გაერო-ს გენერალური ასამბლეის 77-ე სესიაზე მიღებულ იქნა მორიგი რეზოლუცია
გაერო-ს გენერალური ასამბლეის 77-ე სესიაზე მიღებულ იქნა მორიგი რეზოლუცია „აფხაზეთიდან, საქართველო და ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთი, საქართველო იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის“ შესახებ. წელს რეზოლუციას 100-მა წევრმა-სახელმწიფომ დაუჭირა მხარი.
რეზოლუცია კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან დევნილი მოსახლეობის ფუნდამენტურ უფლებებს, უპირველესად, საკუთარ საცხოვრებელ ადგილებში ნებაყოფლობითი, უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლებას ეთნიკური კუთვნილების მიუხედავად. ამასთან, ის გმობს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ძალისმიერი გზით განხორციელებულ დემოგრაფიულ ცვლილებებს და ხაზს უსვამს დევნილთა საკუთრების უფლების პატივისცემისა და დაცვის აუცილებლობას.
გასული წლების მსგავსად, დოკუმენტში ხაზგასმულია კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული საქმიანობის შეუფერხებელი განხორციელების აუცილებლობა. აღნიშნული დებულება განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების შემდგომი ხელოვნური იზოლაციისკენ გადადგმული ნაბიჯებისა და ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობის ფონზე.
მნიშვნელოვანია, რომ რეზოლუცია მოუწოდებს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მონაწილეებს, გაააქტიურონ ძალისხმევა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნებას.
ჰუმანიტარული კონტექსტის გარდა, რეზოლუციას აქვს პრაქტიკული დატვირთვა, ვინაიდან მოუწოდებს გაერო-ს გენერალურ მდივანს, ყოველწლიურად მოამზადოს ანგარიში საქართველოში მცხოვრები დევნილი მოსახლეობის მდგომარეობისა და რეზოლუციის შესრულების თაობაზე, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის საერთაშორისო მექანიზმების არარსებობის პირობებში.
გაერო-ს გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის ყოველწლიური მიღება და მხარდაჭერის მზარდი დინამიკა ადასტურებს, რომ საქართველოს მთავრობის ძალისხმევის შედეგად, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა კვლავ რჩება მსოფლიოს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ფორუმის დღის წესრიგში და იპყრობს საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღებას.

На 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН была принята еще одна резолюция «Положение внутренне перемещенных лиц и беженцев из Абхазии, Грузия и Цхинвальского региона/Южной Осетии, Грузия». В этом году документ поддержали 100 государств.
Резолюция еще раз подтверждает неотъемлемое право ВПЛ из Абхазии и цхинвальского региона на безопасное и достойное возвращение в свои дома независимо от этнической принадлежности. В то же время она осуждает насильственные демографические изменения на оккупированных территориях Грузии и подчеркивает необходимость уважения и защиты прав собственности ВПЛ.
Как и в предыдущие годы, в документе подчеркивается необходимость беспрепятственного осуществления гуманитарной деятельности в пострадавших от конфликтов регионах. Указанное приобретает особое значение на фоне предпринятых шагов по дальнейшей искусственной изоляции оккупированных регионов Грузии и тяжелой гуманитарно-правовой ситуации на местах.
В то же время, резолюция призывает участников Женевских международных переговоров активизировать усилия по улучшению положения в области безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии, что, в свою очередь, будет способствовать возвращению ВПЛ в свои дома.
Помимо гуманитарного контекста, резолюция имеет и практическое значение, так как призывает Генерального секретаря ООН готовить ежегодный доклад о положении ВПЛ в Грузии и о выполнении резолюции, что особенно важно в отсутствии международных механизмов мониторинга прав человека на оккупированных территориях.
Ежегодное принятие резолюции и растущая динамика поддержки доказывают, что в результате усилий правительства Грузии правовое положение населения, затронутого конфликтом, остается на повестке дня международного сообщества.