შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან რობინ ლ. დანიგანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მიმართ აშშ-ის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. მან ასევე ხაზი გაუსვა აშშ-ის მნიშვნელოვან როლს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობისა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მხარდაჭერის გზით.
თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა ა.წ. 6 ნოემბერს საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით აშშ-ის მიერ გაკეთებული განცხადებისთვის და საქართველოს ხელისუფლების ძალისხმევასთან ერთად აღნიშნა საერთაშორისო პარტნიორების როლის მნიშვნელობა უკანონოდ დაკავებული მეორე მოქალაქის უმოკლეს ვადაში გათავისუფლების მიზნით.
სახელმწიფო მინისტრმა ამერიკელ დიპლომატს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
შეხვედრაზე დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციის მძიმე თანმდევი შედეგები, მათ შორის, ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევები, ეთნიკური დისკრიმინაციის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის, საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფისა და უკანონო დაკავების, ასევე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის ჩათვლით.
საუბარი ასევე შეეხო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეულ პროგრესს და სამომავლო ხედვებს, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, ასევე აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები.

Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Грузии Робин Данниган
8 November 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединённых Штатов Америки в Грузии Робин Данниган.
Теа Ахвледиани поблагодарила посла за решительную поддержку США суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также процесса европейской и евроатлантической интеграции. Она также подчеркнула важную роль США в процессе мирного урегулирования конфликта в Грузии, в том числе путем содействия восстановлению доверия между разделенными войной обществами и поддержки пострадавшего от конфликта населения.
Госминистр поблагодарила посла за заявление США по поводу убийства оккупационными силами гражданина Грузии Тамаза Гинтури и отметила важность роли международных партнеров в процесе скорейшего освобождения второго незаконно задержанного гражданина.
Теа Ахвледиани проинформировала американского дипломата о приоритетах, достигнутых результатах и ​​дальнейших планах политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции.
На встрече подробно обсуждались серьезные последствия незаконной оккупации Абхазии и Цхинвальского региона Грузии, в том числе грубые нарушения основных прав местного населения, этническая дискриминация, ограничение свободы передвижения, незаконное строительство колючей проволоки и других искусственных заграждений, незаконное задержание граждан Грузии, а также  запрет на получение образования на родном языке.
Госминистр проинформировала членов делегации о прогрессе, достигнутом в ходе реализации политики примирения и вовлеченности, направленной на улучшение социально-экономических условий затронутого конфликтом населения, а также на углубление диалога и восстановление доверия между искусственно разделенным обществом.
Теа Ахвледиани рассмотрела приоритеты, цели и задачи утвержденной правительством Грузии государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.