საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრთან, თეა ახვლედიანთან და მის მოადგილეებთან სამუშაო თათბირი გამართა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში არსებული პრიორიტეტები და განსახორციელებელი გეგმები. ყურადღება დაეთმო ,,საქართველოს განვითარების სტრატეგია - ხედვა 2030-ის" იმპლემენტაციის დინამიკას.
სახელმწიფო მინისტრმა და მოადგილეებმა მთავრობის მეთაურს ინფორმაცია მიაწოდეს ყველა იმ ძირითადი ინიციატივის, პროგრამისა და პროექტის თაობაზე, რომელიც მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება.
სამუშაო თათბირზე აღინიშნა, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვა, ასევე ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის შერიგება და ნდობის აღდგენა რჩება.
შესაბამისად, განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიენიჭება ხალხთაშორისი კონტაქტების, საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და თანამშრომლობის განვითარებას, როგორც საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივების, ასევე, საერთაშორისო პარტნიორების მიერ მხარდაჭერილი პროექტების მეშვეობით. ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული რთული ვითარების, ხელოვნურად დაწესებული შეზღუდვებისა და მძიმე უფლებრივი მდგომარეობის, ასევე კოვიდ პანდემიის შედეგად გამოწვეული შეფერხებების მიუხედავად, ამ დრომდე კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მხრიდან მსგავსს ინიციატივებსა და პროექტებში ჩართვის ინტერესი და სურვილი მზარდია.
2023 წელს გაგრძელდება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი, რომელიც წარიმართება სტრატეგიულ პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციით. საგულისხმოა, რომ რეგიონში მკვეთრად შეცვლილი უსაფრთხოების გარემოს გათვალისწინებით, აღნიშნული პროცესი არსებითად უკავშირდება, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, თემატურად დაკავშირებული დოკუმენტების ახალ რეალობასთან შესაბამისობაში მოყვანის მიმდინარეობას.ამასთან, ახალი სტრატეგიის დამტკიცებამდე, გაგრძელდება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკისა და სამშვიდობო ინიციატივების ფარგლებში უკვე ამოქმედებული და ახლად შემუშავებული მექანიზმების განხორციელება.
ოკუპირებულ რეგიონებზე შეზღუდული წვდომის პირობებში, გადაიდგმება ნაბიჯები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისთვის ინფორმაციის მიწოდების მიზნით, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ხელმისაწვდომი სერვისებისა და პროგრამების თაობაზე.
2023 წელს გააქტიურდება ძალისხმევა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების მეტად განვითარების მიზნით, მათ შორის, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში მოქმედი უნიკალური ინსტრუმენტის - „მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის“ მეშვეობით, რომელიც საერთაშორისო პარტნიორების ფინანსური მხარდაჭერით ოპერირებს. ფონდის მიერ ამ დრომდე უკვე დაფინანსდა 75 ერთობლივი ბიზნესპროექტი.
სამშვიდობო ინიციატივის შესაბამისად, უზრუნველყოფილი იქნება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების ხარისხიანი განათლების ყველა საფეხურზე წვდომა, არსებული საშეღავათო პროგრამების ეფექტიანი ფუნქციონირებისა და შემდგომი დახვეწის გზით.
გაგრძელდება და მეტად გაფართოვდება ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობის უფასო ხარისხიან სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომა, როგორც ჯანდაცვის სახელმწიფო რეფერალური პროგრამის ფარგლებში (რომელიც ყოველწლიურად დაახლოებით 1500 ბენეფიციარს ემსახურება), ასევე, ადგილზე არსებული პირველადი სამედიცინო საჭიროებების დაკმაყოფილების გზით.
საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და მათი ოჯახების თანადგომის სახელმწიფო პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაზრდის მიზნით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის რეკომენდაციების თანახმად, ეტაპობრივად გაიზრდება პროგრამის განხორციელებაში ჩართული შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების როლი და მნიშვნელობა, ასევე - საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობა.
გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში, მიმდინარეობს ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერა და არსებულ საჭიროებებზე რეაგირება, ინფრასტრუქტურული, სოციალურ-ეკონომიკური, სასოფლო-სამეურნეო, საგანმანათლებლო და სხვა შესაბამისი პროგრამების განხორციელების გზით, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 2022 წელს 85 მილიონი ლარი შეადგინა. ამ კუთხით, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივითა და უშუალო ჩართულობით, კომისიის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილების შესაბამისად, გაგრძელდება გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანკარში 28 დაზიანებული სახლის აღდგენის სამუშაოები, რის შედეგადაც მოსახლეობას მიეცემა საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ინკლუზიური პროცესის უზრუნველსაყოფად, გაგრძელდება სამშვიდობო პროცესში ქალთა მნიშვნელოვანი ჩართულობისა და როლის გაძლიერება, ასევე მეტად განვითარდება თანამშრომლობა სამოქალაქო საზოგადოებასთან, მათ შორის, სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან არსებული ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭოსა და ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმის ფარგლებში.
გაფართოვდება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ 2022 წელს ამოქმედებული ახალი ინიციატივა „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ და გადაიდგმება კონკრეტული ნაბიჯები სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერების მიზნით.
სამუშაო თათბირზე, ასევე, განიხილეს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების დინამიკა და სამომავლო გეგმები, რაც კულტურულად მრავალფეროვანი და დემოკრატიული საზოგადოების შემდგომი განმტკიცებისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია.
კერძოდ, განხილულ იქნა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებების ფარგლებში დაგეგმილი ქმედითი ნაბიჯები, რაც ითვალისწინებს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ მოქალაქეებში სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებას, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას, სამოქალაქო, პოლიტიკურ, სოციალურ-ეკონომიკურ პროცესებში მონაწილეობის გაზრდას და კულტურათაშორისი დიალოგის შემდგომ განვითარებას, რაც ხელს შეუწყობს ეფექტიანი სამოქალაქო თანასწორობის უზრუნველყოფას და საზოგადოებაში საინტეგრაციო პროცესების განმტკიცებას. აღინიშნა, რომ 2023-24 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული თითოეული ღონისძიების ფარგლებში განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალებისა და ახალგაზრდების გაძლიერებისკენ მიმართული მიზნობრივი პროგრამების განხორციელებაზე.
ხაზი გაესვა, რომ სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის უმთავრეს პრიორიტეტად რჩება სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება და პოპულარიზაცია ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში. ამ მიზნით, აქტიურად გაგრძელდება ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის ქართული ენის შემსწავლელი უფასო პროგრამებისა და კურსების განხორციელება, როგორც რეგიონულ სასწავლო ცენტრებში, ასევე დისტანციურ ფორმატში და ადგილზე მობილური ჯგუფების საშუალებით. სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის მიზნით დაგეგმილი ღონისძიებები კი, კიდევ უფრო მასშტაბურ ხასიათს მიიღებს.
კვლავ განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობას. ამ მიზნით დაგეგმილია რიგი ღონისძიებების განხორციელება, მათ შორის:
• არაქართულენოვან სკოლამდელ და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ბილინგვური პროგრამის განვითარება და განხორციელების არეალის გაფართოება, სასწავლო რესურსების შემდგომი განვითარება და მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლება, როგორც საგნობრივი მიმართულებით, ასევე სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლების თვალსაზრისით. აღინიშნა, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივა - საბავშვო ბაღებისა და სკოლების მშენებლობა/რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვან გარდატეხას მოახდენს როგორც ეთნიკური უმცირესობების სკოლამდელ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის, ასევე სკოლების ინფრასტრუქტურის სრულყოფის კუთხით.
• გაგრძელდება მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების მშობლიური ენების - ოსური, ასურული, ჩეჩნური, უდიური, ხუნძური - სწავლების ხელშეწყობა.
• არაქართულენოვანი ახალგაზრდების საჭიროებებთან შესაბამისობაში უკეთ მოყვანის მიზნით, მიმდინარეობს პროფესიული და უმაღლესი განათლების სპეციალური პროგრამების განახლება და განვითარება.
