თეა ახვლედიანმა ევროპის საბჭოს პოლიტიკური საქმეებისა და საგარეო ურთიერთობების დირექტორატის დირექტორთან მიროსლავ პაპასთან შეხვედრა გამართა
4 ივლისი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ევროპის საბჭოს პოლიტიკური საქმეებისა და საგარეო ურთიერთობების დირექტორატის დირექტორთან მიროსლავ პაპასთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა მიროსლავ პაპას მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და ხაზი გაუსვა ევროპის საბჭოს მნიშვნელოვან როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის შერიგების და ჩართულობის პროცესში, ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის გზით. ამავე კონტექსტში, აღინიშნა გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობა, რომელიც ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებას ასახავს და ამგვარად, განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს ადგილზე ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის მექანიზმების არარსებობის ფონზე.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მიმდინარე ოკუპაცია და შედეგად, ადგილზე შექმნილი მძიმე უფლებრივი მდგომარეობა, მათ შორის, ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევები. მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ფართო ევროპული საზოგადოების რეგულარულად ინფორმირების მნიშვნელობას ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარების, მათ შორის ეთნიკური დისკრიმინაციის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის და საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების პროცესის, ასევე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის და სხვა ადამიანის უფლებების უხეში ხელყოფის თაობაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის მიმდინარეობის თაობაზე. ამ კონტექსტში, განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ხელოვნურად გაყოფილ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენის, თანამშრომლობის და ურთიერთპატივისცემაზე დაფუძნებული ურთიერთობების ჩამოყალიბების ხელშეწყობის მნიშვნელობაზე, რაც ევროპის საბჭოს მიერ მხარდაჭერილი ნდობის აღდგენის პროექტების ფარგლებში ეფექტიანად ხორციელდება.
მიროსლავ პაპამ აღნიშნა, რომ ევროპის საბჭო კვლავ აქტიურად გააგრძელებს ნდობის აღდგენის ღონისძიებების მხარდაჭერას და გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშების შემუშავებას.

Теа Ахвледиани провела встречу с директором Дирекции по политическим вопросам и международным отношениям Совета Европы Мирославом Папой
4 July 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с директором Дирекции по политическим вопросам и международным отношениям Совета Европы Мирославом Папой.
Теа Ахвледиани поблагодарила Мирослава Папу за решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ и подчеркнула важную роль Совета Европы в процессе мирного разрешения конфликтов в Грузии. В этом же контексте была отмечена важность сводных докладов Генерального секретаря, которые отражают ситуацию в оккупированных регионах и тем самым приобретают особый вес в условиях отсутствия механизмов мониторинга соблюдения прав человека на местах.
На встрече обсуждались нынешняя оккупация Абхазского и Цхинвальского регионов Грузии и, как следствие, создавшаяся там тяжелая правовая ситуация, в том числе грубые нарушения основных прав местного населения. Стороны подчеркнули важность регулярного информирования широкой европейской общественности о ситуации в оккупированных регионах, включая этническую дискриминацию, ограничение свободы передвижения, незаконное строительство колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль оккупационной линии, процесс незаконного задержания граждан Грузии, а также запрет на получение образования на родном языке и нарушении других прав человека.
Госминистр также рассказала о ходе политики примирения и вовлеченности. В этом контексте особый акцент был сделан на важности развития сотрудничества между искусственно разделенными обществами, которое эффективно реализуется в рамках проектов по укреплению доверия, поддерживаемых Советом Европы.
Мирослав Папа отметил, что Совет Европы продолжит активно поддерживать меры по укреплению доверия и разработку сводных отчетов Генерального секретаря.