უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირის სამოქალაქო პანაშვიდი, სამების საკათედრო ტაძარში, ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა
21 ივლისი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, აფხაზეთის ოკუპირებული რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირის სამოქალაქო პანაშვიდი, სამების საკათედრო ტაძარში, ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
დაღუპულთა ხსოვნას დღეს, სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად, პატივი მიაგეს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი ვოლსკიმ და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა.
ერთი პირის იდენტიფიცირებული ნეშტი დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით, დანარჩენები კი ოჯახების სურვილის გათვალისწინებით, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის, საგვარეულო სასაფლაოებზე დაკრძალეს.
ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 იდენტიფიცირებული და გადმოსვენებული ნეშტიდან 4 სამხედრო, 9 კი სამოქალაქო პირია. სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, უკვე 600-ზე მეტი ადამიანია მოძიებული, 240-ზე მეტი იდენტიფიცირებული, ხოლო უგზო-უკვლოდ დაკარგულად 2000 პირი მიიჩნევა.
„პირველ რიგში მსურს, კიდევ ერთხელ მივაგო პატივი, ჩვენი ქვეყნის ერთიანობისთვის და ტერიტორიული მთლიანობისთვის დაღუპულ ყველა მამულიშვილთა ხსოვნას. დღეს, აფხაზეთის ოკუპირებული რეგიონიდან გადმოსვენებული 4 სამხედრო და 9 სამოქალაქო პირი დაიკრძალება საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში, ოჯახების გადაწყვეტილებით საგვარეულო სასაფლაოებზე. ოთხივე მებრძოლი სამხედრო პატივით დაიკრძალება, მათ შორის ერთ-ერთი დიღმის ძმათა სასაფლაოზე. 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად, უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების, იდენტიფიცირების და ოჯახებისთვის დაბრუნების პროგრამა არის ჩვენი სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელსაც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით, ჩვენ კიდევ უფრო გავაძლიერებთ და რა თქმა უნდა, განვაგრძობთ, მათ შორის, სახელმწიფო უწყებების როლის და მნიშვნელობის გაზრდის გზით. ჩვენ ძალიან დიდი იმედი გვაქვს, რომ ეს გაურკვევლობა, ამ ხანგრძლივი მოლოდინის დასასრული, მცირედ ნუგეშს მაინც მიანიჭებს ამ ოჯახებს. ჩვენი მხრივ, საქართველოს მთავრობა გაერთიანებული ძალისხმევით, კოორდინირებული მოქმედებებით, ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ მსგავსი ტრაგედიები აღარ განმეორდეს ჩვენ ქვეყანაში, ხოლო ის რაც დღეს გვაქვს სახეზე, ამ ომის მძიმე შედეგები, მოგვარდეს მხოლოდ და მხოლოდ მშვიდობით, ნდობის აღდგენით და შერიგებით,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

В соборе Святой Троицы в течение двух дней проходила гражданская панихида по 13 лицам, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х гг.
Сегодня, вместе с государственным министром Теей Ахвледиани, память погибших почтили председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили, первый вице-спикер парламента Грузии, председатель временной комиссии по вопросам деоккупации Георгий Вольский и представители законодательной власти.
Опознанные останки одного человека были захоронены на братском кладбище в Дигоми с воинскими почестями, остальные захоронены на семейных кладбищах, в соответствии с пожеланиями семей. Из идентифицированных останков 13 человек, четверо военнослужащих и 9 гражданских. В рамках госпрограммы уже разыскано более 600 человек, более 240 установлены, 2000 до сих пор считаются пропавшими без вести.
«Прежде всего, я хотела бы отдать дань памяти всем героям, павшим за единство и территориальную целостность нашей страны. Сегодня 4 военнослужащих и 9 мирных жителей, будут похоронены в разных регионах Грузии, по решению их родственников. Все четверо военных будут похоронены с воинскими почестями, в том числе один из них на братском кладбище в Дигоми. Программа по поиску лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны 2008 года, является одной из важных частей нашей государственной политики, которую мы при поддержке Международного Комитета Красного Креста будем еще больше укреплять, в том числе за счет повышения роли и значения государственных органов. Мы очень надеемся, что окончание этого долгого ожидания, принесут хоть какое-то утешение этим семьям. Со своей стороны Правительство Грузии совместными усилиями и скоординированными действиями сделает все, чтобы подобные трагедии не повторились в нашей стране, и тяжелые последствия этой войны, должны быть разрешены только путем мира, восстановления доверия и примирения», - заявила Теа Ахвледиани.