• მეტად მასშტაბური გახდება ე.წ. „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ სტუდენტებისა და კურსდამთავრებულებისთვის საჯარო სექტორში სტაჟირების სპეციალური პროგრამის განხორციელება, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდების პროფესიული უნარების განვითარებას, საჯარო სფეროში მუშაობის გამოცდილების შეძენასა და შრომის ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის ხელშეწყობას.
სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის ხელშესაწყობად, ძალისხმევა მიმართული იქნება ეთნიკური უმცირესობების მონაწილეობით მოქმედი საკონსულტაციო მექანიზმების ეფექტიანობის გაძლიერებაზე; ასევე, მიმდინარე საჭიროებების საპასუხოდ შესაბამის ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასა და ცნობიერების ამაღლებაზე. ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში წარიმართება ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების კამპანიები სამართლებრივ საკითხებზე, ქალთა გაძლიერების, დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის, მედია წიგნიერების, ევროპული და ევროატლანტიკური პროცესებისა და სხვა აქტუალურ თემატიკაზე. ამასთან, არაქართულენოვანი მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით სახელმწიფოს დაფინანსებით გაგრძელდება სომხურენოვანი გაზეთი „ვრასტანის“ და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთი „გურჯისტანის“ გამოცემა.
ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის სოციალური და ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშესაწყობად პრიორიტეტული იქნება სახელმწიფო პროგრამებისა და მომსახურებების შესახებ ინფორმაციის პროაქტიული მიწოდება.
კულტურათაშორისი დიალოგის პრიორიტეტის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა კულტურული მრავალფეროვნების წარმოჩენას, მათ შორის, სხვადასხვა ეთნოსის თეატრების, მუზეუმების, ბიბლიოთეკების საქმიანობის, საზოგადოების სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენლების მონაწილეობით ერთობლივი კულტურული, საგანმანათლებლო, სპორტული პროგრამებისა და ღონისძიების მხარდაჭერის გზით.

Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia met Thea Akhvlediani, State Minister of Reconciliation and Civic Equality and Deputy Ministers at a Working Meeting today.
Priorities and plans from within the policy scope of civic equality and integration were discussed at the meeting, as the mandate of the state minister comprises both directions. Focus was made on the performance of the Development Strategy of Georgia – Vision for 2030.
State Minister and Deputy Ministers briefed the Head of Government of Georgia about all those major initiatives, programs and projects that are implemented during the current year.
It was noted at the working meeting that one of the main priorities of the office of the state minister remains to be the provision of care to conflict-affected communities, as well as reconciliation and rebuilding of trust between the artificially torn societies.
Thus, special importance will be paid to the people-to-people contacts, dialogue based on common interests and development of cooperation through the peace initiatives of the Government of Georgia and those supported by international partners. Irrespective of the situation witnessed in the occupied regions, artificially imposed restrictions and grave condition in terms of human rights, topped with interruptions caused by the COVID-19 pandemic, interest and desire of the affected population has been high towards engagement in such initiatives and projects.
Policy of reconciliation and engagement will be further revisited in 2023, which is intended in close coordination with strategic partners of the country. It is worth noting that by taking into account the vividly altered security environment in the region, the referred process is essentially related to the need of attuning the thematic documents with a new reality within the scope of a common government approach towards a peaceful conflict resolution.
In addition and prior to the adoption of the new strategy, implementation of the already-launched and newly-developed mechanisms will be continued within the scope of the reconciliation and engagement policy, along with the peace initiatives.
Given the limited access to occupied regions of Georgia, steps will be taken toward sharing information with conflict-affected population on the services and programs readily made available at territories kept within the control of central authorities of the country.
Efforts will be intensified for a greater development of trade and economic ties on both sides in 2023, inter alia through a peace initiative branded as a Step Towards Better Future and its unique sub-component Peace Fund for Better Future, which is operating with a financial support of international partners. So far 75 joint business projects have been funded from the referred foundation.
In line with the peace initiative, access to quality education will be available to the youth living in occupied regions through the effective delivery and further improvement of existing concessional programs.
Access to the free-of-charge quality healthcare services will be continued and further extended for the local residents of occupied regions, both through the state reference programs (servicing almost 1500 beneficiaries annually) as well as primary healthcare services delivered on site.
