თეა ახვლედიანმა გაცნობითი შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელთან, იესპერ მოლერთან
16 აგვისტო 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გაცნობითი შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელთან, იესპერ მოლერთან.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში UNICEF-ის აქტიური მხარდაჭერისთვის.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო გალისა და ახალგორის რაიონებში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვას, რაც ბავშვთა ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევას წარმოადგენს. აღნიშნულ კონტექსტში თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესზე, რაც ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი ვითარების პირობებში კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ემსახურება.
ამასთან, თეა ახვლედიანმა UNICEF-ის წარმომადგენელს 2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები და სამომავლო ხედვები გააცნო.
თავის მხრივ, იესპერ მოლერმა ძალზე დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა და სახელმწიფო მინისტრს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality, met with Jesper Moller, UNICEF’s newly appointed Representative in Georgia.
Tea Akhvlediani thanked Jesper Moller for UNICEF’s engagement in the process of implementation of the State Minister’s Office’s policy in reconciliation, civic equality and integration.
The State Minister reviewed the security, humanitarian and human rights situation in the occupied regions of Georgia. Special attention was paid to the prohibition of education in the native language in Gali and Akhalgori districts, which is a gross violation of the fundamental rights of children. In this context, Tea Akhvlediani emphasized the need to continue efforts by international partners to ensure the protection of the fundamental rights of the population affected by the conflict.
The State Minister also reviewed the process of implementing the policy of reconciliation and engagement for improving socio-economic conditions of the impacted communities under the difficult humanitarian and legal situation on the ground, as well deepening the dialogue based on common interests and the restoration of trust between artificially divided communities.
In addition, Tea Akhvlediani introduced the priorities and future visions of the state strategy of civil equality and integration for 2021-2030 to the representative of UNICEF.
On his part, Jesper Moller evaluated the efforts of the Georgian government very positively and promised the State Minister full support in the process of implementing both policies within the competence of the apparatus.