თეა ახვლედიანმა გახსნა საზაფხულო სკოლა თემაზე „სამშვიდობო პოლიტიკა და ნდობის აღდგენა ოკუპირებულ რეგიონებთან“.
4 ივლისი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა საზაფხულო სკოლა თემაზე „სამშვიდობო პოლიტიკა და ნდობის აღდგენა ოკუპირებულ რეგიონებთან“.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ახალგაზრდების გამორჩეულ როლს და აღნიშნა, რომ მათი ხედვა ომისა და ოკუპაციისგან თავისუფალი, უსაფრთხო, დემოკრატიულ და ევროპულ განვითარებაზე ორიენტირებული მომავლის შესახებ განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს. ამ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების აქტიური ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით აპარატის მიერ განხორციელებულ საქმიანობასა და დაგეგმილ ღონისძიებებზე, მათ შორის 2022 წელს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ დაწესებულ „მშვიდობის ჯილდოზე ახალგაზრდებისთვის“.
სიტყვით გამოსვლისას სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტები და ამოცანები, მიღწული შედეგები და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის, ნდობის აღდგენისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრობლობის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
საზაფხულო სკოლა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ინიციატივით 3-8 ივლისის პერიოდში ხორციელდება და მიზნად ისახავს ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებას საქართველოში არსებული კონფლიქტისა და სახელმწიფოს სამშვიდობო პოლიტიკის თაობაზე. კურსის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია გასვლითი ვიზიტი გამყოფ ხაზთან მდებარე კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия открыла летнюю школу на тему «Политика мира и восстановление доверия с оккупированными регионами».
Теа Ахвледиани подчеркнула выдающуюся роль молодежи в процессе миростроительства и отметила, что ее видение будущего, свободного от войны и оккупации, безопасного, демократического и ориентированного на европейское развитие, требует особого внимания. Госминистр рассказала о деятельности и планируемых мероприятиях аппарата в целях содействия активному вовлечению молодежи в мирный процесс, в том числе о вручении «Премии мира для молодежи», учрежденной в 2022 году.
В своем выступлении глава ведомства рассмотрела приоритеты и задачи государственной политики примирения и вовлеченности, достигнутые результаты и планы на будущее, направленные на заботу о затронутом конфликтом населении и улучшение их социально-экономических условий.
Летняя школа проводится по инициативе Кавказского международного университеа, при поддержке аппарата государственного министра с 3 по 8 июля и направлена на повышение осведомленности молодежи о конфликте в Грузии и государственной политике мира. В рамках курса также запланировано посещение пострадавших от конфликта сел вдоль разделительной линии.