შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება თბილისში გახსნა, რომელიც, წელს პირველად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და მხარდაჭერით, დედაქალაქთან ერთად, საქართველოს ოთხ რეგიონში იმართება.
სახელმწიფო მინისტრმა, თამარაშვილის ხეივანში არსებულ მემორიალთან შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების სახელმწიფო პროგრამის და დაკარგულთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე.
„უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღეს, წელს პირველად აღვნიშნავთ საქართველოს ხელისუფლების სახელით, დედაქალაქსა და ერთდროულად 4 რეგიონში - თბილისთან ერთად, ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისსა და გორში დაარსებულ მემორიალებთან, რომელიც იმ ოჯახების თავშეყრის სანუგეშო ადგილია, ვისაც, სამწუხაროდ, დღემდე არ გააჩნია ინფორმაცია 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად გაუჩინარებული ოჯახის წევრის ხვედრის და ადგილსამყოფლის შესახებ.
ეს მემორიალები და დღევანდელი თარიღის აღნიშვნა ერთგვარი სიმბოლო და მნიშვნელოვანი გზავნილია სრულიად საქართველოს საზოგადოებისთვის, განსაკუთრებით კი უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებულთა ოჯახებისთვის, იმის ხაზგასმაა, რომ ჩვენ მუდამ გვემახსოვრება ისინი და არასდროს დავივიწყებთ მათ სამშობლოს წინაშე გაწეულ ღვაწლს. კიდევ ერთხელ თანაგრძნობას ვუცხადებთ ოჯახებს და აღვუთქვამთ, რომ აუცილებლად მაქსიმალურ ძალისხმევას გავწევთ მათთვის ძვირფასი ადამიანების მოძიებისთვის წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მიმდინარე სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში.
მსურს მადლობა გადავუხადო სხვადასხვა რეგიონში დღევანდელი ღონისძიებების ყველა მონაწილეს, ოჯახებს და მის ორგანიზებაში გაწეული თანადგომისთვის ყველა პარტნიორს, განსაკუთრებით რეგიონებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლებს,”- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
საქართველოში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად 2000-ზე მეტი ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა, მათი ოჯახები ახლობელი ადამიანის უცნობი ბედ-იღბლის გამო გაურკვეველ ვითარებაში მრავალი წლის მანძილზე იმყოფებიან. უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღის- 30 აგვისტოს აღნიშვნის მიზანია უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ხსოვნის უკვდავყოფა და გაუჩინარების პრობლემაზე ფართო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით გამართულ ღონისძიებას, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახის წევრებთან ერთად, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის, შესაბამისი სახელმწიფო უწყებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия открыла мероприятие, посвященное Международному дню пропавших без вести, которое в этом году впервые проводится в четырех регионах Грузии.
Теа Ахвледиани обратилась к собравшимся у мемориала пропавшим без вести в аллее Тамарашвили в Тбилиси и отметила особую важность госпрограммы поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года.
«Международный день пропавших без вести впервые в этом году отмечается от имени правительства Грузии в столице и одновременно в 4 регионах. Мемориалы, установленные в Тбилиси, Батуми, Зугдиди, Кутаиси и Гори, являются местом утешения для тех семей, которые, к сожалению, до сих пор не имеют информации о судьбе и местонахождении членов семей, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года.
Сегодняшняя дата является своего рода символом и важным посланием для всего грузинского общества, особенно для семей бесследно пропавших, подчеркивая, что мы всегда будем помнить о них и никогда не забудем их заслуги перед Родиной. Еще раз выражаем соболезнование семьям и обещаем, что обязательно приложим максимум усилий для поиска дорогих им людей в рамках действующей государственной программы под эгидой Международного Комитета Красного Креста.
Хочу поблагодарить всех участников сегодняшнего мероприятия в разных регионах, всех партнёров за поддержку в его организации, особенно представителей органов местного самоуправления», - заявила Теа Ахвледиани.
В результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года в Грузии более 2000 человек считаются пропавшими без вести. Цель празднования Международного дня пропавших без вести – увековечить их память и повысить осведомленность широкой общественности.
На мероприятии, организованном Аппаратом госминистра, вместе с членами семей пропавших без вести присутствовали представители Международного комитета Красного Креста, соответствующих государственных органов и гражданского общества.