შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) სპეციალურ წარმომადგენელთან, ანიეს ქოთუსთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი გაგრძელების და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე.
მხარეებმა მიმოიხილეს ინტენსიური თანამშრომლობის შედეგები, მათ შორის, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ბედის დადგენის მიზნით მიმდინარე პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესი, რომელიც, დიდწილად გულისხმობს, პროგრამაში ჩართული შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების როლის ეტაპობრივ გაზრდას.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინაციით და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების აქტიური ჩართულობით, პროგრამის აქტუალურ საკითხებსა და ეტაპობრივად გადმოსაბარებელ აქტივობებზე ჩამოყალიბებული თემატური სამუშაო ჯგუფების ფარგლებში განხორციელებულ საქმიანობაზე. შეხვედრაზე დაფიქსირდა პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაუმჯობესებისთვის ერთობლივი მუშაობის გაგრძელების მზადყოფნა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის საქმიანობის მნიშვნელობას და მადლობა გადაუხადა ICRC-ის წარმომადგენელს თანამშრომლობისა და საქართველოში ორგანიზაციის მიერ გაწეული ჰუმანიტარული ძალისხმევისთვის.
„წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე განვიხილეთ ICRC-ის ინიციატივის საფუძველზე შემუშავებული რეკომენდაციების თანახმად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის ტრანსფორმაციის მიმდინარეობა რომელიც როგორც ცნობილია უკავშირდება პროგრამის განხორციელებაში ჩართული სახელმწიფო უწყებების როლის ეტაპობრივ გაზრდას. ამასთანავე ჩვენ ვიმსჯელეთ 2023 წელს განსახორციელებელი საქმიანობის გეგმაზე, რომელიც განაპირობებს ასევე შემდგომ წლებში პროგრამის მდგრადობის უზრუნველყოფას და გრძელვადიანი ხედვის ჩამოყალიბებას, სწორედ იმისთვის, რომ უფრო9 მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის მოძიება გახდეს შესაძლებელი. ამასთანავე განვიხილეთ პროგრამის განხორციელების პროცესში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების ჩართულობის როლი და მათთან, უფრო აქტიური კომუნიკაციის გაგრძელების მნიშვნელობა. რა მიმართულებითაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი 2023 წლიდან განაგრძობს უფრო ინტენსიურ ძალისხმევას ICRC-ისა და ოჯახების თანადგომის პროცესის ყველა შესაბამის მონაწილესთან აქტიური თანამშრომლობით“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე, შოთა რეხვიაშვილი და საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა და მათ ოჯახებთან მუშაობის საკითხებში რეგიონული კოორდინატორი - კარინა სვენფელტი ესწრებოდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу со специальным представителем Международного Комитета Красного Креста (ICRC) Аниес Коту.
На встрече Теа Ахвледиани обратила внимание на процесс поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года. Стороны рассмотрели результаты интенсивного сотрудничества, в том числе текущие вопросы и видение будущего процесса трансформации реализуемой программы по выяснению судьбы пропавших без вести, что во многом предполагает постепенное повышение роли соответствующих государственных органов, задействованных в программе. Особое внимание было уделено деятельности, проводимой Аппаратом госминистра в рамках тематических рабочих групп и достигнутым результатам. На встрече была отмечена готовность к продолжению совместной работы для дальнейшего повышения эффективности программы.
Глава ведомства подчеркнула важность деятельности Международного комитета Красного Креста и поблагодарила за сотрудничество и гуманитарные усилия организации в Грузии.
«На встрече мы обсудили процесс трансформации программы поиска пропавших без вести в соответствии с рекомендациями, разработанными на основе инициативы МККК, что, как известно, предполагает постепенное повышение роли соответствующих государственных органов, участвующих в реализации программы. Кроме того, мы обсудили план действий, который будет реализован в 2023 году, что обеспечит устойчивость программы в последующие годы и поможет найти больше пропавших без вести. Кроме того, мы обсудили роль семей пропавших без вести в процессе реализации программы и важность продолжения более активного общения с ними», - заявила Теа Ахвледиани.
На встрече присутствовали заместитель госминистра Шота Рехвиашвили и региональный координатор по работе с пропавшими без вести и их семьями в Грузии Карина Свенфельт.