ, ძლიერ, ევროპულ სახელმწიფოში, სადაც თანაბრად დაცულია ყველა მოქალაქის უფლებები და ღირსება.
დემოკრატიის პრინციპები და ევროპული ღირებულებები, მეორე მხრივ, ერთმნიშვნელოვნად გაზიარებულია სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებშიც, რომელიც ჩვენ ქვეყანაში წარმოდგენილ ეთნიკურ უმცირესობათა მიმართებაში განიხილება. საუკუნეების მანძილზე საქართველოში კულტურით, ტრადიციებით, თუ მრწამსით განსხვავებული ადამიანების ღირსეულად თანაცხოვრების უნიკალური გამოცდილება, დღეს, უკვე სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებშია განმტკიცებული და მიზნად ისახავს საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, განვითარების თანაბარი შესაძლებლობების, საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვანი მონაწილეობისთვის სათანადო პირობების შექმნას, კონსტიტუციური და მაღალი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
ორივე მიმართულებით აღნიშნული მიზნები კომპლექსური და მრავალგანზომილებიანია, რაც საჭიროებს დინამიური და მრავალსექტორული პოლიტიკის კონსოლიდირებულ და თანამიმდევრულ წარმართვას. სწორედ ეს ამოცანა განსაზღვრავს უწყების საქმიანობის სპეციფიკას: კერძოდ, სახელმწიფო მინისტრის აპარატისთვის განსაზღვრული კომპეტენციის ფარგლებში, ჩვენს ძირითად ფუნქციას პოლიტიკის ფორმირების, შემუშავებისა და განვითარების პროცესების, ასევე, შესაბამისი სტრატეგიების განხორციელების კოორდინაცია წარმოადგენს, რომელსაც ინკლუზიური მიდგომით ვახორციელებთ. ამ მიზნით:
• ჩვენ ინტენსიურად, ფაქტობრივად ყოველდღიურ რეჟიმში, ინდივიდუალურად თუ სპეციალურად შექმნილ სხვადასხვა ფორმატში ვთანამშრომლობთ პოლიტიკის განმახორციელებელ დარგობრივ სახელმწიფო უწყებებსა და სტრუქტურულ ერთეულებთან.
• განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ვანიჭებთ თანამშრომლობას საქართველოს პარლამენტთან, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი საპარლამენტო კომისიის ფორმატში, ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვის და სხვა დარგობრივი კომიტეტების ფარგლებში.
• მჭიდრო კომუნიკაცია გვაქვს ორივე პოლიტიკის მიმართულებით 8 სამიზნე რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციებთან და ადგილობრივ თვითმმართველობებთან, ასევე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობასა და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციასთან; მათ შორის, ჩართული ვართ და რეგულარულად ვმონაწილეობთ ეთნიკური უმცირესობების საკონსულტაციო საბჭოების საქმიანობაში.
• ერთიანი სამთავრობო ძალისხმევის მაკოორდინირებელი ფუნქციის სათანადოდ აღსრულების მიზნით, ვხელმძღვანელობთ ოთხ უწყებათაშორის კომისიას: თავმჯდომარის რანგში: 1. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიას; 2. ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილ სამთავრობო კომისიას; 3. შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების კომისიას; 4. თანათავმჯდომარის რანგში კი - გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებით სამთავრობო კომისიას.
• განსაკუთრებულ პრიორიტეტს ვანიჭებთ მოსახლეობასთან უშუალო კავშირს, როგორც გამყოფი ხაზის გასწვრივ კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ სოფლებში, ასევე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში რეგულარული ვიზიტებისა და ადგილზე, მოსახლეობასთან პირისპირ შეხვედრების განხორციელების გზით, რაც პანდემიის დასრულების შემდგომ კიდევ უფრო ინტენსიური და სისტემური გავხადეთ. ადგილობრივ მოსახლეობასთან ჩატარებულმა მრავალმა შეხვედრამ საშუალება მოგვცა სიღრმისეულად გავცნობოდით მათ მოსაზრებებს ჩვენს მიერ გატარებული პოლიტიკის შესახებ, მიგვეღო დეტალური ინფორმაცია კონკრეტულ საჭიროებებთან, თუ გამოწვევებთან დაკავშირებით და დაუყოვნებელი რეაგირება მოგვეხდინა პროფილურ განმახორციელებელ უწყებებთან მიზანმიმართული შუამდგომლობის ან/და შესაბამის სტრატეგიულ დოკუმენტებში სათანადო ნაბიჯების ასახვის გზით.
