თეა ახვლედიანმა, ქართველი და აფხაზი სპეციალისტების მიერ ერთობლივად მომზადებული საარქივო გამოცემებისა და მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმების პრეზენტაციისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა
23 ივნისი 2023
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, ქართველი და აფხაზი სპეციალისტების მიერ ერთობლივად მომზადებული საარქივო გამოცემებისა და მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმების პრეზენტაციისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის უშუალო მხარდაჭერითა და ორგანიზებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აქტიური ჩართულობით და ევროპის საბჭოს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული ნდობის აღდგენის პროექტის ფარგლებში, ქართველი და აფხაზი სპეციალისტების ინტენსიური თანამშრომლობის შედეგად, მომზადდა 5 ერთობლივი კვლევა და 3 მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმი, რომლებიც აფხაზეთის რეგიონში საბჭოთა ოკუპაციის პერიოდში განხორციელებულ რეპრესიებს, რეჟიმის წინააღმდეგ ბრძოლას და მეორე მსოფლიო ომში დაღუპულ და უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების ხვედრსა და ხსოვნას უკავშირდება.
ფილმების პრეზენტაციისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას, სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის აღდგენის, საერთო ინტერესების გარშემო თანამშრომლობისა და დიალოგის გაღრმავების მნიშვნელობას, რისი ერთ-ერთი წარმატებული მაგალითიც არის წლების განმავლობაში წარმართული ერთობლივი ქართულ-აფხაზური ძალისხმევა, შსს-ს არქივში დაცული უნიკალური მასალების მოძიებისა და ისტორიული პუბლიკაციების გამოცემის მიმართულებით. ამ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერებით აღნიშნა ევროპის საბჭოს განსაკუთრებული როლი და აქტიური ჩართულობა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის, შერიგებისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის პროცესში. ამასთან, თეა ახვლედიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შსს-ს აკადემიას, არქივს, პროექტის ფარგლებში ჩართულ ყველა მონაწილეს გაწეული ძალისხმევისთვის.
დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით, აგრეთვე, მიმართეს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე დარახველიძემ, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ, ასევე, სპეციალური სტუმრის სტატუსით - საქართველოს პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი ვოლსკიმ.
ღონისძიების მეორე ნაწილი ქართულ-აფხაზური გამოცემების წარდგენას და პროექტის მონაწილეთა შეფასებას დაეთმო, სადაც მიმოხილულ იქნა თითოეული გამოცემის მნიშვნელობა, ასევე ქართულ-აფხაზური შეხვედრების მიმდინარეობა და სამუშაო პროცესი.
ერთობლივი ქართულ-აფხაზური პროექტისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წევრებმა, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა.
„დღევანდელ ღონისძიებაზე ჩვენ წარმოვადგინეთ ის ისტორიული პუბლიკაციები და მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმები, რომლებიც ქართველი და აფხაზი სპეციალისტების მიერ მრავალწლიანი მუშაობის, და უფრო მეტიც, ნდობაში, მეგობრობასა და ურთიერთპატივისცემაში გადაზრდილი ურთიერთობების, შედეგად მომზადდა. ამ პროექტის მონაწილე ყველა ქართველი და აფხაზი სპეციალისტის ფასდაუდებელ ძალისხმევასთან ერთად, განსაკუთრებით აღსანიშნავი,ა ჩვენი დიდი ხნის პარტნიორის ევროპის საბჭოს გამორჩეული როლი და მხარდაჭერა. ამგვარი პროექტების, ქართველთა, აფხაზთა და ოსთა ხალხთაშორისი კავშირების, ისევე როგორც საერთო ინტერესის სფეროებში თანამშრომლობის შედეგებია სწორედ, რომელიც ანიჭებს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას სამშვიდობო ინიციატივებს, რაც ჩვენი სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტია შერიგებისა და მშვიდობის მშენებლობის უმთავრესი მიზნის მიღწევისას,“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
„2009 წლიდან, ევროპის საბჭო მოწადინებულია ხელი შეუწყოს ხალხთაშორისი ურთიერთობების გაღრმავებას თბილისსა და სოხუმს შორის. ეს კონკრეტული პროექტი, რომელიც 2015 წელს დაიწყო, ძალიან წარმატებულია და ჩვენ ვამაყობთ მის ფარგლებში გაწეული საქმიანობით,“ - განაცხადა ანა კაპელომ.

Госминистр Теа Ахвледиани открыла мероприятие, посвященное презентации архивных изданий и художественно-документальных фильмов, подготовленных совместно грузинскими и абхазскими специалистами.
При непосредственной поддержке и организации Аппарата государственного министра, активном участии Министерства внутренних дел и при финансовой поддержке Совета Европы, в результате интенсивного сотрудничества грузинских и абхазских специалистов, было подготовлено 5 совместных исследований и 3 художественно-документальных фильма в рамках проекта восстановления доверия, которые связаны с репрессиями, проведенными в Абхазском регионе во время советской оккупации, борьбой против режима, судьбами и памятью людей, погибших и пропавших без вести во время Второй мировой войны.
Выступившая на мероприятии госминистр Теа Ахвледиани подчеркнула важность восстановления доверия между членами искусственно разделенного общества, одним из успешных примеров чего являются совместные грузино-абхазские усилия, проводимые на протяжении многих лет в направлении поиска сохранившихся уникальных материалов в архивах МВД и публикации исторических изданий. Госминистр с благодарностью отметила особую роль и активное участие Совета Европы в процессе содействия мирному урегулированию конфликта. Кроме того, Теа Ахвледиани поблагодарила МВД Грузии, Академию МВД, архив и всех участников проекта за их усилия.
На мероприятии выступили заместитель министра внутренних дел Грузии Александр Дарахвелидзе, глава офиса Совета Европы в Грузии Наталья Вутова и первый вице-спикер и председатель временной комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации Георгий Вольский.
Вторая часть мероприятия была посвящена презентации грузино-абхазских изданий и оценке участников проекта, где была рассмотрена важность каждой публикации, а также ход и рабочий процесс грузино-абхазских встреч.
В мероприятии, посвященном совместному грузино-абхазскому проекту, приняли участие члены парламента и правительства Грузии, представители дипломатических миссий и международных организаций, а также гражданского общества и академических кругов.
«На сегодняшнем мероприятии мы представили те исторические издания и художественно-документальные фильмы, которые были подготовлены грузинскими и абхазскими специалистами в результате многолетней работы. Наряду с неоценимыми усилиями всех грузинских и абхазских специалистов, участвующих в этом проекте, особо следует отметить выдающуюся роль и поддержку нашего давнего партнера – Совета Европы. Именно результаты сотрудничества в областях, представляющих общий интерес грузин, абхазов и осетин, придают особое значение мирным инициативам, что является приоритетом нашей государственной политики», - заявила Теа Ахвледиани.
«С 2009 года Совет Европы стремится содействовать углублению отношений между Тбилиси и Сухуми. Этот конкретный проект, начатый в 2015 году, оказался очень успешным, и мы гордимся проделанной работой», заявила Ана Капелло.