შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გაცნობითი შეხვედრა გამართა საქართველოში იაპონიის ელჩთან იშიძუკა ჰიდეკისთან.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა იაპონიის მხრიდან საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერისთვის, ასევე ხაზი გაუსვა საქართველოსა და იაპონიას შორის ახლო ურთიერთობებისა და ნაყოფიერი თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
თავის მხრივ, იაპონიის ელჩმა აღნიშნა, რომ საქართველო და იაპონია საერთო ღირებულებებს იზიარებენ და გამორჩეული თანამშრომლობა აკავშირებთ, მათ შორის საერთაშორისო არენაზე.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი საკითხები; ამ მხრივ, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესზე, რაც ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი ვითარების პირობებში კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ემსახურება.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა იაპონიის მიერ წლების განმავლობაში გამოყოფილი დახმარებისთვის, რაც გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრები, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის კეთილდღეობის გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად. თავის მხრივ, იშიძუკა ჰიდეკიმ ძალზე დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ძალისხმევა და შემდგომი მხარდაჭერის მზადყოფნა გამოხატა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с послом Японии в Грузии Ишидзукой Хидеки.
Теа Ахвледиани поблагодарила иностранного дипломата за решительную поддержку Японией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также подчеркнула важность тесных отношений и плодотворного сотрудничества между Грузией и Японией.
В свою очередь посол Японии отметил, что Грузию и Японию объединяют общие ценности и долгосрочное сотрудничество, в том числе на международной арене.
Госминистр проинформировала иностранного дипломата о вопросах, входящих в компетенцию аппарата госминистра. Особое внимание было уделено процессу реализации политики примирения и вовлеченности, которая позволит улучшить социально-экономическое положение населения, пострадавшего от конфликта, в условиях сложной гуманитарной и правовой ситуации на местах.
Теа Ахвледиани поблагодарила посла за помощь, оказываемую Японией на протяжении многих лет, направленную на улучшение благосостояния пострадавшего от конфликта населения, проживающего вблизи разделительной линии.
Со своей стороны, Ишидзука Хидеки очень положительно оценил мирные усилия грузинского правительства и выразил готовность к дальнейшей поддержке.