შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიას „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო სტრატეგიის“ 2023-2024 წწ. სამოქმედო გეგმის პროექტი შესათანხმებლად წარუდგინა.
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის გაფართოებული სხდომა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა და კომისიის წევრ სახელმწიფო უწყებებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ორწლიანი სამოქმედო გეგმის პროექტი შესათანხმებლად წარუდგინა.
სამოქმედო გეგმა შემუშავდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობითა და კოორდინაციით, შესაბამისს სახელმწიფო უწყებებთან, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში სახელმწიფო რწმუნებულებს და მუნიციპალიტეტების მერებთან მჭიდრო თანამშრომლობით.
თეა ახვლედიანმა სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტების, დასახული მიზნებისა და ამოცანების შესახებ, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული მიმართულებების ფარგლებში ისაუბრა და მადლობა გადაუხადა პოლიტიკის განმახორციელებელ დარგობრივ სამთავრობო უწყებებსა და სხვადასხვა სტრუქტურულ ერთეულებს, ადგილობრივ თვითმმართველობებს ნაყოფიერი თანამშრომლობისა და სამოქმედო გეგმის მომზადების პროცესში აქტიური ჩართულობისთვის. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ დოკუმენტის პროექტი მომზადდა ფართო საზოგადოებრივი ჩართულობით, რაც ითვალისწინებდა სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნული უმცირესობების საბჭოს, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ექსპერტების, თემით დაინტერესებული აქტორების, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის, საერთაშორისო პარტნიორების აქტიურ მონაწილეობას.
სამთავრობო კომისიის წევრებმა მოიწონეს წარმოდგენილი დოკუმენტი; დამსწრე საზოგადოების მხრიდან გეგმა შეფასდა როგორც ამბიციური და შედეგზე ორიენტირებული. უწყებებმა გამოთქვეს სრული მზაობა დოკუმენტით განსაზღვრული ქმედებების ეფექტიანად განხორციელებასთან დაკავშირებით. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხრიდან აღინიშნა გეგმის შესრულების პროცესში განმახორციელებელ უწყებებსა და ინსტიტუციებს შორის ეფექტიანი კოორდინაციის აუცილებლობა.
სხდომაში მონაწილეობას იღებდნენ, როგორც სამთავრობო კომისიის წევრი სამოქმედო გეგმის განმახორციელებელი უწყებების მინისტრის მოადგილეები, ასევე მოწვეული სტუმრის სტატუსით ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული მუნიციპალიტეტების მერები და სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლები.
„სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო სტრატეგიის“ 2023-2024 წწ. სამოქმედო გეგმა საქართველოს მთავრობას დასამტკიცებლად წარედგინება.
„დღევანდელ სხდომაზე ჩვენ შევაჯერეთ და დავასრულეთ მუშაობა
ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებით სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2023-2024 წლების სამოქმედო გეგმაზე, რომელიც კიდევ უფრო მეტად ამბიციურია გასული წლების გეგმასთან შედარებით, ეფუძნება და სრულად ითვალისწინებს დღემდე მიღწეულ შედეგებს, გამოვლენილ ტენდენციებს და ჩვენი მოსახლეობის წინაშე არსებულ საჭიროებებს; ამასთანავე, 2024 წლის ბოლოსთვის, მიზნად ისახავს ყველა პრიორიტეტული მიმართულებით ხელშესახები და მდგრადი შედეგების მიღწევას - იქნება ეს სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, სოციალურ-ეკონომიკური ინტეგრაცია, სამოქალაქო-პოლიტიკური მონაწილეობა, თუ კულტურათაშორისი დიალოგი. ჩვენ უზრუნველვყავით სამოქმედო გეგმის შემუშავების ინკლუზიური პროცესი, რომელშიც ჩართვის შესაძლებლობა მიეცათ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნული უმცირესობათა საბჭოს წევრებს, ასევე, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს. უახლოეს დღეებში სამოქმედო გეგმა დასამტკიცებლად წარედგინება საქართველოს მთავრობას“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედია.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия представила Правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции проект плана действий на 2023-2024 годы «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы».
Теа Ахвледиани открыла расширенное заседание Правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции и представила членам комиссии проект двухлетнего плана действий «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы» для согласования.
План действий был разработан под руководством и координацией Аппарата госминистра в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными органами, губернаторами и мэрами муниципалитетов.
Теа Ахвледиани рассказала о приоритетах, поставленных целях и задачах плана действий и поблагодарила соответствующие государственные органы, реализующие политику, за плодотворное сотрудничество и активное участие в процессе подготовки документа. Госминистр подчеркнула, что проект документа подготовлен при активном участии Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, неправительственных организаций, экспертов, жителей районов проживания национальных меньшинств, международных партнеры. Члены правительственной комиссии одобрили представленный документ. Присутствующее сообщество оценило план как амбициозный и ориентированный на результат. Ведомства выразили полную готовность к эффективной реализации мероприятий, определенных документом. Аппарат государственного министра указал на необходимость эффективной координации между исполнительными органами в процессе выполнения плана.
В качестве приглашенных гостей в заседании приняли участие заместители министров ведомств, реализующих план действий, члены правительственной комиссии, а также мэры муниципалитетов проживания национальных меньшинств и представители различных ведомств.
Проект плана действий на 2023-2024 годы «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы» будет представлен правительству Грузии на утверждение.
«На сегодняшнем заседании мы закончили работу над проектом плана действий на 2023-2024 годы Госстратегии гражданского равноправия и интеграции, который еще более амбициозен, чем план прошлых лет. Он полностью учитывает достигнутые на сегодняшний день результаты, выявленные тенденции и потребности нашего населения. При этом к концу 2024 года мы нацелены на достижение ощутимых и устойчивых результатов по всем приоритетным направлениям – будь то повышение уровня владения государственным языком, улучшение доступа к качественному образованию, социально-экономическая интеграция, гражданско-политическое участие, или межкультурный диалог. Мы обеспечили инклюзивный процесс разработки плана действий, в котором приняли участие неправительственные организации, члены Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, а также наши международные партнеры. В ближайшие дни план действий будет представлен на утверждение правительству Грузии», - заявила Теа Ахвледиани.