თეა ახვლედიანმა, საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფ, ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში ირენ ფელინს უმასპინძლა
30 ივნისი 2023
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფ, ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში ირენ ფელინს უმასპინძლა.
ერთდღიანი სამუშაო პროგრამის ფარგლებში გამართულ ორმხრივ შეხვედრაზე თეა ახვლედიანმა და ირენ ფელინმა განიხილეს საკითხთა ფართო სპექტრი, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან მიმართებით შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის, ისევე როგორც სამშვიდობო ინიციატივების პრიორიტეტები, დღემდე მიღწეული შედეგები და არსებული გამოწვევები, ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მძიმე უფლებრივი და ჰუმანიტარული მდგომარეობა. ყურადღება გამახვილდა სამშვიდობო პროცესში ქალთა როლის გაზრდის მნიშვნელობაზე. სახელმწიფო მინისტრმა ირენ ფელინს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ, ისევე როგორც საქართველოს სამშვიდობო ძალისხმევის მიმართ მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
ასევე, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით გაიმართა ირენ ფელინისა და თეა ახვლედიანის ერთობლივი შეხვედრა სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან მოქმედი ორი პლატფორმის - ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭოსა და ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან. შეხვედრისას, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შესაძლებლობა მიეცათ მაღალი რანგის სტუმართან და სახელმწიფო მინისტრთან განეხილათ რიგი აქტუალური საკითხებისა, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მდგომარეობა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებები; წარმოედგინათ საკუთარი საქმიანობის მთავარი მიმართულებები; გაეზიარებინათ საკუთარი ხედვა სამშვიდობო პროცესში ქალთა როლის გაძლიერებასთან დაკავშირებით. მონაწილეებმა შეხვედრა ძალზე დადებითად შეაფასეს და საქართველოს სახელმწიფო მინისტრს და ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს ამ ინიციატივისთვის მადლობა გადაუხადეს. თეა ახვლედიანმა კიდევ ერთხელ აღნიშნა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში საერთაშორისო მხარდაჭერისა და ჩართულობის, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოებასთან, მათ შორის ქალთა ორგანიზაციებთან აქტიური თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ირენ ფელინი, თეა ახვლედიანთან ერთად, სოფელ ოძისში საოკუპაციო ხაზსაც ეწვია. ნატო-ს წარმომადგენელი ადგილზე გაეცნო შექმნილ უსაფრთხოების ვითარებას და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებისგან მიიღო დეტალური ინფორმაცია ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით რუსეთის საოკუპაციო ძალების უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის, მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის, საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფისა და უკანონო დაკავებების, ასევე ადამიანის უფლებების სხვა უხეში დარღვევებისა და ინციდენტების თაობაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ოკუპირებულ რეგიონებში და გამყოფ ხაზებთან არსებული ვითარების თაობაზე საერთაშორისო პარტნიორების ინფორმირებისა და ერთობლივი სამშვიდობო ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილებისა და უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
„საყოველთაოდ აღიარებულია, რომ შეიარაღებული კონფლიქტების დროს და მათი შედეგების გავლენის გათვალისწინებით, ქალები გამორჩეულად მოწყვლად ჯგუფს წარმოადგენენ, მაგრამ, ამავე დროს, უკიდურესად მნიშვნელოვანია მათი როლი კონფლიქტების პრევენციისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების კონტექსტში, რისი მხარდაჭერაც ჩვენი პოლიტიკის ფარგლებში პრიორიტეტად გვაქვს გაცხადებული. სწორედ ამიტომ ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის ირენ ფელინის მიერ ჩვენი საქმიანობის მიმართ გამოხატულ ინტერესს, ჩართულობასა და მხარდაჭერას უდიდეს მნიშვნელობას ვანიჭებთ. მასთან ორმხრივ შეხვედრაზე ჩვენ განვიხილეთ საქართველოს სამშვიდობო ძალისხმევის პრიორიტეტულ საკითხთა ფართო სპექტრი. ამასთანავე, ჩვენ გავმართეთ ერთობლივი ღონისძიება სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან დაარსებული ექსპერტთა საკონსულტაციო პლატფორმის წევრებთან, სადაც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ერთად, განვიხილეთ მშვიდობის მშენებლობის პროცესში გაწეული საქმიანობა, არსებული გამოწვევები და ქალთა როლის შემდგომი გაძლიერების შესაძლებლობები. ჩვენ ასევე ვეწვიეთ სოფელ ოძისს, სადაც ირენ ფელინი ადგილზე გაეცნო საოკუპაციო ხაზთან არსებულ ვითარებას “ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
„სასიამოვნოა, რომ საქართველოში კვლავ დავბრუნდი, ეს ბოლო რამდენიმე თვეში ჩემი მეორე ვიზიტია. საქართველოში პრეზიდენტის მოწვევით ვიმყოფები, რათა დავესწრო ქალთა საერთაშორისო კონფერენციას. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს მომეცა შესაძლებლობა, ადგილზე ვიზიტის დროს პირადად გავცნობოდი საქართველოში არსებულ ვითარებას. მშვიდობის მშენებლობისა და კონფლიქტის მოგვარების პროცესში არსებითია ქალთა როლი და სწორედ ეს არის გათვალისწინებული ჩემი, როგორც ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის მანდატით. საქართველო ნატოს-თვის ღირებული პარტნიორია. მე აქ ვიმყოფები იმისთვის, რომ დავადასტურო ჩემი მხარდაჭერა და ალიანსის ჩართულობა საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ მისწრაფებებში,“- განაცხადა ირენ ფელინმა.

