ლია გიგაურმა, პროექტის „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ დასკვნით ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
2 ოქტომბერი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილე ლია გიგაურმა, პროექტის „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ დასკვნით ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა და სასწავლო პროგრამის კურსდამთავრებულ ახალგაზრდებს, სერტიფიკატები გადასცა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ახალგაზრდების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება დაუთმო უწყების კომპეტენციაში შემავალი როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ახალგაზრდა თაობის ჩართულობის პერსპექტივებს, შესაძლებლობებს და განსაკუთრებული როლის მნიშვნელობას.
ლია გიგაურმა ასევე გააცნო პროექტის შედეგების კავშირი და ახალგაზრდების როლი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის სოციალურ-ეკონომიკური გაძლიერების პრიორიტეტის მიზნებსა და ამოცანებთან. მან დამწყებ მეწარმეებს განუმარტა როგორც ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული მუნიციპალიტეტების, ასევე გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ახალგაზრდული მეწარმეობის განვითარების მნიშვნელობა რეგიონების გაძლიერებისა და ქვეყნის განვითარებისთვის უმნიშვნელოვანეს პროცესებში.
ტრენინგში ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის და შიდა ქართლისა რეგიონების 17 მუნიციპალიტეტში მცხოვრები 75 ახალგაზრდა, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
RDYE პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ერთკვირიანი ბიზნეს გადამზადების ტრენინგების (Business Excellence Trainings/ BET) შედეგად, საერთო ჯამში 200-მდე ახალგაზრდას შესაძლებლობა მიეცა შეისწავლონ მეწარმეობის სხვადასხვა საკვანძო მიმართულებები, მოამზადონ ბიზნეს გეგმები და RDYE პროექტის საგრანტო კონკურსში მიიღონ მონაწილეობა. საგრანტო კონკურსის გამარჯვებული ახალგაზრდები კი თავიანთი ბიზნესის განსავითარებლად შესაბამის დაფინანსებას მიიღებენ.
„ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ (RDYE) არის 3.5 წლიანი პროექტი, რომელსაც ახორციელებს მერსი ქორფსის წარმომადგენლობა საქართველოში (Mercy Corps Georgia) ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) დაფინანსებით.

Лия Гигаури приняла участие в финальном мероприятии конкурса «Молодежное предпринимательство для развития села»
2 October 2023
Первый заместитель госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия приняла участие в финальном мероприятии конкурса «Молодежное предпринимательство для развития села».
В своем обращении к молодежи Лия Гигаури обратила внимание на перспективы, возможности и особую роль молодого поколения в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. Она разъяснила начинающим предпринимателям важность развития молодежного предпринимательства в муниципалитетах проживания этнических меньшинств, а также в селах, прилегающих к окупационной линии.
В тренинге приняли участие 75 молодых людей, в том числе представители этнических меньшинств, проживающих в 17 муниципалитетах регионов Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Шида Картли.
В результате тренингов (Business Excellence Trainings/BET) в общей сложности около 200 молодых людей получили возможность изучить различные ключевые области предпринимательства, подготовить бизнес-планы и принять участие в конкурсе грантов проекта RDYE. Победители грантового конкурса получат соответствующее финансирование для развития своего бизнеса.
«Молодежное предпринимательство для развития села» (RDYE) – это 3,5-летний проект, реализуемый представительством Корпуса Милосердия в Грузии (Mercy Corps Georgia) при финансовой поддержке Австрийской организации по сотрудничеству (ADC).