სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებთან სამუშაო-საინფორმაციო შეხვედრების გამართვას. თეა ახვლედიანი ქუთაისში იმყოფებოდა და ამჯერად, იმერეთის და რაჭის რეგიონებში მცხოვრებ გაუჩინარებულთა 40-ზე მეტ ოჯახის წარმომადგენელს შეხვდა.
ოჯახებთან საინფორმაციო შეხვედრაზე თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი გაგრძელების და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად მიმოიხილა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ინიციატივით მიმდინარე, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესი.
უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებთან საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა აჭარის რეგიონშიც. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე შოთა რეხვიაშვილი ბათუმში აჭარისა და გურიის რეგიონებში მცხოვრებ გაუჩინარებულთა 20-მდე ოჯახის წარმომადგენელს შეხვდა.
ოჯახებთან საინფორმაციო შეხვედრებზე აღინიშნა, რომ ეტაპობრივად იზრდება პროგრამის განხორციელების პროცესში საქართველოს ხელისუფლებისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების პასუხისმგებლობა, ჩართულობა და როლი. ამასთან, ხაზი გაესვა ICRC-თან შემდგომი ინტენსიური თანამშრომლობის და კოორდინირებული საქმიანობის მნიშვნელობას.
ოჯახებთან ერთად, საინფორმაციო შეხვედრებში მონაწილეობენ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
”საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად, უგზო- უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის შემდგომი მდგრადობის უზრუნველყოფა, შედეგებისა და ეფექტიანობის გაზრდა, ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტია. სწორედ ამ მიზნით, მიმდინარე პროგრამის ეტაპობრივი ტრანსფორმაციის პროცესის ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის უკვე გაზრდილი როლისა და ფუნქციების გათვალისწინებით, ამჯერად, ჩვენ ქუთაისსა და ბათუმში გავმართეთ შეხვედრები, უგზო- უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების წარმომადგენლებთან იმერეთის, რაჭის, გურიისა და აჭარის რეგიონებიდან, სადაც მათ შესაძლებლობა ჰქონდათ დეტალურად გაცნობდნენ პროგრამის მიმდინარეობას, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან ერთად, ჩვენ მიერ განხორციელებული და მიმდინარე საქმიანობის შედეგებს და მიღწეულ პროგრესს და ზოგადად, ამ პროგრამასთან დაკავშირებულ ოჯახებისთვის აქტუალურ და საინტერესო სხვა საკითხებს,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани встретилась с членами семей пропавших без вести
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает проводить рабочие и информационные встречи с членами семей тех, кто пропал без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и войны августа 2008 года в Грузии. Теа Ахвледиани находилась в Кутаиси и встретилась с представителями более 40 семей пропавших без вести, проживающих в регионах Имерети и Рача.
На информационной встрече с семьями госминистр акцентировала внимание на особой сложности процесса поиска пропавших без вести. Она подробно рассмотрела процесс трансформации программы поиска пропавших без вести, инициированный Международным комитетом Красного Креста.
Информационная встреча с семьями также прошла в Аджарском регионе. Заместитель госминистра Шота Рехвиашвили встретился в Батуми с представителями около 20 семей пропавших без вести, проживающих в регионах Аджарии и Гурии.
На информационных встречах было отмечено, что в процессе реализации программы постепенно возрастают ответственность, вовлеченность и роль властей Грузии и соответствующих государственных органов. Кроме того, была подчеркнута важность дальнейшего интенсивного сотрудничества и скоординированной деятельности с МККК.
Вместе с семьями в информационных встречах участвуют представители Международного комитета Красного Креста и местных неправительственных организаций.
«Обеспечение дальнейшей устойчивости процесса поиска пропавших без вести, повышение результативности и эффективности является одним из наших приоритетов. С этой целью, в рамках процесса постепенной трансформации действующей программы, учитывая уже возросшую роль и функции аппарата государственного министра, на этот раз мы провели встречи в Кутаиси и Батуми с представителями семей пропавшие без вести из регионов Имерети, Рачи, Гурии и Аджарии. На встрече они имели возможность подробно ознакомиться с ходом реализации программы, достигнутым прогрессом и результатами текущей деятельности», - заявила Теа Ахвледиани.