Теа Ахвледиани провела встречу со специальным представителем Генерального секретаря НАТО по вопросам женщин, мира и безопасности Ирен Феллин
30 June 2023
Госминистр Теа Ахвледиани провела встречу со специальным представителем Генерального секретаря НАТО по вопросам женщин, мира и безопасности Ирен Феллин.
На двусторонней встрече, состоявшейся в рамках однодневной рабочей программы, Теа Ахвледиани и Ирен Феллин обсудили широкий круг вопросов, в том числе государственную политику примирения и вовлеченности, а также приоритеты мирных инициатив, достигнутые на сегодняшний день результаты и существующие проблемы в этом направлении. Было акцентировано внимание на важности повышения роли женщин в мирном процессе. Госминистр поблагодарила Ирен Феллин за ее решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.
Также по инициативе и организации Аппарата Госминистра состоялась совместная встреча Ирэн Фелин и Теи Ахвледиани с представителями неправительственного сектора - Экспертно-консультативного совета и Женской консультативной платформы. В ходе встречи представители гражданского общества имели возможность обсудить с высоким гостем и госминистром ряд текущих вопросов, в том числе текущую ситуацию с точки зрения безопасности и прав человека на оккупированных территориях Грузии и потребности населения, затронутого конфликтом; представить основные направления своей деятельности; поделиться своим видением усиления роли женщин в мирном процессе. Участники очень положительно оценили встречу и поблагодарили госминистра Грузии и специального представителя генерального секретаря НАТО за эту инициативу. Теа Ахвледиани еще раз отметила важность международной поддержки в процессе мирного урегулирования конфликта, а также важность активного сотрудничества с гражданским обществом, в том числе с женскими организациями.
В рамках рабочего визита Ирэн Феллин вместе с госминистром также посетили линию оккупации в селе Одзиси. Представитель НАТО на месте ознакомилась с ситуацией в области безопасности и получила от представителей Службы государственной безопасности Грузии подробную информацию о незаконных действиях российских оккупационных сил в оккупированном Цхинвальском регионе.
Госминистр подчеркнула необходимость информирования международных партнеров о текущей ситуации в оккупированных регионах и продолжения совместных миротворческих усилий, что крайне важно для защиты основных прав затронутого конфликтом населения.
«Общепризнано, что женщины являются исключительно уязвимой группой во время вооруженных конфликтов, но в то же время крайне важна их роль в контексте предотвращения и мирного разрешения конфликтов. Вот почему мы придаем большое значение интересу, участию и поддержке специального представителя Генерального секретаря НАТО Ирен Феллин в отношении нашей деятельности. На двусторонней встрече мы обсудили широкий круг приоритетных вопросов. Кроме того, мы провели встречу с представителями гражданского общества, обсудили мероприятия, проводимые в процессе миростроительства и существующие вызовы в этом направлении. Мы также посетили село Одзиси, где Ирен Феллин ознакомилась с обстановкой вблизи оккупационной линии», - заявила Теа Ахвледиани.
«Приятно снова вернуться в Грузию, это мой второй визит за последние несколько месяцев. Я в Грузии по приглашению президента для участия в международной женской конференции. Очень важно, что сегодня мне была предоставлена ​​возможность лично ознакомиться с текущей ситуацией в Грузии. Роль женщин в процессе миростроительства и разрешения конфликтов очень важна, и именно это предусмотрено моим мандатом Специального представителя Генерального секретаря НАТО по вопросам женщин, мира и безопасности. Грузия является ценным партнером для НАТО. Я здесь, чтобы подтвердить свою поддержку евроатлантических устремлений Грузии», - заявила Ирен Феллин.