სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ქ. ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის რიგით მე-12 სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპარლამენტის წევრებს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა ევროკავშირის მნიშვნელოვანი როლი და ჩართულობა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის გზით.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა საქართველოს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ამ დრომდე მიმდინარე ოკუპაციის შედეგები და ყურადღება გაამახვილა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებზე, როგორიც არის ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, თავისუფალ გადაადგილებაზე მკაცრი შეზღუდვების დაწესება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ფიზიკური ბარიერების აღმართვა, საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავება, რუსიფიკაციის პოლიტიკის განხორციელება და სხვ. სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საკითხის საერთაშორისო დღის წესრიგში აქტიურად შენარჩუნების, ასევე ძალისხმევის შემდგომი გაძლიერებისა და კონსოლიდაციის მნიშვნელობას, მათ შორის უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების და საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაში დამნაშავე პირების პასუხისგებაში მიცემის უზრუნველსაყოფად.
თეა ახვლედიანმა ასევე დეტალურად ისაუბრა საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესზე, რომელიც არსებული გამოწვევების მიუხედავად ეფექტიანად ხორციელდება, ვინაიდან იზრდება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები იმ ადამიანების რაოდენობა, ვინც გამოხატავს ინტერესს აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში გახსნილი შესაძლებლობების მიმართ და სამშვიდობო ინიციატივებში ჩართვის სურვილს.
„მეტად მნიშვნელოვანი იყო დღეს, ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორების მტკიცე მხარდაჭერით, საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საკითხზე მსჯელობა, იმის გათვალისწინებითაც, რომ საქართველო 30 წელზე მეტია, რაც განიცდის როგორც ჰიბრიდული, ასევე რუსული აგრესიის და უკვე 15 წლიანი მიმდინარე ოკუპაციის უმძიმეს შედეგებს. შესაბამისად, ქართველმა ხალხმა ყველაზე კარგად იცის დამოუკიდებლობის მოპოვების, თავისუფალი არჩევანის სუვერენული უფლების და მშვიდობის, ისევე როგორც მისი შენარჩუნების ფასი, რისთვისაც საქართველოს მთავრობა ყოველდღიურად ახორციელებს ინტენსიურ ძალისხმევას, ეროვნული ინტერესების შესაბამისად, საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების თანახმად და ევროპულ ოჯახში ჩვენი დამსახურებული ადგილის დამკვიდრების მიზნით. სწორედ ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილი რთული ვითარების, განვითარებული მოვლენების, უმძიმესი ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობის დეტალურად განხილვასთან ერთად, ჩვენ ვიმსჯელეთ სამშვიდობო ინიციატივების დღესდღეობით არსებულ შედეგებზე და ჩვენს სამომავლო ხედვაზე, რაც უმთავრესია შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის მიზნების მიღწევის გზაზე. ევროკავშირმა კიდევ ერთხელ რა თქმა უნდა ურყევად და მტკიცედ დაადასტურა სრული მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში,“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
დასასრულს, სახელმწიფო მინისტრმა განაცხადა, რომ როგორც საერთაშორისო თანამეგობრობის პასუხისმგებლიანი და სანდო წევრი, საქართველო ყოველთვის იყო ნაკისრი ვალდებულებების ერთგული და კვლავ გააგრძელებს მათ შესრულებას, როგორც დემოკრატიული რეფორმების კუთხით რეგიონში ლიდერი ქვეყანა, იმ მიზნით, რომ განაგრძოს ურყევი სვლა ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე, რაც აგრეთვე მნიშვნელოვანია ქვეყანაში მდგრადი მშვიდობის უზრუნველსაყოფად.

Государственный министр выступила на 12-м заседании Комитета парламентской ассоциации Грузия-ЕС в рамках своего рабочего визита в Брюссель.
Теа Ахвледиани поблагодарила депутатов Европарламента за их решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и отметила важную роль ЕС в мирном урегулировании конфликта, в том числе путем примирения искусственно разделенных обществ.
Она рассмотрела итоги продолжающейся оккупации в Абхазии и Цхинвальском регионе и акцентировала внимание на грубых нарушениях основных прав пострадавшего от конфликта населения, таких как этническая дискриминация, введение строгих ограничений на свободное передвижение, возведение колючей проволоки, незаконное задержание граждан Грузии, реализация политики русификации и т. д. Госминистр подчеркнула важность сохранения в международной повестке дня вопроса урегулирования конфликта в Грузии, а также обеспечения безоговорочного и немедленного освобождения граждан Грузии, находящихся в незаконном заключении, и необходимость привлечения к ответственности виновных в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гиги Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия.
Теа Ахвледиани также подробно рассказала о процессе реализации политики примирения и вовлеченности, которая эффективно реализуется, несмотря на существующие вызовы, поскольку увеличивается количество людей, проживающих на оккупированных территориях, которые выражают желание участвовать в мирных инициативах.
«Сегодня было очень важно, при активной поддержке наших стратегических партнеров, обсудить вопрос мирного урегулирования конфликта в Грузии, принимая во внимание, что Грузия уже более 30 лет испытывает наихудшие последствия как гибридной войны, так и российской агрессии. Соответственно, грузинский народ лучше всех знает цену обретения независимости, суверенного права свободного выбора и мира, а также его сохранения, для чего грузинское правительство ежедневно прилагает интенсивные усилия, в соответствии с национальными интересами, согласно внешнеполитическим приоритетам, для того, чтобы занять достойное место в европейской семье. Наряду с подробным обсуждением тяжелой гуманитарной и правовой ситуации в оккупированных регионах мы обсудили текущие результаты мирных инициатив и наше видение будущего, что имеет первостепенное значение для достижения целей государственной политики примирения и вовлеченности. Представители ЕС еще раз подтвердили свою полную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в международно признанных границах», - заявила Теа Ахвледиани.
В заключение госминистр заявила, что как ответственный и надежный член международного сообщества, Грузия всегда была верна своим обязательствам и будет продолжать выполнять их как ведущая страна в регионе в плане демократических реформ, чтобы продолжать свое неуклонное продвижение по пути европейской и евроатлантической интеграции, что также важно для обеспечения устойчивого мира в стране.