შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლია გიგაური ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ არეშფერანში სახალხო დღესასწაულს „კოსტაობას“ დაესწრო, რომელიც ოსი პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის კოსტა ხეთაგუროვის 164-ე წლისადმი მიძღვნილ იუბილესთან დაკავშირებით გაიმართა.
ლია გიგაურმა შეკრებილ ადგილობრივ მოსახლეობას და ღონისძიების სტუმრებს დღესასწაული მიულოცა და განაცხადა, რომ ყოველწლიურად „კოსტაობის“ მასშტაბურად აღნიშვნის ტრადიცია არეშფერანში, ქართულ-ოსური მეგობრული ურთიერთობების სიმბოლოდ გადაიქცა და ნათლად ცხადყოფს, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, საქართველოს კულტურულად და ეთნიკურად მრავალფეროვანი საზოგადოების სხვადასხვა ეთნოსის, მათ შორის ოსების, იდენტობა, ენა, კულტურა და თვითმყოფადობა დაცული და მხარდაჭერილია; მან აქცენტი ქართულ-ოსური მეგობრული ურთიერთობების მრავალწლიან გამოცდილებაზე გააკეთა და ამ კონტექსტში კოსტა ხეთაგუროვის მოღვაწეობას გაუსვა ხაზი.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღინიშნა ისიც, რომ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიაა დაარსებული, რომელიც გადაეცემათ წარჩინებულ სტუდენტებს ოკუპირებული სამხრეთ ოსეთიდან.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე შეხვდა ადგილობრივი ქართული და ოსური საზოგადოების წარმომადგენლებს და არეშფერანის საჯარო სკოლას საჭირო სპორტული ინვენტარი, ხოლო საბავშვო ბაღს საჩუქრად სათამაშოები გადასცა.
სახალხო დღესასწაულზე მოეწყო დოღი, სპორტული შეჯიბრებები, გაიმართა კონცერტები ადგილობრივი და ფოლკლორული ანსამბლების მონაწილეობით. ასევე, სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გასცნობოდნენ ხალხური რეწვის ნიმუშებს და ოსური სამზარეულოს. ღონისძიებას ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი თამაზ ბესტაევი, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერი ჯონდო მდივნიშვილი, საკანონმდებლო ორგანოსა და აღმასრულებელი ხელისუფლების, ასევე სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Лия Гигаури присутствовала на народном празднике “Костаоба” в селе Арашперани
Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия присутствовала на народном празднике "Костаоба" в селе Арашперани Лагодехского муниципалитета, который проводится в связи со 164-летием со дня рождения осетинского поэта и общественного деятеля Коста Хетагурова.
Лия Гигаури поздравила с праздником собравшихся местных жителей и гостей мероприятия и отметила, что традиция масштабного празднования "Костаоба" превратилась в символ грузино-осетинских дружественных отношений и наглядно демонстрирует, что в рамках госполитики гражданского равноправия и интеграции защищаются и поддерживаются самобытность, язык и культура этнически разнообразного общества Грузии, в том числе осетин. Она подчеркнула многолетний опыт грузино-осетинских дружественных отношений и особо отметила деятельность Косты Хетагурова в этом направлении.
Первый заместитель госминистра также отметила, что по инициативе госминистра и при поддержке Министерства образования и науки учреждена стипендия имени Коста Хетагурова, которая присуждаться студентам из оккупированной Южной Осетии.
Лия Гигаури встретилась с местным населением и подарила Арашперанской школе необходимый спортивный инвентарь, а детскому саду игрушки.
В рамках празднования были организованы скачки, спортивные соревнования, концерты с участием местных и фольклорных ансамблей. Также гости имели возможность ознакомиться с образцами народных промыслов и осетинской кухни. В мероприятии приняли участие глава временной администрации бывшей Юго-Осетинской автономной области Тамаз Бестаев, мэр Лагодехского муниципалитета Джондо Мдивнишвили, представители законодательного органа и исполнительной власти, а также представители гражданского сектора.