შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს, შინდისში დაღუპული ქართველი სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
სახელმწიფო მინისტრმა მემორიალთან შეკრებილ დაღუპული სამხედროების ოჯახების წევრებს მიუსამძიმრა და თანადგომა გამოუცხადა.
„საქართველოს და მის მომავალ თაობებს, დარწმუნებული ვარ, მარად ემახსოვრებათ, შინდისში, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის ერთ-ერთ ყველაზე მძიმე და ტრაგიკულ, უსამართლო და უთანასწორო ბრძოლაში, 17 ქართველი მებრძოლის შთამბეჭდავი გმირობის, მართლაც, უკვდავი ისტორია. შინდისის გმირებმა დაუფიქრებლად დათმეს სიცოცხლე, მაგრამ მტერს არ დაუთმეს სამშობლო, შეუპოვარი ბრძოლით იცავდნენ მის ღირსებას, ჩვენი ქვეყნის ერთიანობას, მშვიდობისთვის, სწორედ მშვიდობისთვის! საქართველოში მშვიდობის დაცვა და განმტკიცება, ომით გაყოფილი ჩვენი საზოგადოების მშვიდობიანად გაერთიანება, გამთლიანება არის ჩვენი პოლიტიკის უპირატესი მიზანი, რომლის სრულყოფილად მიღწევაც იქნება ჩვენი გმირების ღვაწლის საუკეთესო დაფასება. დღეს მე პატივს მივაგებ, ქედს ვიხრი მათი ხსოვნის წინაშე, ვუთანაგრძნობ ოჯახებს და ამავდროულად პატივისცემას ვუდასტურებ მათ სამშობლოს სიყვარულით, ასეთი სიმამაცით შთაგონებული გმირების აღზრდისთვის, რაც საამაყოა, მაგრამ ამავდროულად ნამდვილად უმძიმესი ხვედრია. დიდება ჩვენს გმირებს,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად ასევე იმყოფებოდნენ ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი თამაზ ბესტაევი, შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული მიხეილ შაყულაშვილი, გორის მერი ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები.

Tea Akhvlediani paid tribute to the memory of 17 heroes of Shindisi and decorated their graves with a wreath
11 August 2023
Tea Akhvlediani expressed her condolences and support to the family members of the fallen soldiers gathered at the memorial.
“I am sure that Georgia and its future generations will always remember the impressive heroism of 17 Georgian fighters in Shindisi, one of the most difficult and tragic, unfair and unequal battles of the 2008 Russian-Georgian war. The heroes of Shindisi gave up their lives, but they did not give up their homeland to the enemy, they defended its dignity, the unity of our country, for peace, precisely for peace! Protection and consolidation of peace in Georgia, peaceful reunification of our society divided by war, reconciliation is the primary goal of our policy, the achievement of which will be the best appreciation of the merits of our heroes. Today I pay my respects, I bow to their memory, I sympathize with their families, and at the same time I pay tribute to them for raising heroes inspired by the love of the motherland, such bravery, which is proud, but at the same time such a hardest fate.
Glory to our heroes”, - said Tea Akhvlediani.
Along with State Minister, the Head of the temporary administration of the former South Ossetia Autonomous District, Tamaz Bestaev, the Governor of Shida Kartli, Mikheil Shakulashvili, the Mayor of Gori, Vladimir Khinchegashvili, and other representatives of the local government paid tribute to the memory of the heroes.