გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის ონლაინ შეხვედრა გაიმართა.
სხდომა კომისიის თავმჯდომარემ, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ირაკლი ქარსელაძემ, თანათავმჯდომარემ, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა და მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა ლერი ბარნაბიშვილმა გახსნეს. შეხვედრაზე კომისიის გადაწყვეტილებების ფარგლებში, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში განხორციელებული პროექტები და მიღწეული შედეგები შეაჯამეს, ასევე იმსჯელეს კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მიმდინარე საჭიროებებზე, ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე.
აღინიშნა, რომ ხელისუფლების განსაკუთრებული ზრუნვის საგანია გამყოფი ხაზების სიახლოვეს, კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა, რაც შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. მოსახლეობის მიმდინარე საჭიროებების გამოვლენის მიზნით, ხაზი გაესვა გამყოფი ხაზის სოფლებში რეგულარული სამუშაო ვიზიტების გაგრძელების მნიშვნელობას.
კომისიის სხდომაზე მოისმინეს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების 2022-2023 სასწავლო წლის უმაღლესი განათლების დაფინანსების შედეგების საკითხი. აღინიშნა, რომ სწავლის დაფინანსების პროგრამის განხორციელების პროცესში პირველად იქნა გამოყენებული საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ სპეციალურად ამ პროგრამისთვის შექმნილი სტუდენტთა რეგისტრაციის ელექტრონული პორტალი, იმ მიზნით, რომ კიდევ უფრო ამაღლდეს პროცესების მართვის ეფექტიანობა და სტუდენტებს გაუმარტივდეთ დაფინანსების პროგრამაში ჩართვა.
ასევე განიხილეს სოფელ ზარდიაანთკარში 2008 წლის ომის შედეგად დაზიანებული საცხოვრებელი სახლების მიმდინარე მშენებლობა/რეაბილიტაციის საკითხი და ხაზი გაესვა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივისა და კომისიის გადაწყვეტილების შესაბამისად, ამ მიმართულებით უკვე გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯებს.
სამთავრობო კომისიის სხდომაში ასევე მონაწილეობდნენ როგორც კომისიის წევრი ცალკეული უწყებების წარმომადგენლები, ისე სახელმწიფო რწმუნებულები და მუნიციპალიტეტების მერები.

Заседание открыли председатель комиссии, министр регионального развития и инфраструктуры Ираклий Карселадзе, сопредседатель, государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани и глава департамента по связям с регионами администрации правительства Грузии Лери Барнабишвили.
На встрече подвели итоги проектов, реализованных в селах вблизи разделительной линии, а также обсуждены текущие потребности пострадавшего от конфликта населения и пути их решения. Было отмечено, что население, проживающее в затронутых конфликтом селах, является предметом особой заботы правительства, что является одним из важнейших приоритетов политики примирения и вовлеченности. В целях выявления текущих потребностей населения была подчеркнута важность продолжения регулярных рабочих выездов в села, прилегающих к разделительной линии.
На заседании комиссии заслушали результаты финансирования высшего образования студентов, проживающих в селах, расположенных вблизи разделительной линии, на 2022-2023 учебный год. Было отмечено, что в процессе реализации программы финансирования обучения впервые был использован электронный портал регистрации студентов, созданный Министерством образования и науки Грузии.
На совещании также обсуждался вопрос продолжающегося строительства/восстановления жилых домов, пострадавших в результате войны 2008 года в селе Зардианткари, по инициативе Премьер-министра Грузии.
В заседании правительственной комиссии также приняли участие представители отдельных ведомств, а также губернаторы и мэры муниципалитетов.