• ჩვენი საქმიანობის ეფექტიანი განხორციელებისათვის, სახელმწიფოს ძალისხმევასთან ერთად, აუცილებლად მიგვაჩნია საზოგადოებრივი ჩართულობის უზრუნველყოფა. განვაგრძობთ სხვადასხვა პლატფორმების ფარგლებში ჩამოყალიბებულ თანამშრომლობას სამოქალაქო სექტორთან. მათ შორის, აღსანიშნავია ჩვენი წარმატებული პარტნიორული ურთიერთობები სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული ეროვნული უმცირესობათა საბჭოს ფართე წარმომადგენლობასთან, ასევე, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სამოქალაქო დიალოგის გასაძლიერებლად სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით სპეციალურად შექმნილ ფორმატებში - ეს არის ექსპერტთა საბჭო და ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმა, რომლებიც შედეგზე ორიენტირებულ და ეფექტიან მექანიზმებად ჩამოყალიბდა.
• ორივე პოლიტიკის ფარგლებში დასახული ამოცანების გადასაჭრელად უაღრესად დიდი მნიშვნელობის მატარებელია ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან რეგულარული თანამშრომლობა. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, ქვეყნის მიერ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით აღებული ვალდებულებების შესაბამისად, ჩართულია სხვადასხვა ფორმატებში - გაეროს, ეუთოს, ევროპის საბჭოს, ევროკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების და სხვა პარტნიორი ქვეყნების ყველა იმ ინსტრუმენტის ფარგლებში, რომელიც უკავშირდება პოლიტიკის პრიორიტეტებს, დემოკრატიული განვითარებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის, ასევე, კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარების საკითხებს. კომპეტენციის ფარგლებში, მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგნელებთან, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებთან, ევროკავშირის მონიტორინგის მისიასთან, ასევე პარტნიორი-სახელმწიფოების აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების დელეგაციებთან.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ წელს სამუშაო ვიზიტით ვეწვიე ბრიუსელსა და ვაშინგტონს, სადაც ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებთან ერთად ვიმსჯელეთ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის შემდგომ განვითარებაზე, ასევე, ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილ ვითარებაზე, არსებულ გამოწვევებზე და მათ დასაძლევად, ჩვენი შემდგომი ერთობლივი ძალისხმევისა და კოორდინირებული ქმედებების გაძლიერების გზებზე.
აქვე, მსურს კიდევ ერთხელ გამოვხატო მადლიერება საერთაშორისო საზოგადოების მიმართ, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდამჭერი პოზიციისთვის; აგრეთვე, დონორი სახელმწიფოების მხრიდან ჩვენი ორივე პოლიტიკის პრიორიტეტებისა და ამოცანების შესაბამისად გაწეული ძალისხმევის მხარდაჭერისთვის.
ყველა ზემოაღნიშნული მიმართულებით წლის მანძილზე გაიმართა მრავალი შეხვედრა; გაძლიერდა კოორდინაცია; ჩვენს კოლეგებთან და პარტნიორებთან მიმდინარეობდა მრავალმხრივი, ინტენსიური თანამშრომლობა, რაც უაღრესად შედეგიანი იყო, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით: უფრო ყოვლისმომცველი და თანმიმდევრული გახდა პოლიტიკის ხედვა, გაუმჯობესდა და დაიხვეწა სამოქმედო გეგმები, პროაქტიულად დაიგეგმა შემდგომი ნაბიჯები და მიზნობრივი ქმედებები. შესაბამისი უწყებების, ისევე როგორც საპარლამენტო კომისიის ჩართულობით, ერთობლივად, რიგი საკითხების პრაქტიკაში უკეთ რეალიზების გზების გამონახვამ შესაძლებელი გახადა ურთიერთდაკავშირებული საკვანძო თემების კომპლექსურად გააზრება და მოკლე დროში გადაჭრა. ადამიანების საჭიროებების საპასუხოდ პოზიტიური განვითარებების კვალდაკვალ, უაღრესად დიდი პასუხისმგებლობით ვუდგებით და ვაგრძელებთ უფრო მეტად ხელშესახებ შედეგზე ორიენტირებულ საქმიანობას ყველა შესაბამისი მიმართულებით.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ძირითადი განზომილებების ამ მოკლე მიმოხილვის დასასრულს, მსურს მადლობა გადავუხადო, პირველ რიგში, საქართველოს პრემიერ მინისტრს არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივისა და უწყების საქმიანობის მხარდაჭერისთვის; საქართველოს პარლამენტს; ყველა შესაბამის სახელმწიფო ინსტიტუტს; სამოქალაქო საზოგადოებასა და საერთაშორისო პარტნიორებს, და რა თქმა უნდა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მცირერიცხოვან გუნდს, რომელიც ყოველდღიურ რეჟიმში მუშაობს დასახული ამოცანების გადასაჭრელად.

Теа Ахвледиани: Отвечая на потребности людей, мы продолжаем нашу деятельность, ориентированную на результат, во всех соответствующих направлениях
Ориентированная на человека политика примирения и вовлеченности действует относительно неделимых территории Грузии и направлена ​​на создание условий для восстановления мирного и гармоничного, исторически сложившегося сосуществования, основанного на взаимопонимании и уважении между людьми, разделенными войной и линией оккупации. И для этого наши усилия направлены как на укрепление доверия и примирения между членами искусственно разделенного общества, так и на заботу о пострадавшем от конфликта населении и улучшение его тяжелого социально-экономического положения – на укрепление перспектив на лучшее будущее. Этого можно достичь путем укрепления устойчивого мира и стабильности в развитом, сильном, европейском государстве, где в равной степени защищены права и достоинство всех граждан.
