საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრთან, თეა ახვლედიანთან და მის მოადგილეებთან სამუშაო თათბირი გამართა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში არსებული პრიორიტეტები და განსახორციელებელი გეგმები. ყურადღება დაეთმო ,,საქართველოს განვითარების სტრატეგია - ხედვა 2030-ის" იმპლემენტაციის დინამიკას.
სახელმწიფო მინისტრმა და მოადგილეებმა მთავრობის მეთაურს ინფორმაცია მიაწოდეს ყველა იმ ძირითადი ინიციატივის, პროგრამისა და პროექტის თაობაზე, რომელიც მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება.
სამუშაო თათბირზე აღინიშნა, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვა, ასევე ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის შერიგება და ნდობის აღდგენა რჩება.
შესაბამისად, განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიენიჭება ხალხთაშორისი კონტაქტების, საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და თანამშრომლობის განვითარებას, როგორც საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივების, ასევე, საერთაშორისო პარტნიორების მიერ მხარდაჭერილი პროექტების მეშვეობით. ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული რთული ვითარების, ხელოვნურად დაწესებული შეზღუდვებისა და მძიმე უფლებრივი მდგომარეობის, ასევე კოვიდ პანდემიის შედეგად გამოწვეული შეფერხებების მიუხედავად, ამ დრომდე კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მხრიდან მსგავსს ინიციატივებსა და პროექტებში ჩართვის ინტერესი და სურვილი მზარდია.
2023 წელს გაგრძელდება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი, რომელიც წარიმართება სტრატეგიულ პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციით. საგულისხმოა, რომ რეგიონში მკვეთრად შეცვლილი უსაფრთხოების გარემოს გათვალისწინებით, აღნიშნული პროცესი არსებითად უკავშირდება, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, თემატურად დაკავშირებული დოკუმენტების ახალ რეალობასთან შესაბამისობაში მოყვანის მიმდინარეობას.ამასთან, ახალი სტრატეგიის დამტკიცებამდე, გაგრძელდება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკისა და სამშვიდობო ინიციატივების ფარგლებში უკვე ამოქმედებული და ახლად შემუშავებული მექანიზმების განხორციელება.
ოკუპირებულ რეგიონებზე შეზღუდული წვდომის პირობებში, გადაიდგმება ნაბიჯები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისთვის ინფორმაციის მიწოდების მიზნით, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ხელმისაწვდომი სერვისებისა და პროგრამების თაობაზე.
2023 წელს გააქტიურდება ძალისხმევა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების მეტად განვითარების მიზნით, მათ შორის, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში მოქმედი უნიკალური ინსტრუმენტის - „მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის“ მეშვეობით, რომელიც საერთაშორისო პარტნიორების ფინანსური მხარდაჭერით ოპერირებს. ფონდის მიერ ამ დრომდე უკვე დაფინანსდა 75 ერთობლივი ბიზნესპროექტი.
სამშვიდობო ინიციატივის შესაბამისად, უზრუნველყოფილი იქნება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების ხარისხიანი განათლების ყველა საფეხურზე წვდომა, არსებული საშეღავათო პროგრამების ეფექტიანი ფუნქციონირებისა და შემდგომი დახვეწის გზით.
გაგრძელდება და მეტად გაფართოვდება ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობის უფასო ხარისხიან სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომა, როგორც ჯანდაცვის სახელმწიფო რეფერალური პროგრამის ფარგლებში (რომელიც ყოველწლიურად დაახლოებით 1500 ბენეფიციარს ემსახურება), ასევე, ადგილზე არსებული პირველადი სამედიცინო საჭიროებების დაკმაყოფილების გზით.
საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და მათი ოჯახების თანადგომის სახელმწიფო პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაზრდის მიზნით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის რეკომენდაციების თანახმად, ეტაპობრივად გაიზრდება პროგრამის განხორციელებაში ჩართული შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების როლი და მნიშვნელობა, ასევე - საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობა.
გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში, მიმდინარეობს ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერა და არსებულ საჭიროებებზე რეაგირება, ინფრასტრუქტურული, სოციალურ-ეკონომიკური, სასოფლო-სამეურნეო, საგანმანათლებლო და სხვა შესაბამისი პროგრამების განხორციელების გზით, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 2022 წელს 85 მილიონი ლარი შეადგინა. ამ კუთხით, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივითა და უშუალო ჩართულობით, კომისიის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილების შესაბამისად, გაგრძელდება გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანკარში 28 დაზიანებული სახლის აღდგენის სამუშაოები, რის შედეგადაც მოსახლეობას მიეცემა საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ინკლუზიური პროცესის უზრუნველსაყოფად, გაგრძელდება სამშვიდობო პროცესში ქალთა მნიშვნელოვანი ჩართულობისა და როლის გაძლიერება, ასევე მეტად განვითარდება თანამშრომლობა სამოქალაქო საზოგადოებასთან, მათ შორის, სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან არსებული ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭოსა და ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმის ფარგლებში.
გაფართოვდება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ 2022 წელს ამოქმედებული ახალი ინიციატივა „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ და გადაიდგმება კონკრეტული ნაბიჯები სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერების მიზნით.
სამუშაო თათბირზე, ასევე, განიხილეს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების დინამიკა და სამომავლო გეგმები, რაც კულტურულად მრავალფეროვანი და დემოკრატიული საზოგადოების შემდგომი განმტკიცებისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია.
კერძოდ, განხილულ იქნა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებების ფარგლებში დაგეგმილი ქმედითი ნაბიჯები, რაც ითვალისწინებს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ მოქალაქეებში სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებას, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას, სამოქალაქო, პოლიტიკურ, სოციალურ-ეკონომიკურ პროცესებში მონაწილეობის გაზრდას და კულტურათაშორისი დიალოგის შემდგომ განვითარებას, რაც ხელს შეუწყობს ეფექტიანი სამოქალაქო თანასწორობის უზრუნველყოფას და საზოგადოებაში საინტეგრაციო პროცესების განმტკიცებას. აღინიშნა, რომ 2023-24 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული თითოეული ღონისძიების ფარგლებში განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალებისა და ახალგაზრდების გაძლიერებისკენ მიმართული მიზნობრივი პროგრამების განხორციელებაზე.
ხაზი გაესვა, რომ სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის უმთავრეს პრიორიტეტად რჩება სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება და პოპულარიზაცია ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში. ამ მიზნით, აქტიურად გაგრძელდება ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის ქართული ენის შემსწავლელი უფასო პროგრამებისა და კურსების განხორციელება, როგორც რეგიონულ სასწავლო ცენტრებში, ასევე დისტანციურ ფორმატში და ადგილზე მობილური ჯგუფების საშუალებით. სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის მიზნით დაგეგმილი ღონისძიებები კი, კიდევ უფრო მასშტაბურ ხასიათს მიიღებს.
კვლავ განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობას. ამ მიზნით დაგეგმილია რიგი ღონისძიებების განხორციელება, მათ შორის:
• არაქართულენოვან სკოლამდელ და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ბილინგვური პროგრამის განვითარება და განხორციელების არეალის გაფართოება, სასწავლო რესურსების შემდგომი განვითარება და მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლება, როგორც საგნობრივი მიმართულებით, ასევე სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლების თვალსაზრისით. აღინიშნა, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივა - საბავშვო ბაღებისა და სკოლების მშენებლობა/რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვან გარდატეხას მოახდენს როგორც ეთნიკური უმცირესობების სკოლამდელ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის, ასევე სკოლების ინფრასტრუქტურის სრულყოფის კუთხით.
• გაგრძელდება მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების მშობლიური ენების - ოსური, ასურული, ჩეჩნური, უდიური, ხუნძური - სწავლების ხელშეწყობა.
