შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის საკონსულტაციო მექანიზმის ფარგლებში სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის საკონსულტაციო მექანიზმის ფარგლებში სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებს. სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილე ლია გიგაურმა ამჯერად შეხვედრა გამართა „მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა“ და „მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების“ თემებზე.
ლია გიგაურმა ისაუბრა საკონსულტაციო სამუშაო ჯგუფების მუშაობისა და თემატური შეხვედრის ფარგლებში გამოთქმული მოსაზრებებისა და რეკომენდაციების მნიშვნელობაზე სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო პოლიტიკის ეფექტიანი შესრულების თვალსაზრისით. მან აქცენტი გააკეთა 2023-24 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში დასახული ამოცანებისა და აქტივობების შესრულების დინამიკაზე.
საკონსულტაციო სამუშაო ჯგუფების შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სამთავრობო კომისიის წევრი შესაბამისი უწყებების ხელმძღვანელი პირები, რომლებმაც შეხვედრის მონაწილეებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს თავიანთი უწყებების კომპეტენციის ფარგლებში სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების და მიღწეული შედეგების შესახებ.
სამუშაო შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ როგორც ცენტრალური, ისე რეგიონული მედიის წარმომადგენლები, რომლებმაც სამოქალაქო საზოგადოებას ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების თვალსაზრისით განხორციელებულ ღონისძიებებზე მოკლე ანგარიში წარუდგინეს. საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ წარმოდგენილ იქნა ინფორმაცია ეთნიკური უმცირესობებისთვის ახალი ამბების მშობლიურ ენაზე მიწოდებასთან დაკავშირებით როგორც ტელევიზიით, ასევე ვებგვერდის საშუალებით. ასევე აღინიშნა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი რეგიონულ მედიებს თავის კონტენტს სრულიად უსასყიდლოდ უზიარებს, რაც თავის მხრივ, საქართველოში მცხოვრები სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფებისთვის ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის შესაძლებლობას ზრდის.
შეხვედრა ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა. მონაწილე არასამთავრობო, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და სფეროს ექსპერტებმა ასევე იმსჯელეს მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების მხარდაჭერისა და გაძლიერების აქტუალურ საკითხებზე, წარმოადგინეს რეკომენდაციები შემდგომი თანამშრომლობის გაგრძელების მიზნით.
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის ფარგლებში ფუნქციონირებს 6 საკონსულტაციო თემატური სამუშაო ჯგუფი: ახალგაზრდებისა და ქალების გაძლიერება, სოციალურ-ეკონომიკური ინტეგრაცია, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა, მცირერიცხოვანი ეთნიკური უმცირესობების მხარდაჭერა, განათლება და სახელმწიფო ენა, ინტერკულტურული დიალოგის წახალისება.
საკონსულტაციო თემატური სამუშაო ჯგუფები წარმოადგენს პლატფორმას კონკრეტული თემატური მიმართულებებით განხილვებისა და ინტერაქციის, რეკომენდაციებისა და მოსაზრებების გაზიარებისთვის და მიზნად ისახავს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2021-2030 წლების სამოქმედო გეგმის ეფექტიანად განხორციელების ხელშეწყობას.
სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა ჩატარდა გაეროს განვითარების პროგრამა საქართველოში თანამშრომლობითა და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით.

Аппарат госминистра продолжает проводить заседания тематических консультативных рабочих групп Правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции
28 June 2023
Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает проводить заседания тематических консультативных рабочих групп Правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции. Первый заместитель госминистра Лия Гигаури на этот раз провела заседания на темы «доступ к СМИ и информации» и «поддержка малых этнических меньшинств».
Она рассказала о важности мнений и рекомендаций, высказанных в рамках работы консультативных рабочих групп и тематической встречи, для эффективной реализации государственной политики гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы. Гигаури акцентировала внимание на динамике реализации целей и задач, поставленных в рамках плана действий на 2023-2024 годы.
В заседании консультативных рабочих групп также участие приняли руководители ведомств-членов правительственной комиссии, которые предоставили участникам заседания подробную информацию о выполнении обязательств, предусмотренных планом действий.
В рабочей встрече также приняли участие представители как центральных, так и региональных СМИ, которые представили гражданскому обществу краткий отчет о реализованных мерах по улучшению доступа к СМИ и информации для представителей этнических меньшинств. Общественный вещатель представил информацию о предоставлении новостей этническим меньшинствам на их родном языке как по телевидению, так и через сайт. Также было отмечено, что Общественный вещатель совершенно бесплатно делится своим контентом с региональными СМИ, что, в свою очередь, увеличивает возможность доступа к информации для различных этнических групп, проживающих в Грузии.
Встреча прошла в интерактивном формате. Представители неправительственных, международных и донорских организаций, а также эксперты в данной области обсудили актуальные вопросы поддержки национальных меньшинств и представили рекомендации по дальнейшему сотрудничеству.
В рамках правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции действуют 6 консультативных тематических рабочих групп: усиление роли молодежи и женщин, социально-экономическая интеграция, доступ к СМИ и информации, поддержка малых этнических меньшинств, образование и государственный язык, поощрение межкультурного диалога. Рабочие группы являются площадкой для дискуссий, взаимодействия, обмена рекомендациями и мнениями и направлены на содействие эффективной реализации Госстратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2021-2030 годы.