ინფორმაცია გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭოს რეზოლუციის შესახებ
გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭომ მიიღო მორიგი რეზოლუცია „თანამშრომლობა საქართველოსთან“, რომელიც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მდგომარეობას ასახავს.
კერძოდ, რეზოლუცია გმობს რუსეთის უკანონო სამხედრო ყოფნას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში და მისი ლეგიტიმაციის მცდელობებს და სერიოზულ შეშფოთებას გამოთქვამს ადგილზე ადამიანის უფლებათა უხეში დარღვევების, მათ შორის ეთნიკური დისკრიმინაციის, სიცოცხლის ხელყოფის, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის, უკანონო დაკავებებისა და გატაცებების, საკუთრების უფლების დარღვევის, დევნილი მოსახლეობის სახლების განადგურებისა და კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაზიანების გამო. რეზოლუციაში აღნიშნულია გამყოფი ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესი, ასევე თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვები და ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების” ჩაკეტვა, რაც კიდევ უფრო ამწვავებს მძიმე ჰუმანიტარულ და სოციალურ-ეკონომიკურ ვითარებას, ემსახურება რეგიონების შემდგომ იზოლაციას და იწვევს ფატალურ შედეგებს სასწრაფო სამედიცინო დახმარებაზე შეზღუდული წვდომის გამო.
რეზოლუცია განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს იმ გარემოებაზე, რომ კვლავ დაუსჯელნი რჩებიან 2014-2020 წლების პერიოდში საქართველოს მოქალაქეების მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები, რაც ხელს უწყობს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში დაუსჯელობის სინდრომის გაღრმავებას.
ამასთან, რეზოლუცია შეშფოთებით აღნიშნავს, რომ იძულებით გადაადგილებული პირები და ლტოლვილები კვლავაც მოკლებულნი არიან საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლებას.
დოკუმენტში გამოთქმულია ღრმა შეშფოთება იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოს რეგიონებზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი ძალა უარს აცხადებს რეგიონული და საერთაშორისო მონიტორინგის მექანიზმების დაშვებაზე. აღნიშნულ კონტექსტში მნიშვნელოვანია, რომ რეზოლუცია ხაზგასმით აღნიშნავს ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი ძალის ვალდებულებას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაზე და ადგილზე ადამიანის უფლებათა მექანიზმების დაუყოვნებელ, შეუფერხებელ წვდომას მოითხოვს.
რეზოლუციაში ადამიანის უფლებათა საბჭო კიდევ ერთხელ ადასტურებს საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას.
აღსანიშნავია, რომ რეზოლუციას „თანამშრომლობა საქართველოსთან“ გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭო 2017 წლიდან იღებს. პოლიტიკურ მნიშვნელობასთან ერთად, დოკუმენტს აქვს პრაქტიკული დატვირთვაც, რადგან ყოველ წელს, რეზოლუცია ავალებს გაერო-ს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს, ადამიანის უფლებათა საბჭოს მომდევნო სესიებზე წარადგინოს ზეპირი და წერილობითი ანგარიშები მის შესრულებასთან დაკავშირებით. გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მიერ რეზოლუციის ყოველწლიური მიღება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მდგომარეობა საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღებას იპყრობს და საერთაშორისო დღის წესრიგში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან განსახილველ საკითხს წარმოადგენს.

Информация о резолюции Совета ООН по правам человека
Совет ООН по правам человека принял очередную резолюцию «Сотрудничество с Грузией», в которой отражена гуманитарная ситуация и ситуация с правами человека на оккупированных территориях Грузии.
В частности, в резолюции осуждается незаконное военное присутствие России в Абхазии и Цхинвальском регионе, выражается серьезная обеспокоенность по поводу этнической дискриминации, лишения свободы, запрета на обучение на родном языке и нанесения ущерба объектам культурного наследия. В резолюции отмечается, что процесс возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений, а также ограничение свободы передвижения и закрытие т.н. «переходных пунктов», служит еще большей изоляции регионов и приводит к фатальным последствиям и усугублению гуманитарного и социально-экономического положения населения. В постановлении обращается особое внимание на то, что лица, виновные в убийствах граждан Грузии в период 2014-2020 годов, остаются безнаказанными. В резолюции с обеспокоенностью отмечается, что ВПЛ и беженцам по-прежнему отказывают в праве вернуться в свои дома.
В документе подчеркивается важность Женевских международных дискуссий и механизмов предотвращения инцидентов и реагирования на них для обеспечения безопасности, стабильности и соблюдения прав человека на местах.
В резолюции выражается глубокая обеспокоенность тем, что силы, осуществляющие эффективный контроль над регионами Грузии, отказываются допускать региональные и международные механизмы мониторинга. В документе подчеркивается, что ответственность за защиту основных прав и свобод людей, проживающих в регионах Абхазия и Цхинвали, лежит на силе, осуществляющей эффективный контроль и содержится призыв к разрешению немедленного и беспрепятственного доступа правозащитных механизмов.
В резолюции Совет по правам человека подтверждает свою поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Совет ООН по правам человека принимает резолюцию «Сотрудничество с Грузией» с 2017 года.
Помимо политического значения документ имеет и практическое значение, поскольку каждый год резолюция поручает Верховному комиссару ООН по правам человека представлять устные и письменные отчеты о ее выполнении последующим сессиям Совета по правам человека. Это еще раз подтверждает, что ситуация в оккупированных регионах Грузии находится под пристальным вниманием международного сообщества и является одним из важнейших вопросов международной повестки дня.