• არაქართულენოვანი ახალგაზრდების საჭიროებებთან შესაბამისობაში უკეთ მოყვანის მიზნით, მიმდინარეობს პროფესიული და უმაღლესი განათლების სპეციალური პროგრამების განახლება და განვითარება.
• მეტად მასშტაბური გახდება ე.წ. „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ სტუდენტებისა და კურსდამთავრებულებისთვის საჯარო სექტორში სტაჟირების სპეციალური პროგრამის განხორციელება, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდების პროფესიული უნარების განვითარებას, საჯარო სფეროში მუშაობის გამოცდილების შეძენასა და შრომის ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის ხელშეწყობას.
სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის ხელშესაწყობად, ძალისხმევა მიმართული იქნება ეთნიკური უმცირესობების მონაწილეობით მოქმედი საკონსულტაციო მექანიზმების ეფექტიანობის გაძლიერებაზე; ასევე, მიმდინარე საჭიროებების საპასუხოდ შესაბამის ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასა და ცნობიერების ამაღლებაზე. ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში წარიმართება ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების კამპანიები სამართლებრივ საკითხებზე, ქალთა გაძლიერების, დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის, მედია წიგნიერების, ევროპული და ევროატლანტიკური პროცესებისა და სხვა აქტუალურ თემატიკაზე. ამასთან, არაქართულენოვანი მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით სახელმწიფოს დაფინანსებით გაგრძელდება სომხურენოვანი გაზეთი „ვრასტანის“ და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთი „გურჯისტანის“ გამოცემა.
ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის სოციალური და ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშესაწყობად პრიორიტეტული იქნება სახელმწიფო პროგრამებისა და მომსახურებების შესახებ ინფორმაციის პროაქტიული მიწოდება.
კულტურათაშორისი დიალოგის პრიორიტეტის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა კულტურული მრავალფეროვნების წარმოჩენას, მათ შორის, სხვადასხვა ეთნოსის თეატრების, მუზეუმების, ბიბლიოთეკების საქმიანობის, საზოგადოების სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენლების მონაწილეობით ერთობლივი კულტურული, საგანმანათლებლო, სპორტული პროგრამებისა და ღონისძიების მხარდაჭერის გზით.

Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили провел рабочую встречу с государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теей Ахвледиани и ее заместителями.
На встрече обсуждались приоритеты, которые предстоит реализовать в рамках политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. Внимание было уделено динамике реализации «Стратегии развития Грузии – Видение 2030». Госминистр и заместители проинформировали главу правительства обо всех основных инициативах, программах и проектах, которые будут реализованы в течение текущего года.
На рабочем совещании было отмечено, что одним из основных приоритетов Аппарата госминистра является забота о пострадавшем от конфликта населении, а также примирение и восстановление доверия между искусственно разделенным обществом. Соответственно, особое значение будет придаваться развитию диалога и сотрудничества между людьми, как в рамках мирных инициатив правительства Грузии, так и в рамках проектов, поддерживаемых международными партнерами. Несмотря на сложную ситуацию в оккупированных регионах, растет интерес и желание пострадавшего от конфликта населения к участию в подобных инициативах и проектах.
В 2023 году продолжится процесс пересмотра стратегии примирения и вовлеченности, который будет проводиться в тесной координации со стратегическими партнерами. Учитывая резко изменившуюся обстановку безопасности в регионе, указанный процесс по существу связан с процессом приведения тематически связанных документов в соответствие с новой реальностью в рамках единого государственного подхода мирного урегулирования конфликта. До утверждения новой стратегии будет продолжаться процесс реализации уже разработанных механизмов в рамках мирных инициатив.
Будут предприняты шаги для информирования пострадавшего от конфликта населения об услугах и программах, доступных на территории, контролируемой центральным правительством Грузии.
В 2023 году будут активизированы усилия по дальнейшему развитию торгово-экономических связей по обе стороны разделительных линий, в том числе через уникальный инструмент, действующий в рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему» - «Фонд мира для лучшего будущего», который финансируется международными партнерами. Фонд уже профинансировал 75 совместных бизнес-проектов.
