განცხადება ომის მე-15 წლისთავთან დაკავშირებით
15 წელი სრულდება მას შემდეგ, რაც რუსეთის ფედერაციამ ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესია განახორციელა საქართველოს წინააღმდეგ და ძალის გამოყენებით, დაარღვია სუვერენული სახელმწიფოს საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრები და ტერიტორიული მთლიანობა, რასაც მოყვა საქართველოს განუყოფელი ტერიტორიების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაცია.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი პატივს მიაგებს 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომში, საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპული გმირების, მებრძოლებისა და სამოქალაქო პირების ხსოვნას და თანაგრძნობას უცხადებს მათ ოჯახებს, ახლობლებსა და სრულიად საქართველოს.
საერთაშორისო სამართლის ძირითადი პრინციპებისა და 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების უხეში დარღვევით, რუსეთი დღემდე განაგრძობს საქართველოს რეგიონების ოკუპაციას, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში თავისი უკანონო კონტროლის გაძლიერებას, საერთო სოციალური და ეკონომიკური სივრცის შექმნის პროცესის გაფართოებას და ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ, სისტემატურ დარღვევას, რაც მათ შორის გამოიხატება ეთნიკური დისკრიმინაციით, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესით, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული მკაცრი შეზღუდვებით, უკანონო დაკავებებით, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვით, საკუთრებაზე, სამედიცინო დახმარებასა და საარსებო წყაროებზე წვდომის შეზღუდვით. ამასთან, შემაშფოთებელია ოკუპირებული რეგიონებისა და ადგილობრივი მოსახლეობის შემდგომი ხელოვნური იზოლაციისკენ მიმართული ქმედებები, რაც სხვა მიზნებთან ერთად, ხალხთაშორისი მზარდი კავშირებისა და შერიგების პროცესის ხელშეშლას ემსახურება.
კვლავ დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს მოქალაქეების - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას სიცოცხლის ხელყოფაში მონაწილე და პასუხისმგებელი პირები. ეთნიკური წმენდის რამდენიმე ტალღის შედეგად, ასობით ათასი ლტოლვილი და იძულებით გადაადგილებული პირი დღემდე მოკლებულია საკუთარ სახლში უსაფრთხოდ და ღირსეულად დაბრუნების უფლებას.
საქართველოს მთავრობის ძალისხმევის მიუხედავად, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას საოკუპაციო ძალის მიერ კვლავ არ ეძლევა საკუთარი მანდატის სრულყოფილი შესრულებისა და ოკუპირებულ რეგიონებში მონიტორინგის განხორციელების შესაძლებლობა.
საერთაშორისო სასამართლოების არაერთი გადაწყვეტილების შესაბამისად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში არსებულ ვითარებასა და განხორციელებულ უკანონო ქმედებებზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება რუსეთის ფედერაციას.
საქართველოს მთავრობა, მის ხელთ არსებული ყველა ბერკეტის გამოყენებითა და საერთაშორისო პარტნიორებთან კოორდინირებული, ინტენსიური თანამშრომლობით, განაგრძობს ძალისხმევას ოკუპაციის მძიმე შედეგებთან გამკლავების მიზნით, საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფაში მონაწილე პირების პასუხისგებაში მიცემის, დევნილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნებისთვის შესაბამისი პირობების შექმნის, უკანონო პატიმრობაში მყოფი პირების გათავისუფლებისა და ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სხვა ფუნდამენტური უფლებების დაცვის ჩათვლით.
უსაფრთხოების კუთხით რეგიონში შექმნილი უმძიმესი მდგომარეობისა და არსებული გამოწვევების ფონზე, საქართველოს მთავრობის უმთავრეს მიზანს წარმოადგენს კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარება, რასაც ალტერნატივა არ გააჩნია. საქართველოს ხელისუფლება მოწოდებულია, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მაცხოვრებლებს შეუქმნას სტაბილურ, მშვიდობიან და განვითარებულ საქართველოში ცხოვრებისთვის ხელსაყრელი პირობები. სწორედ ამიტომ, ოკუპირებულ რეგიონებზე შეზღუდული წვდომის პირობებშიც კი, საქართველოს მთავრობა მტკიცედ და განუხრელად აგრძელებს სამშვიდობო პოლიტიკის გატარებას, რაც, დეოკუპაციასთან ერთად, მიმართულია ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის დეპოლიტიზებული დიალოგის გაფართოებისა და ნდობის მშენებლობისკენ, ასევე, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვისა და მათთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივების შეთავაზებისკენ, მათ შორის, საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის კონტექსტში. შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის მიზნების მისაღწევად, საქართველოს მთავრობა ხელმძღვანელობს მხოლოდ დეპოლიტიზებული, სტატუს-ნეიტრალური და ჰუმანიტარული მიდგომით, რომლის მთავარი ღირებულება არის ადამიანი, მისი ღირსება და კეთილდღეობა.
