შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო სტრატეგიის“ 2023-2024 წწ. სამოქმედო გეგმის პროექტი წარადგინა.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა და სამოქმედო გეგმის პროექტი სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს, ეთნიკური უმცირესობების თემებზე მომუშავე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ექსპერტებსა და საერთაშორისო პარტნიორებს გააცნო.
თეა ახვლედიანის განცხადებით, დოკუმენტი დარგობრივ სამინისტროებთან, ადგილობრივ თვითმმართველობებთან და სხვა სტრუქტურებთან მჭიდრო თანამშრომლობით სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ხუთი ძირითადი პრიორიტეტული მიმართულების ფარგლებში შემუშავდა; ითვალისწინებს როგორც მიღწეულ პროგრესს, ასევე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის მხრიდან გამოვლენილ საჭიროებებს და ემსახურება დასახული მიზნების მისაღწევად, ხელშესახები და მდგრადი შედეგების მიღწევას.
შეხვედრაზე, სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა დამსწრე საზოგადოებას სამოქმედო გეგმის ფარგლებში 2023-2024 წლებში დაგეგმილი ღონისძიებები და დასახული ამოცანების გადასაჭრელად მათი მნიშვნელობა გააცნო.
განხილვა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა, რომელზეც დამსწრეებმა სახელმწიფო მინისტრს სტრატეგიის პროექტთან დაკავშირებით თავიანთი მოსაზრებები გააცნეს და ყველა დასმულ შეკითხვას ამომწურავი პასუხი გაეცა.
აღნიშნული ღონისძიება, რომელსაც ასევე დარგობრივი სამინისტროების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ევროკავშირის (EU) და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) მხარდაჭერით გაიმართა.
„2023 წლიდან ჩვენ გადავდივართ სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის 10-წლიანი სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელების მეორე ორწლიან ეტაპზე, რომლის ფარგლებშიც დასახული გვაქვს საკმაოდ ამბიციური, შემდგომი, მნიშვნელოვანი პროგრესის მიღწევა, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის უფრო ფართო შესაძლებლობების შესაქმნელად როგორც სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებისა და ხარისხიან განათლებაზე წვდომის, ასევე სამოქალაქო მონაწილეობის, ეკონომიკური ინტეგრაციისა და კულტურათაშორისი დიალოგის განვითარების მიმართულებით.
სახელმწიფოს ძალისხმევასთან ერთად, ჩვენ მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ ჩვენს საქმიანობაში ფართო საზოგადოებრივ ჩართულობას. ამჯერადაც, სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, შესაბამისს განმახორციელებელ სახელმწიფო უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით შემუშავებული სამოქმედო გეგმის პროექტი გამოაქვეყნა საჯაროდ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდსა და სოციალურ ქსელში, სწორედ იმისთვის, რომ თითოეულ დაინტერესებულ აქტორს და პარტნიორს მისცემოდა შესაძლებლობა გამოეხატა მასზე საკუთარი რეკომენდაციები და წინადადებები. ეს 16 თებერვლიდან არის შესაძლებელი არასამთავრობო სექტორისთვის. დღეს კი, ჩვენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებსა და პროცესში ჩართული საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, ჩვენს პარტნიორებთან ერთად განვიხილეთ 2023-2024 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტი“, -განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Аппарат госминистра представил проект плана действий Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2023-2024 годы.
Встречу открыла глава ведомства Теа Ахвледиани и представила проект плана действий представителям Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, а также другим неправительственным организациям, занимающимся вопросами этнических меньшинств, экспертам и международным партнерам.
По словам госминистра, документ разработан в тесном сотрудничестве с соответствующими министерствами, органами местного самоуправления и другими структурами в рамках пяти основных приоритетных направлений государственной политики гражданского равноправия и интеграции. Он учитывает достигнутый прогресс, а также потребности, выраженные населением регионов проживания этнических меньшинств, и служит достижению поставленных целей и ощутимых результатов.
На встрече первый заместитель госминистра Лия Гигаури представила мероприятия, запланированные в рамках плана действий на 2023-2024 годы.
Обсуждение проходило в интерактивном режиме, в ходе которого участники изложили свое мнение относительно проекта плана действий и на все вопросы были даны исчерпывающие ответы.
Указанное мероприятие, в котором также приняли участие представители соответствующих министерств, было проведено при поддержке Европейского Союза (EU) и Управления Верховного комиссара по правам человека (OHCHR).
«С 2023 года мы переходим ко второму двухлетнему этапу реализации 10-летней государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции, в рамках которой мы поставили перед собой задачу добиться дальнейшего, достаточно амбициозного и значительного прогресса, создать более широкие возможности для представителей национальных меньшинств, как в направлении повышения уровня владения государственным языком и доступа к качественному образованию, так и в направлении развития экономической интеграции и межкультурного диалога.
Мы считаем важным участие широкой общественности в нашей деятельности. Поэтому аппарат госминистра опубликовал проект разработанного плана действий на официальном сайте, чтобы дать каждому заинтересованному субъекту и партнеру возможность высказать свои рекомендации и предложения. Это возможно с 16 февраля для негосударственного сектора. Сегодня вместе с представителями гражданского общества и представителями международных организаций, а также вместе с нашими партнерами мы обсудили проект плана действий на 2023-2024 годы», - заявила Теа Ахвледиани.