სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა იმერეთის რეგიონში კულტურულ-საგანმანათლებლო ტრენინგ-სემინარი თემაზე: „ახალგაზრდები სამოქალაქო ინტეგრაციისთვის“ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
16 ივნისი 2023
თეა ახვლედიანმა 2 დღიანი ტრენინგ-სემინარი ახალგაზრდებთან არაფორმალური შეხვედრით დაიწყო და ღონისძიების ოფიციალური ნაწილი მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით გამართულ სემინარზე ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში მცხოვრებ ახალგაზრდებს მინისტრმა ტრენინგის ძირითადი თემატიკა და მიზნები გააცნო; თეა ახვლედიანმა ასევე ისაუბრა უწყების კომპეტენციაში შემავალი როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობზე, მიღწეულ შედეგებსა და დასახულ გეგმებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა დეზინფორმაციასთან ბრძოლის, მისი გავრცელების პრევენციისა და მედიაწიგნიერების მნიშვნელობაზე ორივე პოლიტიკის ფარგლებში დასახული მიზნების მისაღწევად. ამასთან, მიმოიხილა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში განხორციელებული რეფორმები და მიღწეული შედეგები. მან ხაზი გაუსვა ახალგაზრდების როლის გაძლიერებასა და ჩართულობის მნიშვნელობას აღნიშნულ პროცესებში. შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა. თეა ახვლედიანმა სემინარის მონაწილეთა კითხვებს უპასუხა და მათი მოსაზრებები მოისმინა.
"ჩვენ ვაგრძელებთ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ორგანიზებული კულტურულ-საგანმანათლებლო ტრენინგ-სემინარების ციკლის განხორციელებას არაქართულენოვანი ახალგაზრდებისთვის სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებიდან, რომლის ძირითადი მიზანია ჩვენი საქმიანობის თაობაზე, ისევე როგორც სხვა აქტუალურ საკითხებზე ჩვენი ახალგაზრდების ინფორმირება, მათი ცნობიერების ამაღლება, მათი უნარ-ჩვევების გაძლიერება და სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის და როლის გაზრდა. ამ პროექტის განხორციელებაში ჩვენ მხარს გვიჭერს საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამა ადამიანის უფლებათა გაეროს უმაღლესი კომისრის ოფისი და პროექტი მიმდინარეობს ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ, საქართველოში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) წარმომადგენელმა ბესარიონ ბოხაშვილმა და იმერეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულმა ზვიად შალამბერიძემ.
საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ აღნიშნა, რომ ციფრული სამყაროს პირობებში, ახალგაზრდები, ქალები და უმცირესობათა წარმომადგენლები დეზინფორმაციისა და სიძულვილის ენის პირველადი სამიზნე ჯგუფი არიან. გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ სათანადოდ შეაფასა ეს საფრთხე და 2021 წელს, სიძულვილის ენასთან ბრძოლის დღე დააწესა, რომელიც 18 ივნისს აღინიშნება. გაერომ ასევე შეიმუშავა მსოფლიოს საზოგადოებებში სიძულვილის ენასთან ბრძოლის სტრატეგია და ამ მხრივ, შესაბამისი ვალდებულებებიც აიღო.
„ევროკავშირის ხელშეწყობით, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან და გაეროს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის ოფისთან ერთად, ვაგრძელებთ ახალგაზრდული სემინარების ციკლს სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებზე. ჩვენი შეხვედრები ქმნის სადისკუსიო პლატფორმას, სადაც ახალგაზრდები მსჯელობენ ადამიანის უფლებების, თანასწორობისა და ურთიერთპატივისცემის შესახებ. მნიშვნელოვანია, რომ მათ ისწავლონ ინფორმაციისა და სოციალური მედიის კომპლექსურ სამყაროში ნავიგაცია და დეზინფორმაციის ამოცნობა. ჩვენი მიზანია, გავაძლიეროთ ახალგაზრდები, რათა მათთან ერთად ავაშენოთ ჩვენი ერთობლივი მომავალი და შევქმნათ უფრო თანასწორი და დემოკრატიული საზოგადოება“, - განაცხადა ჩერნიშოვამ.
ტრენინგ-სემინარი კულტურულ კომპონენტსაც მოიცავდა, რომლის ფარგლებშიც ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონებიდან 35 ახალგაზრდა პრომეთეს მღვიმესა და სათაფლიას ნაკრძალს ეწვია.
კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარების ციკლი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) მხარდაჭერით ჩატარდა.

Государственный министр Теа Ахвледиани приветственной речью открыла культурно-образовательный семинар на тему: «Молодежь за гражданскую интеграцию».
Теа Ахвледиани начала двухдневный тренинг-семинар с неформальной встречи с молодежью и открыла официальную часть мероприятия приветственной речью. На семинаре, организованном аппаратом государственного министра, Теа Ахвледиани представила молодежи основные темы и цели тренинга. Она также рассказала о целях, достигнутых результатах и планах на будущее в направлении политики примирения и вовлеченности и политики гражданского равноправия и интеграции.
Госминистр акцентировала внимание на важности борьбы с дезинформацией, предотвращения ее распространения и повышения медиаграмотности для достижения целей, поставленных в рамках обеих политик. Кроме того, Теа Ахвледиани рассказала о приоритетах европейской интеграции Грузии, проведенных реформах и достигнутом прогрессе. Она подчеркнула важность усиления роли молодежи в указанных процессах. Встреча прошла в дискуссионном режиме. Теа Ахвледиани ответила на вопросы участников семинара и выслушала их мнения.
«Мы продолжаем реализацию цикла культурно-просветительских тренингов-семинаров, организованных аппаратом государственного министра для негрузиноязычной молодежи регионов Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети. Основной целью встреч является информирование нашей молодежи о нашей деятельности, а также других актуальных вопросах, повышение их осведомленности, укрепление их навыков и повышение их роли в процессе реализации государственной политики. В реализации этого проекта нас поддерживает Программы развития Организации Объединенных Наций и Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека», - заявила Теа Ахвледиани.
Перед участниками также выступили заместитель руководителя Программы развития ООН (UNDP) Анна Чернышова, представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (OHCHR) в Грузии Бесарион Бохашвили и губернатор Имерети Звиад Шаламберидзе.
Анна Чернышова отметила, что в цифровом мире молодежь, женщины и представители меньшинств являются основной целевой группой для дезинформации и разжигания ненависти. Генеральная ассамблея ООН должным образом оценила эту угрозу и в 2021 году учредила день борьбы с разжиганием ненависти, который отмечается 18 июня. Организация Объединенных Наций также разработала стратегию по борьбе с ненавистнической риторикой и взяла на себя соответствующие обязательства в этом отношении.
«При поддержке ЕС, совместно с Аппаратом госминистра и Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека мы продолжаем цикл молодежных семинаров по вопросам гражданской интеграции. Наши встречи создают дискуссионную площадку, где молодые люди обсуждают права человека, равенство и взаимное уважение. Важно, чтобы они научились ориентироваться в сложном мире информации и социальных сетей и распознавать дезинформацию. Наша цель — дать молодым людям возможность строить наше общее будущее и создавать более равноправное и демократическое общество», - заявила Анна Чернышова.
Тренинг-семинар также включал культурную составляющую, в рамках которой 35 молодых людей из районов проживания этнических меньшинств посетили пещеру Прометея и заповедник Сатаплия.
Цикл тренинг-семинаров был организован Аппаратом Государственного министра при поддержке Европейского союза (EU), Программы развития Организации Объединенных Наций (UNDP) и Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека (OHCHR).