გილოცავთ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს!
16 ნოემბერს - ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს, საქართველო მსოფლიო საზოგადოებასთან ერთად 25 წელზე მეტია აღნიშნავს და გამოხატავს ურყევ რწმენას, რომ საზოგადოების კონსოლიდაცია ადამიანის ღირსების, ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნის მშვიდობიანი და დემოკრატიული განვითარებისთვის. ეს დღე ხაზს უსვამს ეთნიკური და კულტურული მრავალფეროვნების, ურთიერთპატივისცემისა და თანასწორობის პრინციპების მნიშვნელობას, რაც ჩვენი ქვეყნის ყოველდღიურობის განუყოფელი ნაწილია.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე მსოფლიოს ცივილიზებულ საზოგადოებას შეახსენებს უნივერსალურ პასუხისმგებლობას მშვიდობიანი თანაცხოვრებისა და თანასწორობაზე დაფუძნებული მულტიკულტურული გარემოს გასაძლიერებლად.
საქართველო სრულად იზიარებს და პატივს სცემს ერთიან ევროპულ ფასეულობებს, სადაც ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებების დაცვა, კანონის უზენაესობა გარანტირებულია ქვეყნის კონსტიტუციით, შესაბამისი კანონმდებლობითა და მექანიზმებით; საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად უზრუნველყოფილია თანასწორობა, ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა, კულტურათაშორისი დიალოგის განმტკიცება და განვითარების თანაბარი შესაძლებლობები. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება თანმიმდევრული და შედეგზე ორიენტირებული სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკა, რომლის განხორციელების პროცესში წარმატებით ვითარდება დანერგილი უნიკალური მექანიზმები და ინსტრუმენტები.
ჩვენი ამოცანაა ერთიანი ძალისხმევით განვამტკიცოთ და გავაძლიეროთ ადამიანის უფლებებსა და თანასწორობის პრინციპებზე, ევროპულ ფასეულობებზე დაფუძნებული კულტურულად მრავალფეროვანი და ჰარმონიული საზოგადოება, რაც ქვეყნის დემოკრატიული და სტაბილური განვითარების საფუძველს წარმოადგენს.
სრულიად საქართველოს, მშვიდობისა და ტოლერანტობის ყველა ქომაგს, გილოცავთ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს!

Заявление госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в связи с Международным днем толерантности
16 November 2023
Поздравляю с Международным днем ​​толерантности!
16 ноября – Международный день толерантности. Грузия отмечает этот день вместе с мировым сообществом более 25 лет и выражает непоколебимую веру в то, что консолидация общества для защиты человеческого достоинства, основных прав и свобод жизненно важна для мирного и демократического развития нашей страны. Этот день подчеркивает важность принципов этнического и культурного разнообразия, взаимного уважения и равенства, которые являются неотъемлемой частью повседневной жизни нашей страны.
Международный день толерантности напоминает цивилизованному обществу мира об всеобщей ответственности за создание мультикультурной среды, основанной на мирном сосуществовании и равенстве.
Грузия полностью разделяет и уважает общие европейские ценности, где защита общепризнанных прав человека гарантируются конституцией страны, соответствующим законодательством и механизмами, в соответствии с международными стандартами обеспечиваются равенство, защита прав этнических меньшинств, укрепление межкультурного диалога. Именно этой цели служит последовательная и ориентированная на результат государственная политика гражданского равноправия и интеграции, в процессе реализации которой успешно развиваются внедренные уникальные механизмы и инструменты.
Наша задача – консолидировать и укрепить культурно разнообразное общество, основанное на правах человека и принципах равенства, европейских ценностях, что является основой для демократического и стабильного развития страны.