თეა ახვლედიანი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ეთნიკურ საკითხთა ეროვნული კომისიის დელეგაციას შეხვდა
სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ეთნიკურ საკითხთა ეროვნული კომისიის დელეგაციას შეხვდა, რომელსაც მინისტრის მოადგილე ბიანბა ზაშჰი ხელმძღვანელობდა. ვიზიტი, რომელიც მიზნად ისახავდა საქართველოში სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის გაცნობას და ამ სფეროში თანამშრომლური ურთიერთობების ჩამოყალიბებას, ჩინური მხარის ინიციატივითა და პრიორიტეტული მიმართულებებით გამოხატული ინტერესის შესაბამისად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით განხორციელდა.
ვიზიტის ფარგლებში ჩინეთის დელეგაციამ შეხვედრები გამართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან, საქართველოს პარლამენტის, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს წარმომადგენლებთან.
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ამოცანების პრაქტიკაში განხორციელების გაცნობის მიზნით, დელეგაციის წევრები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად ეწვივნენ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ ქვემო ქართლის რეგიონს და ბოლნისის მუნიციპალიტეტში დაესწრნენ სასწავლო პროცესს სკოლაში, შეხვდნენ სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენელ მოსწავლეებს და მასწავლებლებს. რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაცია ასევე გაეცნო ადგილობრივი მეწარმეების საქმიანობას, მათ შორის აზერბაიჯანული და სომხური თემის წარმომადგენლებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებში. ამასთან, დელეგაციამ შეხვედრები გამართა თბილისის სახელმწიფო და ილიას უნივერსიტეტებში. სტუმრებს ასევე შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობობდნენ საქართველოს ისტორიასა და კულტურას.

Госминистр Теа Ахвледиани встретилась с делегацией Национальной комиссии по этническим делам Китайской Народной Республики, которую возглавил заместитель министра Бианба Зашхи. Визит, целью которого было ознакомление с государственной политикой гражданского равноправия и интеграции в Грузии и установление связей в этой сфере, был осуществлен по инициативе китайской стороны и организован аппаратом государственного министра.
В рамках визита китайская делегация провела встречи с аппаратом государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия, представителями Парламента Грузии, Министерства образования и науки, Министерства культуры, спорта и молодежи.
В целях ознакомления с реализацией государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на практике, члены делегации, вместе с представителями местного самоуправления посетили регион Квемо Картли, населенный этническими меньшинствами, и посетили учебный процесс в школе, встретились с учащимися и учителями разных этнических групп. В рамках визита делегация также ознакомилась с деятельностью местных предпринимателей, в том числе в селах, где проживают представители азербайджанской и армянской общин. Кроме того, делегация провела встречи в Тбилисском государственном университете и университете Илии. Гости также имели возможность познакомиться с историей и культурой Грузии.