თეა ახვლედიანი სამეგრელოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებს შეხვდა
14 სექტემბერი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი სამეგრელოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებს შეხვდა.
თეა ახვლედიანმა საინფორმაციო შეხვედრაზე, რომელსაც სამეგრელო - ზემო სვანეთის რეგიონიდან გაუჩინარებულთა, 60-მდე ოჯახის წარმომადგენელი ესწრებოდა, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესზე დეტალურად ისაუბრა. როგორც სახელმწიფო მინისტრმა განაცხადა, იზრდება პროგრამის განხორციელების პროცესში საქართველოს ხელისუფლებისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების პასუხისმგებლობა, ჩართულობა და როლი. ამ კონტექსტში, განხილულ იქნა პროგრამის სამომავლო ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული ყველა აქტუალური საკითხი, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის რეკომენდაციების გათვალისწინებით და დაისახა მათი აღსრულების ოპტიმალური გზები.
ოჯახებთან ერთად, საინფორმაციო შეხვედრებში მონაწილეობენ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
„როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, ინტენსიურად ხორციელდება საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამა, პარალელურად კი, მიმდინარეობს მისი ტრანსფორმაციის პროცესი, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტისგან ფუნქციების ეტაპობრივი გადმობარების გზით. აღსანიშნავია, ამ კონტექსტში სახელმწიფო უწყებების უკვე გაზრდილი როლის გათვალისწინებით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა დაიწყო თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, ოჯახებთან კომუნიკაციის ფუნქციის აღსრულება. ამჯერად, ზუგდიდში გაიმართა პირველი საინფორმაციო შეხვედრა, სამეგრელო - ზემო სვანეთის რეგიონში მცხოვრებ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებთან, რომელზეც მათ შესაძლებლობა მიეცათ სიღრმისეულად გასცნობოდნენ მიმდინარე პროცესს და აქტუალურ საკითხებს. მსგავსი შეხვედრების გამართვას, ჩვენ წლის ბოლომდე ვგეგმავთ ასევე გორში, ქუთაისსა და ბათუმში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в рамках рабочего визита в Самегрело встретилась с членами семей лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и войны августа 2008 года.
На информационной встрече, в которой приняли участие представители около 60 семей, Теа Ахвледиани подробно рассказала о процессе трансформации программы поиска пропавших без вести. Как заявила госминистр, в ходе трансформации возрастают ответственность, участие и роль правительства Грузии и соответствующих ведомств в процессе реализации программы. В этом контексте были обсуждены все актуальные вопросы, связанные с дальнейшей работой программы, с учетом рекомендаций Международного комитета Красного Креста и определены оптимальные пути их реализации.
В информационных встречах приняли участие представители Международного комитета Красного Креста и местных неправительственных организаций.
«Как известно, в Грузии интенсивно реализуется программа поиска пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны 2008 года, и одновременно идет процесс ее трансформации. Следует отметить, что аппарат государственного министра уже начал выполнять функцию общения с семьями в рамках своей компетенции. В Зугдиди прошла первая информационная встреча с семьями пропавших без вести, проживающими в регионе Самегрело-Земо Сванети, где они имели возможность подробно ознакомиться с текущим процессом и текущими проблемами. До конца года, мы планируем провести аналогичные встречи в Гори, Кутаиси и Батуми», - заявила Теа Ахвледиани.