მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, მაღალი დონის ღონისძიება სახელწოდებით „ახალგაზრდები უკეთესი მომავლისთვის“ გაიმართა
22 სექტემბერი 2023
მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, მაღალი დონის ღონისძიება სახელწოდებით „ახალგაზრდები უკეთესი მომავლისთვის“ გაიმართა.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას მიმართა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა. მინისტრმა მშვიდობის საერთაშორისო დღისა და მშვიდობის დამყარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა; ხაზი გაუსვა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისკენ მიმართულ, მათ შორის მშვიდობის მშენებლობისა და ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის შერიგების პროცესში საქართველოს ხელისუფლების ძალისხმევას. თეა ახვლედიანმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერებაზე, რაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთ გაცხადებულ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, თავმჯდომარის პირველი მოადგილე და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ვოლსკი, საქართველოს ვიცე-პრემიერი, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი თეა წულუკიანი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ხათუნა თოთლაძე. დამსწრე საზოგადოებას დისტანციურად ასევე სიტყვით მიმართეს გაერო-ს გენერალური მდივნის თანაშემწემ ევროპის, ცენტრალური აზიისა და ამერიკის საკითხებზე მიროსლავ იენჩამ და გაეროს გენერალური მდივნის თანაშემწემ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) რეგიონალური ბიუროს დირექტორმა ივანა ჟივკოვიჩმა. ღონისძიებაზე ასევე ისაუბრეს საქართველოში გაერო-ს მუდმივმა კოორდინატორმა საბინე მახლმა, გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენლის მოვალეობის შემსრულებელმა ანა ჩერნიშოვამ და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ შტეფან სირბუმ.
ღონისძიების ფარგლებში, თეა ახვლედიანმა დააჯილდოვა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ დაწესებული ყოველწლიური „მშვიდობის ჯილდოს ახალგაზრდებისთვის“ სამ ნომინაციაში: „საუკეთესო სამშვიდობო საქმიანობა“, „საუკეთესო სამშვიდობო იდეა“ და „საუკეთესო სამშვიდობო გზავნილი“ გამარჯვებული ახალგაზრდები - მილენა აჟიბა, ნინო პაპავა, დაურ ბუავა და ნინო რიგვავა. თითოეულ ნომინაციაში გამარჯვებულს გადაეცა პრემია 3000 ლარის ოდენობით. ამასთან, გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელმა „საუკეთესო სამშვიდობო იდეის“ ნომინაციაში გამარჯვებული პროექტის მხარდაჭერის ინიციატივა გამოხატა, ხოლო ევროპის საბჭოს ხელშეწყობითა და უშუალო ჩართულობით, გამარჯვებული ახალგაზრდები ქალაქ სტრასბურგში მონაწილეობას მიიღებენ დემოკრატიის მსოფლიო ფორუმში.
მშვიდობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წევრები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და ახალგაზრდები.
„შეიძლება ითქვას, ჩვენ უკვე ტრადიციად ვაქციეთ მშვიდობის საერთაშორისო დღის აღნიშვნა ახალგაზრდებთან ერთად, რაც კიდევ ერთი შესაძლებლობაა ერთად მივაწვდინოთ ჩვენი სამშვიდობო გზავნილი საოკუპაციო ხაზის მიღმა მყოფ აფხაზ და ოს მოსახლეობას და კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნოთ მშვიდობის უპირატესი ფასეულობა, მისი განუსაზღვრელი მნიშვნელობა როგორც უსაფრთხო და სტაბილური, ძლიერი, ევროპული სახელმწიფოს განვითარებისთვის, ასევე ჩვენი ხალხის შერიგებისა და ქვეყნის გამთლიანებისთვის. დღეს, ჩვენ გამოვავლინეთ, სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების წახალისებისა და ჩართულობის მხარდასაჭერად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ დაარსებული მშვიდობის ჯილდოს გამარჯვებულები სამ ნომინაციაში. წელს პირველად, ჯილდოს არეალის გაფართოებით, ახალგაზრდების უფრო ფართო წრეს მიეცა შესაძლებლობა არა მხოლოდ უკვე განხორციელებული საქმიანობით, არამედ ახალი ხედვით წარმოდგენილი საუკეთესო სამშვიდობო იდეით, თუ აკადემიური საქმიანობით ჩამოყალიბებული საუკეთესო სამშვიდობო გზავნილით წვლილი შეიტანონ ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური ურთიერთობების განმტკიცებასა და ნდობის აღდგენაში. დარწმუნებული ვარ, რომ ომი და დაპირისპირება არ არის ახალგაზრდა თაობის არჩევანი, იმაშიც დარწმუნებული ვართ, რომ ახალგაზრდა თაობას, ჩვენი საზოგადოების აფხაზი და ოსი წევრების ჩათვლით, რომელთათვისაც თანაბრად მნიშვნელოვანია უკეთესი მომავლის პერსპექტივების შექმნა, მშვიდობის განმტკიცება და შერიგება - ნაცვლად შუღლისა, გაუცხოებისა და ოკუპაციისა, სწორედ ამიტომ, აღსანიშნავი და სასიხარულოა, რომ წელს გამარჯვებულთა შორის გვყავს აფხაზი ახალგაზრდებიც, რომლებიც ქართველ თანატოლებთან ერთად თანაბრად აქტიურად არიან ჩართული მშვიდობის მშენებლობის პროცესში,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ დაწესებულია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ 2021 წელს და ყოველწლიურად გადაეცემა ახალგაზრდას ან ახალგაზრდების ჯგუფის, მათ შორის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომლებსაც საქართველოს მთავრობის კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პოლიტიკის მიზნებისა და ამოცანების გათვალისწინებით, საკუთარი საქმიანობითა და აქტივობით განსაკუთრებული წვლილი შეაქვთ მშვიდობის მშენებლობის და ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის, ასევე კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვის პროცესში.

