სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საქართველოში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) დელეგაციის ხელმძღვანელი ანნ მონტავონი.
სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა ისაუბრა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროგრამის მნიშვნელობაზე, როგორც მისი შემდგომი ეფექტიანობის უზრუნველყოფისა და გაუჩინარებულ პირთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის, ასევე მრავალწლიან მოლოდინსა და გაურკვევლობაში მყოფი ოჯახების თანადგომის თვალსაზრისით.
შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ინიციატივით ჩატარებული სტრატეგიული კვლევის დასკვნების და რეკომენდაციების თანახმად მიმდინარე, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესი, აქტუალური საკითხები და სამომავლო ხედვები.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების წარმომადგენლები თბილისიდან, გორიდან, ბათუმიდან, ზუგდიდიდან; ასევე, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის, სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები და მოწვეული საერთაშორისო ექსპერტები.
„საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად გაუჩინარებულთა ხვედრის დადგენის და მოძიების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ცენტრალური როლი ენიჭება უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებს, მათთან ინტენსიურ კომუნიკაციას, ინფორმირებას პროგრამის მიმდინარეობის თაობაზე და, რა თქმა უნდა, მათ თანადგომას. სწორედ ამ მიზანს ემსახურებოდა ჩვენი დღევანდელი შეხვედრა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მცხოვრები ოჯახების წარმომადგენლებთან, რომელზეც პროგრამის მიმდინარეობისას გამოვლენილი სხვადასხვა აქტუალური საკითხის განხილვასთან ერთად, ჩვენ გავეცანით მათ მოსაზრებებს და ვიმსჯელეთ პროცესში მათი შემდგომი ეფექტიანი ჩართულობის გზებზე. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სხვა შესაბამის სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, განაგრძობს კოორდინირებულ მუშაობას ამ მიმართულებით, როგორც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის, ასევე პროგრამის განხორციელების პროცესში ჩართულ სხვა აქტორებთან ერთად,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани провела встречу с представителями семей пропавших без вести
Теа Ахвледиани провела встречу с представителями семей пропавших без вести. На встрече также присутствовала глава делегации Международного комитета Красного Креста (ICRC) в Грузии Анн Монтавони.
Госминистр Теа Ахвледиани рассказала о важности программы поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года, как в плане обеспечения его дальнейшей эффективности и определения судьбы и местонахождения пропавших без вести, так и в плане поддержки семей, которые ждут много лет и находятся в неизвестности.
Участники встречи обсудили процесс трансформации действующей программы поиска пропавших без вести, согласно рекомендациям стратегического исследования, проведенного по инициативе Международного комитета Красного Креста.
Во встрече приняли участие представители семей пропавших без вести из Тбилиси, Гори, Батуми, Зугдиди, а также представители Международного комитета Красного Креста, государственных органов и приглашенные международные эксперты.
«В рамках государственной программы по выяснению судьбы лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны 2008 года в Грузии, центральная роль отводится семьям пропавших без вести и их поддержке. Этой цели послужила наша сегодняшняя встреча с представителями семей, проживающих в разных регионах Грузии, в ходе которой, наряду с обсуждением различных актуальных вопросов, мы обсудили пути их дальнейшего эффективного вовлечения в процесс. Аппарат Госминистра совместно с другими соответствующими государственными органами продолжит скоординированную работу в этом направлении, как с Международным комитетом Красного Креста, так и с другими субъектами, участвующими в реализации программы», - заявила Теа Ахвледиани.