შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში საფრანგეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან შერაზ გასრისთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა საფრანგეთის მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკების პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა, მათ შორის, ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაციის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების, ასევე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის ჩათვლით.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელებაზე საუბრისას, სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა ჩართულობის სხვადასხვა სფეროს ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის ნდობის აღდგენის კუთხით გაწეული ძალისხმევა.
თეა ახვლედიანმა ელჩს გააცნო საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, ასევე აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები.
საფრანგეთის ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა საფრანგეთის მტკიცე პოზიცია საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და სახელმწიფო მინისტრს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Французской Республики в Грузии Шеразом Гасри.
Теа Ахвледиани поблагодарила дипломата за твердую поддержку Францией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.
Госминистр ознакомила посла с приоритетами и достигнутыми результатами деятельности Аппарата в направлении политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции.
На встрече подробно обсуждалась серьезная правовая и гуманитарная ситуация в оккупированных регионах Грузии, дискриминация местного населения, особенно этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах, введение строгих ограничений на свободное передвижение, возведение колючей проволоки, запрет на получение образования на их родном языке.
Говоря о реализации политики примирения и вовлеченности, госминистр рассмотрела предпринятые усилия для восстановления доверия между искусственно разделенным обществом.
Теа Ахвледиани ознакомила посла с приоритетами и задачами утвержденной правительством Грузии госстратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, а также с результатами, достигнутыми в рамках указанной стратегии.
Дипломат еще раз подтвердил твердую позицию Франции в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ и пообещал госминистру полную поддержку в процессе реализации обеих политик.