შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და „წითელი ჯვრის“ საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი თანამშრომლობით, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ამჯერად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 20 იდენტიფიცირებული პირის ოჯახებისთვის დაბრუნება მოხერხდა, მათგან 14 სამხედრო და 6 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
შეიარაღებული მოქმედებების დროს დაღუპულთა სამოქალაქო პანაშვიდი ორი დღის განმავლობაში სამების საკათედრო ტაძარში გაიმართება.
5 მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე, დანარჩენებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე სამხედრო პატივით დაკრძალავენ.
1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში, პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე, მექანიზმების ფარგლებში, ნაპოვნია 604 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 265.
„ჩვენი ქვეყნის ერთიანობისა და თავისუფლებისთვის ბრძოლაში დაღუპულ ათასობით ჩვენ მშვიდობიან თანამემამულესა და თავგანწირულ მებრძოლს შორის დღემდე არის 2000 ათასამდე ისეთი ადამიანი, რომელთა ხვედრისა და ადგილსამყოფლის შესახებ, სამწუხაროდ არაფერია ცნობილი მათი ოჯახებისთვის. უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების სახელმწიფო პროგრამის ქართულ -აფხაზური საკოორდინაციო ჰუმანიტარული მექანიზმის ფარგლებში გაწეული ჩვენი ძალისხმევისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით, ამჯერად, ჩვენ შევძელით აფხაზეთში დაღუპული კიდევ 20 პირის იდენტიფიცირება და ოჯახებისთვის გადაცემა. დღეს, ჩვენ სამების საკათედრო ტაძარში პატივს მივაგებთ 14 სამხედრო მოსამსახურისა და 6 მშვიდობიანი მოქალაქის ხსოვნას და კიდევ ერთხელ თანაგრძნობას ვუცხადებთ მათ ოჯახებს, რომლებიც ერთდროულად განიცდიან როგორც საკუთარი ოჯახის წევრის დაღუპვის დადასტურებით გამოწვეულ უმძიმეს ტკივილს, ამავდროულად, მრავალწლიანი გაურკვევლობისა და მოლოდინის დასრულებით გამოწვეულ ერთგვარ ნუგეშს. ჩვენი მიზანია, შეძლებისდაგვარად, მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანის მოძიება შევძლოთ, რისთვისაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი სხვა შესაბამისს სახელმწიფო უწყებებთან და წითელ ჯვართან ერთად ინტენსიურ მუშაობას განაგრძობს სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани присутствовала на гражданской панихиде 20 человек, погибших в результате вооруженного конфликта в Абхазии.
При совместном сотрудничестве аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста, в рамках двустороннего, грузино-абхазского координационного механизма, были найдены и идентифицированы останки 20 лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х гг, из них 14 военнослужащих и 6 гражданских.
Гражданская панихида по погибшим проходит в соборе Святой Троицы. 5 человек будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
Первая идентификация и перезахоронение пропавших без вести были проведены в 2013 году. На данный момент обнаружено 604 человеческих останков, из них 265 идентифицированы.
«Среди тысяч наших мирных соотечественников и самоотверженных военных, погибших в борьбе за единство и свободу нашей страны, есть до 2000 человек, судьба и местонахождение которых, к сожалению, неизвестны их семьям. При поддержке Международного комитета Красного Креста, в рамках Грузино-абхазского координационного гуманитарного механизма, нам удалось опознать еще 20 человек, погибших в Абхазии, и передать их семьям. Сегодня соборе Святой Троицы мы чтим память 14 военнослужащих и 6 гражданских лиц и еще раз выражаем сочувствие их семьям, которые одновременно переживают величайшую боль, вызванную констатацией гибели члена их семьи, и в то же время, своего рода утешение, вызванное окончанием многих лет неопределенности и ожидания. Наша цель – суметь найти как можно больше пропавших без вести, для чего аппарат госминистра совместно с другими соответствующими государственными ведомствами и Международным комитетом Красного Креста продолжает интенсивно работать в рамках государственной программы», - заявила Теа Ахвледиани.