შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა შვეიცარიის საგარეო საქმეთა ფედერალური დეპარტამენტის მშვიდობისა და ადამიანის უფლებათა განყოფილების წარმომადგენელ იონას ბელინასთან და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) მოძიების ცენტრალური სააგენტოს წარმომადგენელ ფლორიან ვონ ქონიგთან შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ სტუმრებს გააცნო უწყების საქმიანობა, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი გაგრძელების და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების და მათი ოჯახების მხარდაჭერის პროგრამაში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის, როგორც ნეიტრალური მედიატორის და ჰუმანიტარული მონაწილის, როლისა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას.
აღინიშნა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან ინტენსიური თანამშრომლობით გაწეული ძალისხმევა, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ინიციატივით ჩატარებული სტრატეგიული კვლევის დასკვნების და რეკომენდაციების თანახმად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის მიმდინარე ტრანსფორმაციის პროცესზე, რომელიც, დიდწილად გულისხმობს, პროგრამის განხორციელებაში ჩართული სახელმწიფო უწყებების როლის ეტაპობრივ გაზრდას.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა განხორციელებული საქმიანობის ერთგვარი შეჯამების, დეტალური ინფორმაციის გაზიარების მიზნით, წარმოადგინა პრეზენტაცია, რომელიც მოიცავდა საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის მიზნით საქმიანობას 1990-იანი წლებიდან მიმდინარე ეტაპამდე, მიღწეულ შედეგებს, არსებულ გამოწვევებს და სამომავლო ხედვებს.
შვეიცარიის საგარეო საქმეთა ფედერალური დეპარტამენტის წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ხვედრის დადგენით მიზნით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დახმარებით მიმდინარე საქმიანობა და გაწეული ძალისხმევა.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ხელმძღვანელი საქართველოში ანნ მონტავონი, უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების საკითხებში ICRC-ის დესპანი კავკასიაში ანიეს ქოთუ და შვეიცარიის საელჩოდან მრჩეველი სამხრეთ კავკასიაში ადამიანის უსაფრთხოების საკითხებში არმინ რიზერი დაესწრნენ.

Теа Ахвледиани провела встречу с представителем отдела по вопросам мира и правам человека Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Ионасом Белиной и представителем Центрального агентства по розыску Международного комитета Красного Креста Флориа
29 March 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с представителем отдела по вопросам мира и правам человека Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Ионасом Белиной и представителем Центрального агентства по розыску Международного комитета Красного Креста (ICRC) Флорианом фон Конигом.
Теа Ахвледиани ознакомила гостей с деятельностью аппарата, как в направлении политики примирения и вовлеченности, так и политики гражданского равноправия и интеграции.
На совещании было акцентировано внимание на процессе поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года. Госминистр подчеркнула важность роли и активного участия Международного комитета Красного Креста в качестве нейтрального посредника и гуманитарного участника в программе поиска пропавших без вести в Грузии и поддержки их семей. Особое внимание было уделено продолжающемуся процессу трансформации программы поиска пропавших без вести, что в значительной степени предполагает постепенное повышение роли государственных органов, участвующих в реализации программы.
На встрече Теа Ахвледиани представила своего рода резюме проделанной работы, чтобы поделиться подробной информацией, которая включала в себя деятельность по установлению судьбы и местонахождения лиц, пропавших без вести в Грузии с 1990-х годов до нынешнего этапа, достигнутые результаты, существующие проблемы и видение будущего.
Представитель Федерального департамента иностранных дел Швейцарии положительно оценил усилия, предпринятые с помощью Международного комитета Красного Креста для выяснения судьбы пропавших без вести в Грузии.
На встрече присутствовали глава делегации Международного комитета Красного Креста в Грузии Аннэ Монтавони, посол Международного комитета Красного Креста по делам пропавших без вести на Кавказе Аниес Коту и советник по вопросам безопасности человека на Южном Кавказе посольства Швейцарии Армин Ризер.