შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა თურქეთში მომხდარი ტრაგედიის გამო, თურქეთის საელჩოში გახსნილ სამძიმრის წიგნში ჩანაწერი გააკეთა.
თეა ახვლედიანმა საქართველოში თურქეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, ალი ქაან ორბაის თანაგრძნობა გამოუცხადა და ღრმა მწუხარება გამოთქვა თურქეთში დამანგრეველი მიწისძვრის შედეგად დაღუპულების გამო.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და პირადად ჩემი სახელით, გთხოვთ, მიიღოთ ჩემი უაღრესად გულწრფელი თანაგრძნობა დამანგრეველი მიწისძვრის ტრაგიკული შედეგების გამო.
ღრმა მწუხარებას გამოვხატავ დაღუპულთა ოჯახების მიმართ. გლოვის ამ მძიმე ჟამს, ჩვენი თურქი მეგობრებისა და კატასტროფით დაზარალებული ყველა ადამიანის მიმართ სოლიდარობასთან ერთად, საქართველო მტკიცედ დგას თურქეთის ხელისუფლებისა და ხალხის გვერდით და პრემიერ-მინისტრის ინიციატიავით, განაგრძობს მონაწილეობას ფართომასშტაბიან სამაშველო ოპერაციაში, ისევე როგორც ჰუმანიტარულ მხარდაჭერას.
გამოვთქვამ რწმენას, რომ ერთობლივი საერთაშორისო ძალისხმევით უფრო მეტი ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა იქნება შესაძლებელი და დაშავებულები მალე გამოჯანმრთელდებიან,“ - ნათქვამია სახელმწიფო მინისტრის სამძიმრის წერილში.

В связи с трагедией в Турции Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия сделала запись в книге соболезнований, открытой в посольстве Турции.
Теа Ахвледиани выразила соболезнование Чрезвычайному и Полномочному Послу Турецкой Республики в Грузии Али Каан Орбаю в связи с гибелью людей в результате разрушительного землетрясения в Турции.
«От имени аппарата госминистра и от меня лично примите искренние соболезнования в связи с трагическими последствиями разрушительного землетрясения.
Выражаю глубочайшие соболезнования семьям погибших. В это трудное время, в знак солидарности с нашими турецкими друзьями и всеми людьми, пострадавшими в результате стихийного бедствия, Грузия твердо поддерживает правительство и народ Турции и по инициативе премьер-министра продолжает участвовать в широкомасштабной спасательной операции. Выражаю уверенность в том, что совместными международными усилиями удастся спасти больше жизней», - заявила Теа Ахвледиани.