В связи с Международным днем мира аппаратом государственного министра было организовано мероприятие высокого уровня под названием «Молодежь за лучшее будущее».
Теа Ахвледиани открыла мероприятие приветственной речью и обратилась к собравшимся. Госминистр рассказала о важности Международного дня мира, а также подчеркнула усилия правительства Грузии в процессе мирного урегулирования конфликта. Особое внимание Теа Ахвледиани уделила необходимости усиления роли молодежи в мирном процессе, что является одним из заявленных приоритетных направлений аппарата государственного министра.
На мероприятии выступили спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили, первый вице-спикер и председатель временной комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации Георгий Вольский, вице-премьер-министр Грузии, министр культуры, спорта и молодежи Теа Цулукиани, заместитель министра иностранных дел Хатуна Тотладзе. К аудитории также дистанционно обратились помощник Генерального секретаря ООН по Европе, Центральной Азии и Америке Мирослав Енча и помощник Генерального секретаря ООН, директор Регионального бюро Программы развития ООН (UNDP) Ивана Живкович.
На мероприятии также выступили постоянный координатор ООН в Грузии Сабина Махл, исполняющая обязанности представителя Программы развития ООН (UNDP) Анна Чернышова и заместитель руководителя офиса Совета Европы в Грузии Стефан Сырбу.
В рамках мероприятия Теа Ахвледиани вручила ежегодную «Премию мира для молодежи», победителям в трех номинациях: «Лучшая миротворческая деятельность», «Лучшая мирная идея» и «Лучшее мирное послание» - Милене Ажиба, Нино Папава, Дауру Буава и Нино Ригвава. Победителю в каждой номинации был вручен приз в размере 3000 лари. Кроме того, представитель Программы развития ООН (UNDP) высказал инициативу поддержать проект-победитель в номинации «Лучшая мирная идея», а при поддержке и непосредственном участии Совета Европы молодые люди-победители примут участие на Всемирном форуме демократии в Страсбурге.
В мероприятии приняли участие члены парламента и правительства Грузии, представители местных органов власти, главы дипломатических миссий и международных организаций, представители гражданского общества и академических кругов.
«Можно сказать, что мы уже сделали традицией празднование Международного дня мира вместе с молодежью, что является еще одной возможностью донести наше послание абхазскому и осийскому народам, находящимся за оккупационной линией, и еще раз подчеркнуть первостепенную ценность мира, его значение для развития безопасного и стабильного, сильного европейского государства. Сегодня мы объявили победителей учрежденных аппаратом государственного министра Премий мира, для поощрения и поддержки участия молодежи в мирном процессе. В этом году впервые более широкому кругу молодых людей была предоставлена возможность внести свой вклад в укрепление грузино-абхазских и грузино-осетинских отношений. Я уверена, что война и конфликты – это не выбор молодого поколения. Я также убеждена, что для молодого поколения не менее важно создавать перспективы на лучшее будущее, укреплять мир и согласие – вместо раздоров, отчуждения и оккупации. Именно поэтому примечательно и радостно, что среди победителей этого года есть абхазская молодежь, которая так же активно участвует в процессе миростроительства наравне со своими грузинскими сверстниками», - заявила Теа Ахвледиани.
«Премия мира для молодежи» учреждена Аппаратом госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в 2021 году и ежегодно вручается молодому человеку или группе молодых людей, в том числе с оккупированных территорий, которые, учитывая цели и задачи политики мирного разрешения конфликтов правительства Грузии, сделают особый вклад в миростроительство и примирение между разделенными войной обществами.