В соответствии с мирной инициативой будет обеспечен доступ ко всем уровням качественного образования для проживающей в оккупированных регионах молодежи, путем эффективного функционирования и дальнейшего совершенствования действующих льготных программ.
Доступ к бесплатным качественным медицинским услугам для населения оккупированных регионов будет значительно расширен в рамках государственной программы (которая ежегодно обслуживает около 1500 бенефициаров).
В целях дальнейшего повышения эффективности государственной программы по поиску лиц, пропавших без вести во время вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года, будет постепенно увеличиваться роль и значение соответствующих государственных органов, участвующих в реализации программы.
В 2022 году продолжалась поддержка пострадавшего от конфликта населения посредством реализации инфраструктурных, социально-экономических, сельскохозяйственных, образовательных и других соответствующих программ, общая стоимость которых составила 85 миллионов лари. В связи с этим, по инициативе и непосредственном участии Премьер-министра Грузии будут продолжены работы по восстановлению 28 поврежденных домов в селе Зардианткари Горийского муниципалитета, в результате чего населению будет предоставлена возможность вернуться в свой дома.
Важная роль женщин будет возрастать в мирном процессе и в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, а также будет развиваться сотрудничество с гражданским обществом, в том числе в рамках Экспертно-консультативного совета и Женской консультативной платформы.
Будет расширена новая инициатива Аппарата госминистра «Премия мира для молодежи» и будут предприняты конкретные шаги для усиления роли молодого поколения в мирном процессе.
На встрече также обсуждалась динамика реализации государственной политики гражданского равноправия и интеграции и планы на будущее, что является одним из важных факторов дальнейшего укрепления культурно разнообразного и демократического общества.
В частности, обсуждались действенные шаги, запланированные в рамках приоритетных направлений государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, которые предусматривают повышение уровня владения государственным языком среди граждан, представляющих этнического меньшинства, улучшение доступа к качественному образованию, расширение участия в гражданских, политических, социально-экономических процессах, что будет способствовать укреплению интеграционных процессов в обществе. В рамках каждого мероприятия, определенного планом действий на 2023–2024 годы, особый акцент будет сделан на реализацию целевых программ, направленных на расширение прав и возможностей женщин и молодежи из числа этнических меньшинств.
Было подчеркнуто, что популяризация и повышение уровня владения государственным языком в регионах компактного проживания этнических меньшинств остается главным приоритетом политики гражданской интеграции. С этой целью будет активно продолжена реализация бесплатных программ и курсов изучения грузинского языка для всех желающих, как в региональных учебных центрах, так и в дистанционном формате и на местах через мобильные группы. Мероприятия, запланированные для популяризации государственного языка, приобретут еще больший размах.
Особое внимание будет уделено доступу к качественному образованию. С этой целью планируется ряд мероприятий, в том числе:
В целях содействия гражданскому и политическому участию, усилия будут направлены на усиление эффективности консультативных механизмов с участием этнических меньшинств, а также на улучшение доступа к соответствующей информации и повышение осведомленности. В регионах компактного проживания этнических меньшинств будут проводиться широкомасштабные информационно-просветительские кампании по правовым вопросам, расширению прав и возможностей женщин, дезинформации и пропаганде, медиаграмотности, европейским и евроатлантическим процессам и другим актуальным темам. Кроме того, в целях информирования негрузиноязычного населения при финансировании государства будут продолжать издаваться армяноязычная газета «Врастан» и азербайджаноязычная газета «Гурджистан».
Приоритетным направлением будет активное информирование о государственных программах и услугах населения регионов, проживания национальных меньшинств. В рамках межкультурного диалога особое внимание будет уделено повышению культурного разнообразия, в том числе деятельности театров, музеев, библиотек разных этносов, посредством поддержки совместных культурных, образовательных, спортивных программ и мероприятий с участием представителей разных этнических групп.