თეა ახვლედიანმა შვეიცარიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან რუსეთის ფედერაციაში კრისტინა მარტი ლანგთან შეხვედრა გამართა
11 ოქტომბერი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შვეიცარიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან რუსეთის ფედერაციაში კრისტინა მარტი ლანგთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა შვეიცარიელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერის, ასევე კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში აქტიური ჩართულობისთვის.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმდინარე უკანონო ოკუპაციის მძიმე თანმდევი შედეგები, მათ შორის ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევები და შემდგომი ხელოვნური იზოლაციის მცდელობები.
აღნიშნულ კონტექსტში, თეა ახვლედიანმა ხაზგასმით აღნიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან სათანადო რეაგირებისა და მტკიცე მხარდაჭერის გაგრძელების აუცილებლობას, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დასაცავად.
თავის მხრივ, რუსეთში ფედერაციაში შვეიცარიის ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა შვეიცარიის მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Швейцарии в Российской Федерации Кристиной Марти Ланг.
Теа Ахвледиани поблагодарила швейцарского дипломата за решительную поддержку территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также за активное участие в процессе мирного урегулирования конфликта.
На встрече обсуждались серьезные последствия продолжающейся незаконной оккупации Абхазии и Цхинвальского региона Грузии, включая нарушения основных прав местного населения и попытки дальнейшей искусственной изоляции.
Госминистр подчеркнула необходимость надлежащего реагирования и продолжения решительной поддержки со стороны международных партнеров для защиты основных прав населения, пострадавшего от конфликта.
Она предоставила швейцарской делегации подробную информацию о результатах, достигнутых в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, которая направлена на улучшение социально-экономических условий населения, пострадавшего от конфликта, и на построение сотрудничества и доверия на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
Со своей стороны, посол подтвердил решительную поддержку Швейцарией суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.