სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა კახეთის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ტრენინგ-სემინარი თემაზე: „ახალგაზრდები სამოქალაქო ინტეგრაციისთვის“ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
თეა ახვლედიანი, ევროპის დღეების ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით გამართულ ტრენინგ-სემინარზე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების წარმომადგენელ ახალგაზრდებს უწყების კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის მიზნებზე, მიღწეული შედეგებსა და დასახულ გეგმებზე ესაუბრა. მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, ახალგაზრდების გაძლიერება, საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში მონაწილეობის მხარდაჭერა ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ სემინარზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა დეზინფორმაციასთან ბრძოლის, მისი გავრცელების პრევენციისა და მედიაწიგნიერების საკითხებს. ამასთან, თეა ახვლედიანმა საქართველოს ევროინტეგრაციის პრიორიტეტებზე, განხორციელებულ რეფორმებსა და მიღწეულ პროგრესზე ისაუბრა და ევროპული პერსპექტივის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა, სახელმწიფო მინისტრმა სემინარის მონაწილეთა კითხვებს უპასუხა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის შესახებ მათი მოსაზრებები მოისმინა.
„ჩვენი ქვეყნის ეთნიკურად მრავალფეროვანი საზოგადოების წევრებთან მიმართებით მოქმედი სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, ვაგრძელებთ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით ტრენინგ-სემინარების, საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების კამპანიების ჩატარებას სხვადასხვა მნიშვნელოვან თემატიკაზე. დღევანდელი ღონისძიებაც, სახელწოდებით „ახალგაზრდები სამოქალაქო ინტეგრაციისთვის“, რომელშიც ქართველებთან ერთად მონაწილეობენ აზერბაიჯანული, სომხური, უდიური, ასირიული და ბერძნული თემის წარმომადგენელი ახალგაზრდები, ევროპის დღეების აღნიშვნის კონტექსტში ხორციელდება და სხვა აქტუალურ საკითხებთან ერთად, აქცენტს გააკეთებს საქართველოს ევროინტეგრაციის პერსპექტივებზე. მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნაც, რომ სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ახალგაზრდების როლის და ჩართულობის გაძლიერების ხელშეწყობასთან ერთად, ეს ორ დღიანი სემინარი შექმნის სხვადასხვა ეთნოკულტურის წარმომადგენელთა შორის მეტი კომუნიკაციის, ერთმანეთის უკეთ გაცნობის და დაახლოების შესაძლებლობებს,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„დღეს თელავში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისთან ერთობლივი თანამშომლობით, UNDP-ის მხარდაჭრით ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდებისთვის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. ახალგაზრდებისთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ღონისძიებაა, რათა ცნობიერება აიმაღლონ დეზინფორმაციასა და ფეიკ ნიუსების მიმართულებით, იცოდნენ თუ როგორ გაუმკლავნდნენ მათ. ასევე მივაწოდეთ ინფორმაცია სახელმწიფო პროგრამებისა და იმ აქტივობების შესახებ, რომელთაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ახორციელებს და ჩვენ მხარს ვუჭერთ. ჩვენი თანამშრომლობა ამ ტრენინგის მიღმა ბევრ სხვა აქტივობას მოიცავს, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ხორციელდება,“ - განაცხადა გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ.
ორდღიანი ტრენინგ-სემინარი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით ჩატარდა. ინიციატივის მხარდამჭერები იყვნენ ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი (OHCHR).
მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს UNDP-ის ხელმძღვანელის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ, საქართველოში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის წარმომადგენელმა ბესარიონ ბოხაშვილმა და კახეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ პლატონ კალმახელიძემ.
ტრენინგ-სემინარში, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, ორი დღის განმავლობაში კახეთის რეგიონში მიმდინარეობდა, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონებიდან: სამცხე-ჯავახეთიდან, კახეთიდან და ქვემო ქართლიდან 35 ახალგაზრდა მონაწილეობდა.

Теа Ахвледиани в рамках своего рабочего визита в регион Кахети открыла семинар на тему: «Молодежь за гражданскую интеграцию».
На семинаре, организованном аппаратом государственного министра, она рассказала молодежи о целях, достигнутых результатах и планах на будущее в направлении политики примирения и вовлеченности и политики гражданского равноправия и интеграции. По словам госминистра, поддержка молодежи и повышеия ее роли во всех сферах общественной жизни является одним из основных приоритетов государственной политики.
Глава ведомства отметила, что особое внимание на семинаре будет уделено вопросам борьбы с дезинформацией, предотвращения ее распространения и повышения медиаграмотности. Кроме того, Теа Ахвледиани рассказала о приоритетах европейской интеграции Грузии, проведенных реформах и достигнутом прогрессе. Госминистр ответила на вопросы участников семинара и выслушала их мнения о роли молодежи в процесс гражданской интеграции.
«По инициативе аппарата госминистра, в рамках госполитики гражданского равноправия и интеграции мы продолжаем проводить семинары и информационно-просветительские кампании по различным актуальным темам. Сегодняшнее мероприятие под названием «Молодежь за гражданскую интеграцию», в котором вместе с грузинами участвуют молодые люди из азербайджанской, армянской, удинской, ассирийской и греческой общин, проводится в контексте празднования Дней Европы. Также важно отметить, что наряду с вовлечением молодежи в процесс реализации государственной политики, данный двухдневный семинар создаст возможности для большего общения, лучшего знакомства и сближения представителей разных этнокультур», - заявила Теа Ахвледиани.
«Сегодня в Телави в сотрудничестве с Аппаратом госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, при поддержке UNDP, состоялась рабочая встреча с молодежью, представляющей национальные меньшинства. Это очень важное мероприятие для молодежи, чтобы повысить их осведомленность о дезинформации и фейковых новостях и о том, как с ними бороться. Мы также предоставили информацию о государственных программах и мероприятиях, которые реализует аппарат госминистра и которые мы поддерживаем. Наше сотрудничество включает в себя множество других мероприятий помимо этого обучения, которые реализуются аппаратом государственного министра», - заявила заместитель главы Программы развития ООН Анна Чернышова.
Двухдневный тренинг-семинар был организован аппаратом государственного министра. Мероприятие прошло при поддержке Европейского союза (EU), Программы развития Организации Объединенных Наций (UNDP) и Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека (OHCHR).
Перед участниками также выступили заместитель главы UNDP Анна Чернишова, представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Грузии Бесарион Бохашвили и заместитель губернатора Кахети Платон Калмахелидзе.
В двухдневном тренинге-семинаре приняли участие 35 молодых людей из районов компактного проживания этнических меньшинств: Самцхе-Джавахети, Кахетии и Квемо Картли.