თეა ახვლედიანმა გაცნობითი შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელთან, იესპერ მოლერთან
16 აგვისტო 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გაცნობითი შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელთან, იესპერ მოლერთან.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში UNICEF-ის აქტიური მხარდაჭერისთვის.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო გალისა და ახალგორის რაიონებში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვას, რაც ბავშვთა ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევას წარმოადგენს. აღნიშნულ კონტექსტში თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესზე, რაც ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი ვითარების პირობებში კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ემსახურება.
ამასთან, თეა ახვლედიანმა UNICEF-ის წარმომადგენელს 2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები და სამომავლო ხედვები გააცნო.
თავის მხრივ, იესპერ მოლერმა ძალზე დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა და სახელმწიფო მინისტრს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.

Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с представителем Детского фонда ООН (UNICEF) в Грузии Йеспер Молер
16 August 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с представителем Детского фонда ООН (UNICEF) в Грузии Йеспер Молер.
Теа Ахвледиани поблагодарила иностранного дипломата за активную поддержку UNICEF в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции.
Госминистр рассмотрела ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено запрету обучения на родном языке в Гальском и Ахалгорском районах, что является грубым нарушением основных прав детей. В этом контексте Теа Ахвледиани подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров по обеспечению защиты фундаментальных прав населения, пострадавшего от конфликта.
Она также рассказала о процессе реализации политики примирения и вовлеченности, которая служит улучшению социально-экономического положения населения, пострадавшего от конфликта, в условиях сложной гуманитарной и правовой ситуации на местах, а также углублению диалога между искусственно разделенным обществом на основе общих интересов.
Кроме того, Теа Ахвледиани ознакомила представителя UNICEF с приоритетами государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.
Со своей стороны, Йеспер Молер очень положительно оценил усилия правительства Грузии и пообещал госминистру полную поддержку в процессе реализации обеих политик.