Принципы демократии и европейские ценности представлены в рамках государственной политики гражданского равноправия и интеграции, которая действует по отношению к этническим меньшинствам, представленным в нашей стране. Уникальный опыт сосуществования людей с разными культурами, традициями и верованиями в Грузии на протяжении веков закрепился сегодня в рамках госполитики и направлен на создание надлежащих условий для всех граждан Грузии, независимо от этнического происхождения.
Цели, упомянутые в обоих направлениях, сложны и многомерны, и для их достижения необходимо проводить динамичную и многосекторальную политику на консолидированной и последовательной основе. Именно эта задача определяет специфику деятельности аппарата: в частности, наша основная функция – координация процессов формирования, разработки и развития политики, а также реализация соответствующих стратегий.
С этой целью:
• Мы интенсивно, практически ежедневно, индивидуально или в рамках различных специально созданных форматах сотрудничаем с соответствующими государственными органами и структурными подразделениями, реализующими политику.
• Особое значение придаем сотрудничеству с парламентом Грузии в формате временной парламентской комиссии по вопросам территориальной целостности и деоккупации, а также в рамках правозащитных и других отраслевых комитетов.
• Мы поддерживаем тесную связь по обоим направлениям с аппаратами губернаторов и органов местного самоуправления 8 целевых районов, а также с правительством Автономной Республики Абхазия и администрацией Южной Осетии; Также мы регулярно участвуем в деятельности консультативных советов национальных меньшинств.
• Для надлежащего выполнения координирующей функции мы возглавляем четыре межведомственные комиссии: в качестве председателя: 1. Правительственная комиссия по вопросам гражданского равноправия и интеграции; 2. Правительственная комиссия, созданная в целях реализации плана действий стратегии вовлеченности; 3. Комиссия по поиску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов; 4. В качестве сопредседателя - временная правительственная комиссия по реагированию на потребности пострадавшего населения сёл, прилегающих к разделительной линии;
• Особое внимание мы уделяем прямому контакту с населением как в пострадавших от конфликта селах вдоль разделительной линии, так и в районах компактного проживания этнических меньшинств посредством регулярных визитов и личных встреч с населением на местах. Многочисленные встречи с местным населением позволили нам подробно узнать их мнение о нашей политике, получить подробную информацию о конкретных потребностях и проблемах.
• Для эффективной реализации нашей деятельности мы считаем необходимым повышение вовлеченности общественности. Стоит отметить наши успешные партнерские отношения с Советом национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, а также с неправительственными организациями, в специально созданных форматах по инициативе Аппарата госминистра.
• Регулярное сотрудничество с нашими стратегическими партнерами и международными организациями крайне важно для решения задач, поставленных в рамках обеих политик. Аппарат госминистра, в соответствии с обязательствами страны по международным соглашениям, задействован в различных форматах – в рамках всех инструментов ООН, ОБСЕ, Совета Европы, ЕС, США и других стран-партнеров, касающихся демократического развития и защиты прав человека. В рамках компетенции мы тесно сотрудничаем с представителями дипломатического корпуса, аккредитованными в Грузии, сопредседателями Женевских международных переговоров, миссией наблюдателей ЕС, а также с делегациями исполнительной и законодательной власти государств-партнеров.
В этом году я посетила с рабочим визитом Брюссель и Вашингтон, где вместе с нашими стратегическими партнерами мы обсудили дальнейшее развитие политики примирения и вовлеченности, а также ситуацию в оккупированных регионах, существующие вызовы и пути укрепления наших дальнейших совместных усилий и согласованных действий.
Хочу еще раз выразить признательность международному сообществу за его неизменную поддержку территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.
В течение года было проведено множество встреч по всем вышеперечисленным направлениям, усилена координация, было интенсивное сотрудничество с нашими коллегами и партнерами, которое было чрезвычайно плодотворным, как в направлении примирения и вовлеченности, так и гражданского равноправия и интеграции: видение политики стало более комплексным и последовательным, планы действий были улучшены и уточнены, намечены следующие шаги и целенаправленные действия. Отвечая на потребности людей, мы продолжаем концентрироваться на более ощутимых результатах во всех соответствующих областях.
Завершая этот краткий обзор основной деятельности Аппарата госминистра, я хотела бы прежде всего поблагодарить Премьер-министра Грузии за поддержку ряда важных инициатив и мероприятий, а также Парламент Грузии, все соответствующие государственные институты, гражданское общество и международные партнеры, и, конечно же, небольшую команду Аппарата госминистра, которая ежедневно работает над решением поставленных задач.