ოლეგ სერებრიანი თეა ახვლედიანთან ერთად სოფელ ოძისში საოკუპაციო ხაზს ეწვია
საქართველოში ორდღიანი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, მოლდოვის ვიცე-პრემიერი რეინტეგრაციის საკითხებში, ოლეგ სერებრიანი, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად სოფელ ოძისში საოკუპაციო ხაზს ეწვია.
ვიცე-პრემიერი ადგილზე გაეცნო საოკუპაციო ხაზთან შექმნილ უსაფრთხოების ვითარებას და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებისგან, მოისმინა დეტალური ინფორმაცია ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილების, საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაწესებული შეზღუდვების, მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის, საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფისა და უკანონო დაკავებების, ასევე ადამიანის უფლებების სხვა უხეში დარღვევებისა და ინციდენტების თაობაზე.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა ოკუპირებულ რეგიონებში და საოკუპაციო ხაზებთან არსებული ვითარების თაობაზე საერთაშორისო პარტნიორების ინფორმირებისა და ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილებისა და უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
ოლეგ სერებრიანმა სახელმწიფო მინისტრისგან ასევე მოისმინა ინფორმაცია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ, ასევე მათ საჭიროებებზე ეფექტიანი რეაგირების მიზნით მოქმედი დროებითი სამთავრობო კომისიის საქმიანობის და მის ფარგლებში საქართველოს სახელმწიფო უწყებების მიერ განხორციელებული ინფრასტრუქტურული, სოციალური, ჯანდაცვის, საგანმანთლებლო, სასოფლო-სამეურნეო და სხვა პროგრამების განხორციელების თაობაზე.
„მოლდოვის ვიცე-პრემიერს დღეს შესაძლებლობა ჰქონდა საოკუპაციო ხაზთან ადგილზე გაცნობოდა უსაფრთხოების კუთხით შექმნილ ვითარებას, ასევე ინფორმაცია მიეღო საოკუპაციო ხაზების გასწვრივ აღმართული უკანონო ბარიერების, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული აკრძალვებისა და ჩვენი მოქალაქეების უკანონო გატაცებების თაობაზე, რაც საქართველოში მიმდინარე ოკუპაციის თავმდევ უმძიმეს შედეგებს წარმოადგენს. ამ პროცესში ნამდვილად კრიტიკულად მნიშვნელოვანია და არსებითია საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობა და ინფორმირებულობა როგორც ორმხრივ, ასევე საერთაშორისო მრავალმხრივ ფორმატებში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„ძალიან საინტერესო გამოცდილებაა იხილო რეალობა ადგილზე, საოკუპაციო ხაზთან, ნახო რუსული სამხედრო ბაზა მეორე მხარეს. ეს არის საერთო ჩვენი რეგიონისთვის, რადგან გვაქვს ანალოგიური გამოცდილება დნესტრისპირეთშიც. როგორც იცით, რუსული სამხედრო ძალები იქ არალეგალურად განლაგებული არიან 1991 წლიდან. ჩემი ქართველი კოლეგისგან ძალიან საინტერესო იყო იმის მოსმენა, რომ ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთში არის პრობლემები ადამიანის უფლებების კუთხით, სკოლებში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღება, ეთნიკური წმენდა ორივე რეგიონში და ასობით ათასი ქართველის ტრაგედია, რომლებსაც იძულებით მოუწიათ ამ რეგიონების დატოვება. ვფიქრობ, ბევრი საკითხი გვაერთიანებს, სწორედ ამიტომ ქმედებები თბილისსა და კიშინეუს შორის უფრო კოორდინირებული უნდა იყოს ჩვენს ევროპელ კოლეგებთან ერთად. დღეს ასევე ვიყავი საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიაში და მათ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ხაზთან არსებული რეალობის შესახებ ბევრი შეკითხვა დავუსვი. ჩემთვის და ჩემი კოლეგებისთვის ეს არის ნამდვილად ძალიან ინფორმატიული და საინტერესო, მაგრამ ამასთან სამწუხარო გამოცდილება, ‘’- განაცხადა ოლეგ სერებრიანმა.

В рамках двухдневного рабочего визита в Грузию вице-премьер Молдовы по вопросам реинтеграции Олег Серебрян вместе с Государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетили село Одзиси возле оккупационной линии.
Вице-премьер-министр ознакомился с ситуацией с безопасностью на линии оккупации и заслушал подробную информацию от представителей Службы государственной безопасности Грузии о грубых нарушениях прав человека и инцидентах в Цхинвальском регионе. Теа Ахвледиани подчеркнула необходимость информирования международных партнеров о ситуации в оккупированных регионах и продолжения совместных усилий по обеспечению основных прав затронутого конфликтом населения, включая безоговорочное и немедленное освобождение незаконно задержанных граждан Грузии.
Олег Серебрян также заслушал информацию госминистра о социально-экономическом положении населения, проживающего вблизи разделительных линий, а также о реализации государственными органами инфраструктурных, социальных, медицинских, образовательных, сельскохозяйственных и других программ.
«Сегодня вице-премьер-министр Молдовы имел возможность ознакомиться с ситуацией в сфере безопасности вблизи линии оккупации, а также получить информацию о незаконных заграждениях вдоль линии оккупации, запретах на свободное передвижение и незаконных похищениях наших граждан. В этом процессе осведомленность международных партнеров как в двустороннем, так и в многостороннем форматах действительно имеет решающее значение», - заявила Теа Ахвледиани.
«Это очень интересный опыт – увидеть реальность на месте, вблизи линии оккупации, увидеть российскую военную базу по ту сторону. Это характерно для нашего региона, так как у нас есть аналогичный опыт в Приднестровье. Как известно, с 1991 года там незаконно дислоцируются российские вооруженные силы. Было очень интересно услышать от моей грузинской коллеги, что в Цхинвальском регионе и Абхазии есть проблемы с правами человека, обучением на родном языке в школах и этническими чистками, а также о трагедией сотен тысяч грузин, которые были вынуждены покинуть эти регионы. Думаю, нас объединяет многое, поэтому действия Тбилиси и Кишинева должны быть более скоординированы с нашими европейскими коллегами. Сегодня я также посетил Миссию наблюдателей ЕС и задал им много вопросов о том, что происходит на линии оккупации Абхазии и Цхинвальского региона. Для меня и моих коллег это действительно очень познавательный и интересный, но в то же время грустный опыт», - отметил Олег Серебрян.