With an aim of locating the missing individuals due to the armed conflicts of 90’s and Russia-Georgia war of 2008, as well as support of their families through the state programs and further improvement of their effectiveness, role and significance of engaged public institutions will be increased gradually in line with recommendations of the International Committee of Red Cross. Close cooperation with international partners will also grow towards this end.
Within the scope of a Temporary Commission of the Government working on the response to the needs of local residents in the affected communities, support is provided to the population through the implementation of relevant infrastructure, social, economic, agriculture, educational and other programs, total value of which reached 85 MLN GEL in 2022. With an initiative and personal engagement of the Prime Minister of Georgia, decisions made at the referred Commission Meetings led to the intention of restoring 28 damaged houses in Zardiaantkari of Gori Municipality, which will enable the local residents to return to their original dwellings.
To ensure the inclusive process of reconciliation and engagement policy, significant interaction and role of women will be solidified in the peace process and greater cooperation will be solicited with civil society, inter alia within the Advisory Council and Women Consultancy Platforms at the Office of the State Minister of Georgia.
New initiative branded as Peace Prize for Youth launched by the Office of the State Minister will be extended in 2022 and specific steps will be made for empowering the youth in the peace process.
Performance of the State Policy of Civic Equality and Integration was also discussed at the Working Meeting, along with their plans for the future, which is one of the significant factors for a further strengthening of culturally diverse and democratic societies.
Namely, effective measures planned within the priority directions of the State Strategy on Civic Equality and Integration for 2021-2030, which implies improvement of official language fluency among the ethnic minorities, improved access to quality education, increased engagement in civic, political, socio-economic processes and further advancement of inter-cultural dialogue, which will facilitate the effective civic equality and better integration processes in the society. It was noted that within each activity envisaged in the Action Plan for 2023-2024, special focus will be made on empowering women and youth of ethnic minorities through targeted programs.
It was highlighted that the key priority of the civic integration policy remains to be the improved knowledge of the official language and its promotion in densely populated ethnic communities. With this aim, free Georgian language programs and trainings will be further delivered to any interested individual in an active manner and through regional training centers as well as remotely or local mobile groups. With an aim of promoting the official language, planned measures will become more wide-scale.
Again, special attention will be paid to the access of quality education. A number of measures are planned towards this end and include the following:
Bilingual programs will be developed and gain greater coverage at non-Georgian pre-school and general schooling institutions. Teaching resources will be further developed and teacher qualifications will be improved towards individual disciplines as well in the fluency of the official language. It was noted that the initiative of the Prime Minister of Georgia related to the construction and rehabilitation of kindergartens and schools will have a major breakthrough in the availability of pre-school education in ethnic minorities as well as in the improved provision of school infrastructure.
Native language teachings of small ethnic groups will be further promoted in Ossetian, Assurian, Chechnyan, Udi, Avaric.
With an aim of better attuning the needs of non-Georgian-language-proficient youth, tailor-made programs are updated and developed for vocational training and higher education.
So-called 1+4 Education Program will become more wide-scale through the delivery of special internship programs for students and graduates in the public sector of the country, which is aimed at the development of professional skills among the youth, acquisition of vital experience in public administration and facilitation of competitiveness in the labor market.
With an aim of facilitating civic and political engagement, efforts will be made at improving the effectiveness of consultancy mechanisms operated with an engagement of ethnic minorities. Also, the initiative is aimed at improving the access to relevant information in response to the current needs for the improved public awareness. Wide-scale information and public awareness campaigns will be held on legal matters, empowering of women, disinformation and propaganda, media literacy, European and Euro-Atlantic developments as well as other crucial topics in densely populated ethnic communities. At the same time, Vrastan and Gurgistan newspapers respectively in Armenian and Azerbaijani languages will be further published with an aim of information sharing with non-Georgian-language-proficient population.
Social and economic integration of densely populated ethnic communities will be further promoted through the pro-active provision of information on priority state programs and services.
Within the scope of an inter-cultural dialogue priority will be given and major focus will be made on showcasing the cultural diversity, including that of the various ethnic theatres, museums, libraries, support of joint cultural, education, sports programs and events with representatives of various ethnicities.
Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia gave new instructions to the State Minister and Deputy Ministers of Reconciliation and Civic Equality of Georgia.