შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილი სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა.
კომისიის წევრებმა წარმოადგინეს „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობა, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის სხვადასხვა სფეროში ხელმისაწვდომი სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების ჩათვლით. სამთავრობო უწყებათაშორისმა კომისიამ შეაჯამა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა და მიღწეული შედეგები, იმსჯელა დასახული ამოცანების გადაჭრის გზებზე და შეთანხმდა სამომავლო გეგმებზე.
„შერიგების და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ჩართულ ყველა შესაბამისს სახელმწიფო უწყებასთან ერთად, დღევანდელი კომისიის ფარგლებში, ჩვენ შევაჯერეთ გასული ერთი წლის განმავლობაში გაწეული ინტენსიური, კოორდინირებული მუშაობის შედეგები, რაც მიმართულია საოკუპაციო ხაზით გაყოფილი ჩვენი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის აღდგენისა და დაახლოებისკენ. ამ კონტექსტში, ჩვენ ვიმსჯელეთ სამშვიდობო ინიციატივებისა და პოლიტიკის ფარგლებში განსაზღვრული პრიორიტეტების განხორციელების შემდგომ გზებზე, მათ შორის ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის უკვე გახსნილი შესაძლებლობების შემდგომი გამარტივების მიმართულებით, იქნება ეს ხარისხიან ჯანდაცვაზე, განათლებაზე, სახელმწიფო სერვისებზე, ბიზნესის მხარდაჭერასა, თუ სათანადო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა, რათა ჩვენი ძალისხმევა უკეთესად იყოს მორგებული არსებულ საჭიროებებზე, უფრო მეტად იყოს შედეგზე ორიენტირებული და ეფექტიანი სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენი საბოლოო მიზნების მისაღწევად,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სამთავრობო კომისიის შემადგენლობაში არიან საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, მათ შორის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები. სხდომას ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის წარმომადგენლები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела заседание Правительственной комиссии по реализации плана действий стратегии вовлеченности.
Члены комиссии представили деятельность, осуществляемую в рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», в том числе государственные программы и услуги, доступные в различных сферах населению, проживающему в оккупированных регионах. Правительственная межведомственная комиссия подвела итоги хода реализации политики примирения и вовлеченности, обсудила пути решения поставленных задач и согласовала дальнейшие планы.
«Совместно со всеми соответствующими госорганами, участвующими в реализации государственной политики примирения и вовлеченности, в рамках сегодняшней комиссии мы обсудили результаты интенсивной, скоординированной работы, проведенной за прошедший год, которая направлена на восстановление доверия и сближение между членами нашего общества, разделенными оккупационной линией. Мы обсудили пути дальнейшей реализации приоритетов, изложенных в рамках мирных инициатив, включая дальнейшее содействие возможностям, уже открытым для пострадавшего от конфликта населения, проживающего в оккупированных регионах, будь то доступ к качественному здравоохранению, образованию, госуслугам или соответствующей информации, чтобы сделать наши усилия лучше адаптированными к текущим потребностям, более ориентированными на результат и более эффективными в достижении наших конечных целей в рамках мирной политики», - заявила Теа Ахвледиани.
В состав правительственной комиссии входят представители госорганов Грузии, в том числе правительства Автономной Республики Абхазия и временной администрации бывшего Юго-Осетинского автономного округа. В заседании также приняли участие представители администрации правительства Грузии и аппарата Совета национальной безопасности.