თეა ახვლედიანი ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა, სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო
19 ივლისი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და საქართველოს მთავრობის წევრებთან ერთად, ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა, სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და „წითელი ჯვრის“ საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი თანამშრომლობით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ამჯერად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 იდენტიფიცირებული პირის გადმოსვენება მოხერხდა, მათგან 4 სამხედრო და 9 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
შეიარაღებული მოქმედებების დროს დაღუპულთა სამოქალაქო პანაშვიდი. ორი დღის განმავლობაში სამების საკათედრო ტაძარში გაიმართება.
1 მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით, დანარჩენებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე დაკრძალავენ.
“დღეს ჩვენ მოვახერხეთ კიდევ 13 უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიჩნეული ადამიანის ნეშტის გადაცემა ოჯახებისთვის, რაც შესაძლებელი გახდა სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში გაწეული ინტენსიური მუშაობის, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერისა და განსაკუთრებით გამოვყოფდი ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის მონაწილეების ძალისხმევის შედეგად. ოჯახები, რომლებსაც დღეს ჩვენ შევხვდით სამხარაულის ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში არიან ჩვენი ქვეყნის და ხალხის მიერ განცდილი იმ ტრაგიკული მოვლენების უშუალო მონაწილეები, რაც უკავშირდება აფხაზეთში 90-იან წლებში განვითარებულ შეიარაღებულ მოქმედებებს. სამების საკათედრო ტაძარში დღეს ჩვენ პატივს მივაგებთ 4 სამხედროს და 9 სამოქალაქო პირის ხსოვნას, კიდევ ერთხელ ვუსამძიმრებთ მათ ოჯახებს და იმედს გამოვთქვამ, რომ 30-წლიანი გაურკვევლობის და მოლოდინის დასრულება ოდნავ მაინც შეუმსუბუქებს მათ ამ ტკივილს. დღესდღეობით, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 600-ზე მეტი ადამიანია მოძიებული, 240-ზე მეტია იდენტიფიცირებული და კვლავ უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა 2000. შესაბამისად, განვაგრძობთ ინტენსიურ და კოორდინირებულ უწყებათაშორის მუშაობას იმისთვის, რომ შეძლებისდაგვარად მეტი ადამიანის მოძიება და ოჯახებისთვის დაბრუნება გახდეს შესაძლებელი,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани присутствовала на гражданской панихиде 13 человек, погибших в результате вооруженного конфликта в Абхазии
19 July 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вместе с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили и членами правительства Грузии присутствовали на гражданской панихиде 13 человек, погибших в результате вооруженного конфликта в Абхазии.
При совместном сотрудничестве аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста, в рамках двустороннего, грузино-абхазского координационного механизма, были найдены и идентифицированы останки 13 лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х гг, из них 4 военнослужащих и 9 гражданских.
Гражданская панихида по погибшим пройдет в соборе Святой Троицы в течении двух дней. Один человек будет похоронен на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
«Сегодня нам удалось передать останки еще 13 пропавших без вести их семьям, что стало возможным в результате интенсивной работы, проделанной в рамках госпрограммы, поддержки Международного комитета Красного Креста и усилий участников специального грузино-абхазского координационного механизма. Семьи, с которыми мы сегодня встретились, являются непосредственными участниками трагических событий, пережитых нашей страной и народом в 90-е годы. Сегодня в соборе Святой Троицы мы чтим память 4 военнослужащих и 9 мирных жителей, еще раз выражаем соболезнования их семьям и надеемся, что окончание 30 лет неизвестности и ожидания хотя бы немного облегчит их боль. На сегодняшний день в рамках госпрограммы разыскано более 600 человек, более 240 установлены, 2000 до сих пор считаются пропавшими без вести. Соответственно, мы продолжим интенсивную и скоординированную межведомственную работу, чтобы найти как можно больше людей и вернуть их семьям», - заявила Теа Ахвледиани.