სამშვიდობო პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან პრინციპული და კონსოლიდირებული მხარდაჭერის გაგრძელება, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის, ხელოვნური იზოლაციისკენ მიმართული ქმედებების აღკვეთისა და ხალხთაშორისი დიალოგის ხელშეწყობის მიზნით. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეხმიანება და უაღრესად მნიშვნელოვნად აფასებს საერთაშორისო თანამეგობრობის ურყევ მხარდაჭერას საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და საერთაშორისო პარტნიორების წვლილს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში.

Заявление по случаю 15-й годовщини войны
Прошло 15 лет с тех пор, как Российская Федерация осуществила широкомасштабную военную агрессию против Грузии и с применением силы нарушила территориальную целостность суверенного государства, что привело к незаконной оккупации неделимых территорий Грузии - Абхазиq и Цхинвальского региона.
Аппарат госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия отдает дань памяти героям и мирным жителям, погибшим в борьбе за суверенитет и территориальную целостность нашей страны в августе 2008 года, и выражает соболезнования их семьям и родственникам.
Грубо нарушая основные принципы международного права и соглашение о прекращении огня от 12 августа 2008 года, Россия продолжает оккупировать регионы Грузии, усиливать свой незаконный контроль в Абхазии и Цхинвалском регионе, расширять процесс создания общего социально-экономического пространства. В то же время, оккупационный режим продолжает грубо и систематически нарушать основные права местного населения, что проявляется в этнической дискриминации, установке колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линий, жестких ограничениях на свободное передвижение, незаконных задержаниях, запретах на обучение на родном языке, ограничениях доступа к медицинскому обслуживанию и средствам к существованию. В то же время вызывают тревогу действия, направленные на дальнейшую искусственную изоляцию оккупированных регионов и местного населения, направленные на воспрепятствование процессу примирения.
По-прежнему остаются безнаказанными виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гига Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия. В результате нескольких волн этнических чисток сотни тысяч ВПЛ по-прежнему не могут вернуться домой.
Несмотря на усилия правительства Грузии, наблюдательная миссия ЕС до сих пор не получила возможности со стороны оккупационных сил в полной мере выполнять свой мандат и осуществлять мониторинг оккупированных регионов. В соответствии с рядом решений международных судов РФ несет полную ответственность за ситуацию в Абхазии и Цхинвалском регионе.
Правительство Грузии, используя все имеющиеся в его распоряжении рычаги и в скоординированном и интенсивном сотрудничестве с международными партнерами, продолжает свои усилия по преодолению тяжелых последствий оккупации, а также, для привлечения к ответственности виновных в гибели граждан Грузии, создания соответствующих условий для безопасного и достойного возвращения ВПЛ и освобождения незаконно задержанных лиц.
На фоне сложнейшей ситуации в регионе с точки зрения безопасности и существующих вызовов, основной целью правительства Грузии является разрешение конфликта мирным путем, которому нет альтернативы. Правительство Грузии стремится создать благоприятные условия для жизни жителей Абхазии и Цхинвальского региона в стабильной, мирной и развитой Грузии. Вот почему, даже в условиях нынешней оккупации и ограниченного доступа в оккупированные регионы, правительство Грузии твердо и неуклонно продолжает проводить политику мира. Наряду с деоккупацией усилия правительства направлены на расширение и укрепление деполитизированного диалога между искусственно разделенными обществами, на активизацию процесса построения доверия и взаимодействия, а также заботу о пострадавшем от конфликта населении и предоставление им лучших перспектив на будущее, в том числе в контексте процесса европейской интеграции Грузии. Для достижения целей правительство Грузии руководствуется только деполитизированными, статусно-нейтральными и гуманитарными подходами, главной ценностью которых является человек, его достоинство и благополучие.
В мирном процессе чрезвычайно важна решительная поддержка международного сообщества в целях защиты основных прав населения, проживающего в оккупированных регионах Грузии, предотвращения действий, направленных на искусственную изоляцию и содействия диалогу. Аппарат государственного министра высоко ценит непоколебимую поддержку международным сообществом суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах международно признанных границ, а также вклад международных партнеров в процесс мирного разрешения конфликта.